Odwiedź skansen w Olsztynku!
Spokojna trasa krajoznawcza czy tłoczna droga krajowa?
Tym, którzy lubią piękne widoki polecam dojazd z Mrągowa do Olsztynka przez Szczytno drogą nr 58. Droga wprawdzie kręta i nienajlepszej "jakości", ale szybko zapomina się o tym mijając łąki usiane o tej porze mleczami, lasy otaczające nas z obu stron, od czasu do czasu także jeziora i przede wszystkim malutkie wioski. Jeśli będziecie jechać wolniej niż statystyczny kierowca, uda Wam się zobaczyć mazurskie chaty. Nie murowane, a drewniane! To dopiero widok! Na tej trasie zobaczycie kilka takich obiektów, już niestety niszczejących, a za niedługi czas ich zadbane odpowiedniki w skansenie.
Trasa z Mrągowa do Olsztynka przez Szczytno zajmuje ok. 1 godzinę i 40 minut. Droga nie jest zatłoczona i co ważne dla podróżujących z dziećmi - jest wiele miejsc, gdzie swobodnie można się zatrzymać (i niekoniecznie muszą to być stacje benzynowe, a np. zadbane leśne parkingi).
Szybsza trasa z Mrągowa do Olsztynka prowadzi drogą krajową nr 16 przez Olsztyn, a następnie do celu drogą krajową nr 51. Trasa tłoczna, ale nawierzchnia dobrze utrzymana i jedzie się dość szybko. Dojazd z Mrągowa do Olsztynka zajmuje ok. 1 godzinę i 15 minut.
O historii słów kilka...
Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny powstało w 1909 r. w Królewcu (stolicy Prus Wschodnich. Królewiec to obecnie Kaliningrad) na terenie Królewieckiego Ogrodu Zoologicznego i zwało się wówczas Muzeum Architektury Wiejskiej. W jego skład miały wchodzić obiekty charakterystyczne dla każdego z regionów Prus Wschodnich, jednak większość była w bardzo złym stanie i nie nadawała się do przeniesienia, dlatego też zdecydowano o stworzeniu kopii. W ciągu 3 lat (od 1910 do 1913) powstało ok. 20 obiektów reprezentujących architekturę XVIII-XIX w. (nie tylko mieszkalną, lecz także sakralną, przemysłową i gospodarczą). Z czasem postanowiono rozbudować muzeum i przenieść na rozleglejszy teren niż ten, którym dysponowało Muzeum Architektury Wiejskiej. Translokacji do Olsztynka dokonano w latach 1938-1942. Udało się przenieść zaledwie 12 budynków. Jednak już pod koniec lat 50-tych rozpoczęła się rozbudowa muzeum, natomiast w 1962 r. Muzeum otrzymało nazwę Park Etnograficzny i funkcjonowało jako oddział Muzeum Mazurskiego w Olsztynie. Zaledwie 7 lat później Park uzyskał status samodzielnej placówki pod nazwą Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny.
Co zobaczymy w skansenie...
Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny dysponuje terenem o powierzchni 96 ha, na którym znajduje się 68 obiektów architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy (Mała Litwa to litewskojęzyczne tereny dawnych Prus Wschodnich). Wyposażenie budynków stanowią zebrane po 1945 r. eksponaty prezentujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX w.
Wielu wyobraża sobie skansen jako miejsce ciche, smutne, wymarłe. Ale w przypadku skansenu w Olsztynku nie jest to prawda. Po podwórzach drepczą kury, ganiają się indyki, w zagrodach pasą się krowy, owce, kozy, po łąkach spacerują konie. Nie brakuje też lękliwych królików kulących się w swych klatkach. Wiosną i latem słychać brzęczenie owadów. To sielski i gwarny świat fauny i flory. Zabudowania wiejskie znajdują się w naturalnym otoczeniu zieleni, pomiędzy łąkami, pastwiskami, zagajnikami oraz terenami bagiennymi. W przydomowych ogrodach i na polach uprawnych kontynuowane są tradycyjne na tych terenach nasadzenia: kwiaty, warzywa, zioła lecznicze i przyprawowe, drzewa owocowe i zboża.
Muzeum posiada także 2 obiekty w centrum Olsztynka:
- Salon Wystawowy w dawnym kościele ewangelickim
- basztę na linii miejskich murów obronnych, gdzie mieści się obecnie muzeum poświęcone życiu i twórczości Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza
oraz Galerię Sztuki Ludowej, która działa na terenie Parku Etnograficznego w sezonie letnim i Gospodę ze specjałami kuchni regionalnej.
Ile zapłacimy...
Ceny biletów wstępu do Parku Etnograficznego w 2011 roku:
bilet normalny - 10 zł
bilet ulgowy (młodzież szkolna, studenci, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne, nauczyciele) - 6 zł
bilet rodzinny:
(dwie osoby dorosłe + 1 dziecko) - 19 zł
(dwie osoby dorosłe + 2 dzieci) - 23 zł
(dwie osoby dorosłe + 3 dzieci) - 25 zł
bilet na Kartę Euro 26 i dzieci z Domów Dziecka - 4,50 zł
bilet spacerowy - 18.00 - 20.00 - 3,50 zł
przewodnik w języku polskim (grupy do 40 osób) - 40 zł
Dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny
Opłaty za parking (kwiecień - październik):
samochody osobowe - 4 zł
busy - 5 zł
autokary - 10 zł
motocykle - 2,50 zł
rowery - 1,50 zł
Ceny biletów wstępu do Salonu Wystawowego:
bilet normalny - 4 zł
bilet ulgowy (młodzież szkolna, studenci, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne, nauczyciel) - 2 zł
bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe + 1-3 dzieci) - 7 zł
bilet na Kartę Euro 26 i dzieci z Domów Dziecka - 2 zł
przewodnik - 12 zł
Dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny
Kiedy jechać...
Park Etnograficzny otwarty jest codziennie od 15 kwietnia do 31 października.
Obiekty udostępnione są do zwiedzania w godzinach:
kwiecień: wtorek - niedziela 9:00 - 17:00
maj-sierpień - codziennie 9:00 - 18:00
wrzesień: wtorek - niedziela 9:00 - 17:00
październik: wtorek - niedziela 9:00 - 15:00
Salon Wystawowy wraz z Domem Mrongowiusza czynny:
od 1 listopada do 14 kwietnia: poniedziałek - piątek 9:00 - 16:00
od 15 kwietnia do 31 października: wtorek - niedziela 10:00 - 17:00
Muzeum i Salon Wystawowy nieczynne są dla zwiedzających w dniach:, Nowy Rok, Święto Trzech Króli, Wielkanoc - wstęp na teren muzeum bezpłatny, obiekty pozamykane, Boże Ciało - wstęp na teren muzeum bezpłatny, obiekty pozamykane, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, Święta Bożego Narodzenia.
Więcej informacji na stronie www.muzeumolsztynek.com.pl
Opracowanie: Beata Gida, 2011 r.
Foto Beata Gida