Kiedy powstało pierwsze kino w Mrągowie?

Nie wiadomo. Jednak już w 1922 roku w mieście były dwa.  "Reform-Kino", prawdopodobnie starsze, właścicielem był pan Parohl, znajdowało się w miejscu gdzie obecnie mieści się sklep Lux przy ul. Kościuszki. Drugie Kino  „Sensburger Lichtspiele”, której właścicielem był pan Georg Gutzeit, znajdowało się gdzieś w okolicach powojennego mrągowskiego kina przy ówczesnej tzw. Górnej Warszawskiej.  Reform-Kino było, co prawda mniejsze, ale było kinem z prawdziwego zdarzenia, z nachyloną podłogą, lożami i pianinem przy ekranie. W „Lichtspiele”  początkowo filmy pokazywano tylko okazjonalnie. Wówczas w dużej sali rozkładano krzesła w rzędach i ekran umieszczano wysoko. Dzięki temu każdy, mimo poziomej podłogi mógł, bez przeszkód oglądać seanse. Z boku był tu nawet balkon.

Oczywiście konkurencja w tak małym mieście była ogromna. W  Reform-Kino  puszczano raczej filmy krótkometrażowe. Zaletą była niewątpliwie atmosfera tam panująca, prawdziwie kinowa oraz ceny, niższe niż u konkurencji. W  „Lichtspiele”  natomiast właściciel szybko zrozumiał, że publiczności powinno się oferować więcej. Dlatego też w tym kinie puszczano pełnometrażowe, nowe i uznane filmy. Bilety były za to droższe. Różnica między kinami była też taka, że  „Reform”  otwarte było każdego wieczoru, a w tygodniu można było zobaczyć nawet dwa nowe filmy. U konkurencji na Warszawskiej seanse odbywały się w środy, soboty i niedziele, ale ciągle puszczano te same filmy.

Jednakże na dłuższą metę pan Parohl nie wytrzymał konkurencji. Swoje  „Reform-Kino”  przy obecnej Kościuszki, sprzedał lub wydzierżawił rywalowi. Kiedy to zrobił nie wiadomo. Wiadomo jednak, że kino przy Warszawskiej w roku 1934-35 zmodernizowano i przekształcono w dużą salę, gdzie odbywały się tylko imprezy.  „Sensburger Lichtspiele”  przy obecnym targowisku miejskim (dawniej Rynek  był przy Ratuszu) nowy właściciel przemianował na  „Reform-Theater”  i tam odbywały się seanse filmowe w mieście. Jeszcze przed wojną pan Gutzeit dokonał kolejnej modernizacji. Zaaranżował budynek przy Warszawskiej na kino z prawdziwego zdarzenia. (obecny sklep Rossmann). Neon przy wejściu zdradzał nazwę:  ”Filmeck”, które można przetłumaczyć jako „Kącik filmowy”. Kino było nowoczesne: pochyła podłoga, wygodne skórzane fotele, loże. Kino stało się jedną z głównych atrakcji kulturalnych przedwojennego Mrągowa. W tym miejscu Pan Gutzeit miał także hotel "Sensburger Hof", którego nazwę można przetłumaczyć jako "Mrągowski Dwór" (prawdopodobnie przy obecnej ul. Roosevelta 29). Wiadomo, że hotel istniał w roku 1930
. Ostatni seans odbył się 25 stycznia 1945 roku. Dwa dni później do miasta wkroczyła Armia Czerwona.

W  kinie tym także po wojnie odbywały się seanse filmowe. Najpierw kino nazywało się  „Raj”. Po dokonaniu kapitalnego remontu kino otworzono 12 marca 1951 roku pod nową nazwą  „Mazur”. W roku 1968, po dalszej gruntownej modernizacji wnętrz i wyposażeniu w nowoczesną aparaturę panoramiczną, kino „Mazur” zaliczono do pierwszej kategorii. Obecnie w budynku tym mieszczą się sklepy.

Budynek  „Reform-Theater”  spłonął podczas ewakuacji ludności cywilnej, przed wkroczeniem Armii Czerwonej do miasta. Obecnie w tym miejscu jest sklep Lux przy ul. Kościuszki.

Obecnie sala kinowa w Mrągowie mieści sie w   Mrągowskim Centrum Kultury.