Kiedy powstało pierwsze kino w Mrągowie?

Nie wiadomo. Jednak już w 1922 roku w mieście były dwa."Reform-Kino", prawdopodobnie starsze, właścicielem był pan Parohl, znajdowało się w miejscu gdzie obecnie mieści się sklep Lux przy ul. Kościuszki. Drugie Kino„Sensburger Lichtspiele”, której właścicielem był pan Georg Gutzeit, znajdowało się gdzieś w okolicach powojennego mrągowskiego kina przy ówczesnej tzw. Górnej Warszawskiej.Reform-Kinobyło, co prawda mniejsze, ale było kinem z prawdziwego zdarzenia, z nachyloną podłogą, lożami i pianinem przy ekranie. W„Lichtspiele”początkowo filmy pokazywano tylko okazjonalnie. Wówczas w dużej sali rozkładano krzesła w rzędach i ekran umieszczano wysoko. Dzięki temu każdy, mimo poziomej podłogi mógł, bez przeszkód oglądać seanse. Z boku był tu nawet balkon.

Oczywiście konkurencja w tak małym mieście była ogromna. WReform-Kinopuszczano raczej filmy krótkometrażowe. Zaletą była niewątpliwie atmosfera tam panująca, prawdziwie kinowa oraz ceny, niższe niż u konkurencji. W„Lichtspiele”natomiast właściciel szybko zrozumiał, że publiczności powinno się oferować więcej. Dlatego też w tym kinie puszczano pełnometrażowe, nowe i uznane filmy. Bilety były za to droższe. Różnica między kinami była też taka, że„Reform”otwarte było każdego wieczoru, a w tygodniu można było zobaczyć nawet dwa nowe filmy. U konkurencji na Warszawskiej seanse odbywały się w środy, soboty i niedziele, ale ciągle puszczano te same filmy.

Jednakże na dłuższą metę pan Parohl nie wytrzymał konkurencji. Swoje„Reform-Kino”przy obecnej Kościuszki, sprzedał lub wydzierżawił rywalowi. Kiedy to zrobił nie wiadomo. Wiadomo jednak, że kino przy Warszawskiej w roku 1934-35 zmodernizowano i przekształcono w dużą salę, gdzie odbywały się tylko imprezy.„Sensburger Lichtspiele”przy obecnym targowisku miejskim (dawniej Rynek  był przy Ratuszu) nowy właściciel przemianował na„Reform-Theater”i tam odbywały się seanse filmowe w mieście. Jeszcze przed wojną pan Gutzeit dokonał kolejnej modernizacji. Zaaranżował budynek przy Warszawskiej na kino z prawdziwego zdarzenia. (obecny sklep Rossmann). Neon przy wejściu zdradzał nazwę:”Filmeck”, które można przetłumaczyć jako „Kącik filmowy”. Kino było nowoczesne: pochyłapodłoga, wygodne skórzane fotele, loże. Kino stało się jedną z głównych atrakcji kulturalnych przedwojennego Mrągowa. W tym miejscu Pan Gutzeit miał także hotel "Sensburger Hof", którego nazwę można przetłumaczyć jako "Mrągowski Dwór" (prawdopodobnie przy obecnej ul. Roosevelta 29). Wiadomo, że hotel istniał w roku 1930
.Ostatni seans odbył się 25 stycznia 1945 roku. Dwa dni później do miasta wkroczyła Armia Czerwona.

Wkinie tym także po wojnie odbywały się seanse filmowe. Najpierw kino nazywało się„Raj”. Po dokonaniu kapitalnego remontu kino otworzono 12 marca 1951 roku pod nową nazwą„Mazur”. W roku 1968, po dalszej gruntownej modernizacji wnętrz i wyposażeniu w nowoczesną aparaturę panoramiczną, kino „Mazur” zaliczono do pierwszej kategorii. Obecnie w budynku tym mieszczą się sklepy.

Budynek„Reform-Theater”spłonął podczas ewakuacji ludności cywilnej, przed wkroczeniem Armii Czerwonej do miasta. Obecnie w tym miejscu jest sklep Lux przy ul. Kościuszki.

Obecnie sala kinowa w Mrągowie mieści sie wCentrum Kultury i Turystyki.