Urodzili się w Szestnie…

Andrzej Waszeta (Wascheta, Waschetta)  – urodził się 1 grudnia 1677 r. w Szestnie k. Mrągowa, zmarł 12 sierpnia 1729 r. w Gdańsku. Był kaznodzieją, bibliofilem, lektorem języka polskiego w gdańskim gimnazjum akademickim. Kształcił się od 1687 r. w gimnazjum w Królewcu, od 1697 r. studiował filozofię i teologię na uniwersytecie w Królewcu. Krótko był nauczycielem domowym, w 1702-1704 rektorem szkoły miejskiej w Starogardzie. W latach 1705–1709 był pastorem w Rębielczu pod Gdańskiem. W latach 1709–1729 pracował w gimnazjum gdańskim jako lektor języka polskiego, będąc jednocześnie polsko-ewangelickim kaznodzieją w kościele św. Anny w Gdańsku. Waszeta posiadał cenny zbiór książek, który w roku jego śmierci został wystawiony na aukcji księgarskiej w Gdańsku.

 

Jaskula Julian  (Jaskółka)–byłkowalem ze wsi Czarny Las (Czerniak) k. Szestna, do 1938 r. mieszkał w Mrągowie. Osada Czarny Las już nie istnieje, należała do miejscowości Szestno. W wolnych chwilach zajmował się kowalstwem artystycznym. Wykonywał odznaki dla harcerstwa polskiego na Warmii i Mazurach, Mazurskiej Partii Ludowej oraz innych towarzystw i organizacji polskich. Jego wyroby docierały na Powiśle i Kaszuby. W domu mieściła się tzw. biblioteka ludowa dla zaufanych działaczy polskich. Nawet po dojściu Hitlera do władzy rozprowadzał wśród ludności mazurskiej kalendarze i czasopismo „Czech” w języku polskim. Kilkakrotnie za swoją działalność przebywał w więzieniu w Mrągowie. Wiosną 1944 r. został zastrzelony przez gestapo przy pracy w kuźni.

 

Uczył w Szestnie…

 

Marcin Gerss (Giersz)  – żył w latach 1808–1895, był pisarzem, redaktorem, publicystą. Pochodził z polskiej rodziny chłopskiej. Już we wczesnej młodości znał dobrze język polski, tłumaczył poezje niemieckie na język polski i odwrotnie. Po ukończeniu seminarium nauczycielskiego pracował w Mikołajkach, Szestnie i Sterławkach Wielkich. Opracowywał śpiewniki, poradniki. Po usunięciu go ze stanu nauczycielskiego zamieszkał w Giżycku, wydawał tam polskojęzyczną Gazetę Lecką oraz Kalendarz Królewsko-Pruski Ewangelicki. Przez wiele lat pełnił też funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej Leca (Giżycka). Giersz uważał się za Mazura - nie Polaka i nie Niemca. Cała jego działalność pisarska w języku polskim służyła utrwalaniu odrębności Mazurów. Zmarł w Giżycku i został pochowany na dawnym cmentarzu ewangelickim przy dzisiejszej ul. Warszawskiej.

 

Niecodziennych widok na szesteńskim niebie.

 

roku 1929 dużym wydarzeniem na Mazurach był przelot znanego na całym świecie sterowca „Graf Zeppelin”. Pewnego słonecznego dnia przeleciał on od strony Mikołajek przez Mrągowo i Szestno na północ.[1]  Wydarzenie to zostało uwiecznione na wielu zdjęciach i widokówkach, także w Szestnie.



[1]  Templin Karl, Unsere masurische Heimat : Zum hundertjährigen Bestehen des Kreises Sensburg., str. 462.