- Metoda gruntowa

Jest to metoda zdecydowanie mniej popularna niż metoda spławikowa. Polega ona na umieszczeniu przynęty na dnie łowiska.

Na jakość połowu wpływa wiele czynników takich jak: sprzęt, miejsce, głębokość łowienia, oraz oczywiście umiejetności wędkarskie. Wędka powinna mieć długośc ok.3-3,5 m i być dostosowana do panujących warunków czyli np.: do wielkości łowionych ryb lub do ciezaru wyrzutu zestawu.

Metodę gruntową najlepiej wykorzystywać w okolicach trzcin, zarośli, zatoczki. Należy jednak uważać na "zaczepy" o które na dnie większości łowisk nie trudno.

- Metoda spinningowa

Spining, powiadają, jest dla wędkarza tym, czym sztucer dla myśliwego. Łowienie tą metodą istotnie bardziej przypomina czatowanie na grubego zwierza, niż rozsiewanie śrutu w kierunku zwierzęcego drobiazgu. Nie zawsze, co prawda. W jeziorach rzecz nader często sprowadza się do cierpliwego młócenia wody błystką. Niemniej zawsze pozostają dwie zalety. Jedna to wygoda i czystość; nie ma tej kuchni przynętowo-zanętowej, która wielu odstręcza od spławikówek czy przystawek. Druga - to stały ruch. Cechuje on wprawdzie także różne inne metody ale niewątpliwie odróżnia spining od spławikowych czy przystawkowych zasiadek nad wodami stojącymi.

To od strony wędkarza. Ale także od strony przynęty ruch jest czynnikiem przesądzającym. To on, w drugiej fazie rzutu, czyli podczas ściągania przynęty stanowi o pobudzeniu ryby do ataku. Praktycznie nie zdaża się, by chwytała ona błystkę, woblera czy skoczka pozostające w bezruchu.

- Metoda spławikowa

Chyba najczęściej stosowaną metodą przez wędkarzy jest metoda spławikowa. Najważniejsza w tej metodzie jest oczywiście wędka, żyłka, haczyk i co najistotniejsze spławik, który musimy odpowiednio dobrać.

Jeżeli mamy zamiar udać się na połów większych ryb musimy założyć cięższy spławik, natomiast jeżeli planujemy łapać mniejsze ryby należy zamontować spławik lżejszy.
Moment kiedy ryba bierze możemy zauważyć kiedy nasz spławik zacznie się dziwnie zachowywać. Może on pójść gwałtownie pod wodę, przytapiać się lub może być "prowadzony" - czyli przesuwać się po powierzchni wody. Zależy to oczywiście od gatunku ryby jaka interesuje się naszą przynętą.

Kolejną istotną rzeczą jest wcześniej wspomniana wędka która powinna mieć długość od 3,20m do 4,50m. Powinna być wygodna i zarazem lekka.

Kolejną ważna sprawą jest głębokość połowu. Metodą spławikową łowi się od powierzchni wody po samo dno. Jeżeli chcemy aby nasza przynęta była blisko powierzchni wody należy ustawic mały grunt, natomiast jeżeli chcemy aby przynęta znajdowała się blisko dna ustawiamy grunt większy. Należy jednak pamietać, że jeżeli spławik leży na wodzie oznacza to ze ustawiliśmy zbyt wielki grunt i należy go zmniejszyć lub spławik jest źle obciążony.



Źródła:

www.podbierak.com