SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Galeria
Cennik
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

 

ARTYKUŁ STACJA BADAWCZA INSTYTUTU PARAZYTOLOGII PAN W KOSEWIE GÓRNYM

⇒ Informacje ogólne

Zapraszamy miłośników przyrody i wypoczynku na świeżym powietrzu na fermę jeleniowatych Stacji Badawczej IP PAN w Kosewie Górnym.

Pragniemy podzielić się z Państwem naszą pasją do przyrody i dzikich zwierząt. Zwiedzanie fermy daje szansę na bliski kontakt z zaprzyjaźnionymi jeleniami, danielami oraz muflonami i ich bardziej dzikimi współtowarzyszami.

⇒ Położenie

W  Kosewie (trasa nr 16, pomiędzy Mrągowem a Mikołajkami) należy skręcić w kierunku Ukty (widoczny na zakręcie szyld reklamowy); następnie w Kosewie Górnym w lewo w drogę gruntową (kolejny szyld reklamowy) i dalej (ok. 1,5 km) wg strzałek. Droga jest dostępna zarówno dla samochodów osobowych jak i autokarów.

Przez Kosewo Górne przechodzi żółty szlak rowerowy Ernsta Wiecherta, prowadzący z Mrągowa do Piecek i wracający do Mrągowa.

 

⇒ Informacje szczegółowe

Wyobraź sobie dom otulony pnączami tak bujnymi, że zwisają z samego czubka dachu aż do ziemi. A wokół domu łąki, lasy, pola – zieleń i cisza. Rozglądaj się jednak uważnie, aby zobaczyć  piękne zwierzęta – jelenie, daniele, muflony… Żyjące w warunkach niemal naturalnych, pasące się na ogromnych pastwiskach, spacerujące wśród oczek wodnych i … łase na dotyk ludzkiej dłoni. Takie miejsce znajdziesz niedaleko Mrągowa, w Kosewie Górnym.

Zacznijmy jednak od początku. Ten piękny dom, który jesienią niemal płonie od żółci i czerwieni oplatającego go bluszczu, zaprasza Cię do środka, do muzeum. Jest tam co oglądać! Ogromny zbiór poroży, piękne zdjęcia jeleniowatych i te opowieści. Bo nie zwiedzasz muzeum sam. Pracownicy Fermy nie zostawią Cię samemu sobie. I dobrze, bo w ich opowieściach słychać prawdziwą pasję. Będzie ciekawie. Dowiesz się, że najdawniejsze szczątki jeleniowatych pochodzą z oligocenu, że w plejstocenie żyły jelenie o kolosalnym porożu. Posłuchasz opowieści o tym kostnym tworze, po którego zrzuceniu tworzą się rany szybko zarastające delikatnymi włosami i bogato unaczynioną skórą – rośnie poroże całkowicie nią pokryte! Słuchaj uważnie także o pudu – jednym z najmniejszych jeleni na świecie. Opowieści są naszpikowane ciekawostkami. Aż chce się słuchać! W muzeum czeka Cię jeszcze jedna niespodzianka – spotkanie z lasem i jego niezwykłymi odgłosami. Zasiadasz wygodnie na krześle, gaśnie światło, a ty wpatrujesz się w piękne zdjęcia przyrody. Widzisz ją i słyszysz, bo zdjęcia są ilustrowane muzyką.

Tak przygotowany wyruszasz na pastwiska. Na spotkanie jeleniowatych, które zdążyłeś już trochę poznać. Znowu towarzyszy Ci przewodnik. Teren, po którym będziesz spacerował jest ogromny. Czuć przestrzeń, gdzieś tylko w oddali widać jej ograniczenie. Można mieć pewność, że zwierzętom jest tam dobrze. Przewodnik prowadzi do stada, które początkowo majaczy gdzieś w tle zielonego wzgórza, ale z każdym krokiem staje się bliższe. Do stada należy zbliżać się powoli, aby nie spłoszyć zwierząt – podpowiada przewodnik. To czas aby im się przyjrzeć, zrobić zdjęcia, podpytać o coś. A kiedy zwierzęta nabiorą zaufania, można je pogłaskać. Wyjątkowe uczucie! Spróbuj i Ty!

