SPIS TREŚCI

 

 

ARTYKUŁ 

Wyspa Gilma na jeziorze Dobskie jest bardzo tajemniczą wyspą owianą magią  Świętego Gaju, czyli miejsca poświęconego bóstwom lub siłom natury.
 

Wyspa Gilma znajduje się na jeziorze Dobskim. Jezioro Dobskie leży w powiecie giżyckim. Zajmuje południowo-zachodnią część kompleksu jeziora Mamry.

 

Podobno na wyspie znajduje się  czakram  - miejsce mocy. Istnieje teoria, że czakramy emitują skumulowaną energię pochodzącą z Ziemi i z kosmosu.

Wyspa Gilma stanowi rezerwat, a jezioro Dobskie jest objęte strefą ciszy.

 


tym miejscu do końca trwał w swojej warowni i bronił się przed Krzyżakami ostatni wódz Galindów. Krzyżacy wygrali bitwę i jako dowód swojej władzy wybudowali obronny niewielki zamek.

Na wyspie są pozostałości XIII-wiecznego grodziska pruskiego, ruiny zamku oraz szczątki murowanych kamiennych schodów. Prowadzą one do budowli. Istnieje opinia, że była to świątynia satanistow i miejscowi chłopi wybili dziure w ścianie, żeby wpuscic Boga (w jednej ze scian jest wykuta dziura na kształt okna gotyckiego).

Na pozostałościach staropruskich umocnień Krzyżacy zbudowali murowaną strażnicę, która szybko została opuszczona i popadła w ruinę. Siedemnastowieczny dziedzic pobliskiego grodziska (Doby) baron Wolf von Schenk zu Tautenburg użył cegieł z ruin zameczku z Gilmy do budowy rodowej siedziby w Dobie. Jednak w 1657 r. Tatarzy, posiłkujący hetmana Gosiewskiego w karnej wyprawie do Prus, spalili pałac i zamordowali brata barona - Jerzego Fryderyka.

Tautenburgowie odbudowali pałac w Dobie (spłonął on jednak podczas II wojny światowej). W początkach XIX wieku połączyli wyspę Gilma z brzegiem drewnianym pomostem. Założyli na wyspie park w stylu angielskim, a na pozostałościach staropruskich szańców i krzyżackiej fortalicji zbudowali romantyczną kapliczkę.

 

Źródło www.mazury.info.pl

 

Brak.

 

Leśnictwo Kamionki
Kamionki 36
11-500 Giżycko
tel. 87 428 15 23
www.gizycko.bialystok.lasy.gov.pl/rezerwat-jezioro-dobskie

 

Mrągowo

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Pałac w Sztynorcie

 

Mrągowo