⇒ Historia

Początki Stacji sięgają 1984 roku, kiedy to rozpoczęto organizację fermy jeleniowatych przy ówczesnym Zakładzie Doświadczalnym PAN w Baranowie. Założycielem i wieloletnim jej kierownikiem był dr Andrzej Krzywiński. Dzięki Jego pasji i zaangażowaniu udało się w krótkim okresie czasu utworzyć unikatową do dziś w skali kraju i Europy placówkę, która oficjalnie otwarta została w 1986 roku. Początek obecnym stadom jeleniowatych dały zwierzęta przeniesione z fermy w Wejsunach koło Popielna, uzupełniane zwierzętami pochodzącymi z łowisk otwartych, hodowli zagrodowych krajowych i zagranicznych. W 1991 roku Stacja weszła w skład Instytutu Parazytologii im. W. Stefańskiego Polskiej Akademii Nauk.

⇒ Galeria

fot. Żaneta Steiner-Bogdaszewska, Michał Kaczyński, Beata Gida

 

⇒ Cennik

Zwiedzanie 2023

W dniach 29 kwietnia, 1,2,3 maja 2023 (okresie tzw. Majówki) Stacja otwarta będzie dla zwiedzających codziennie, zwiedzanie w godzinach: 10.30, 12.30, 14.30 i 16.30

Przez resztę maja oraz czerwiec, obowiązują zapisy na wycieczki. 

Codziennie poza poniedziałkami, w wyznaczonych godzinach, od 30 kwietnia do 31 sierpnia Stacja otwarta jest dla odwiedzających – zarówno turystów indywidualnych jak i grup zorganizowanych.

Cennik:
- bilet normalny; dorośli indywidualnie - 30 zł
- bilet ulgowy; dzieci i młodzież szkolna (indywidualnie oraz w grupach) - 25 zł
- bilet normalny; dorośli grupy zorganizowane (20-50 osób), studenci, renciści i emeryci - 25 zł
- organizacja ogniska - 120 zł
- bilet rodzinny: dwójka dorosłych oraz dwoje lub więcej dzieci - 25 zł/os.

Dzieci poniżej 3 lat oraz piloci i opiekunowie grup są zwolnieni z opłat (wraz z każdą grupą odwiedzających wyrusza, opiekujący się nią oraz zwierzętami przewodnik, nie wymaga to dodatkowej opłaty)

Rezerwacje i sprawy organizacyjne:
dni powszednie w godzinach 7:00 - 15:00 - biuro Stacji tel. 609 138 045, od czerwca tel. 89 
742 43 80
soboty i niedziele w godzinach 10:00 - 17:00
pozostałe dni (bez poniedziałku) 15:00 - 17:00

WAŻNE...

- prosimy o zaopatrzenie się w strój i obuwie adekwatne do warunków atmosferycznych – zwiedzanie polega głównie na spacerze po górzystych pastwiskach pod gołym niebem!
- zwierzęta boją się PARASOLI!
- nie można wprowadzać do zwierząt wózków z dziećmi – proszę się liczyć z koniecznością noszenia maluchów!
- osoby starsze lub mające kłopoty z chodzeniem mogą mieć problemy z pokonaniem całej trasy

STACJA MOŻE BYĆ CZASAMI ZAMKNIĘTA Z POWODU ZABIEGÓW NA ZWIERZĘTACH lub WYJĄTKOWO NIESPRZYJAJĄCEJ POGODY – najlepiej upewnić się telefonicznie i nie jechać w ciemno!

⇒ Kontakt

Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN
Kosewo Górne
11-700 Mrągowo

tel. +48 89 742 43 80
e-mail:  
kosewopan@kosewopan.pl
www.kosewopan.pl

⇒ Atrakcje w pobliżu

Zabytkowe cmentarze w Kosewie Górnym

Izba Pamięci Ernsta Wiecherta w leśniczówce w Piersławku

Dwór w Baranowie

⇒ Noclegi w pobliżu

Kosewo Górne

Kosewo

Jakubowo