SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Cennik
Kontakt
Atrakcje w pobliżu

 

ARTYKUŁ MUZEUM MICHAŁA KAJKI W OGRÓDKU 

⇒ Informacje ogólne

W 1968 roku w 110 rocznicę urodzin poety, w domu, który zbudował i w którym mieszkał ponad pół wieku, otwarto muzeum. Ma ono charakter biograficzny. Na urządzonej w muzeum wystawie pokazano w sposób chronologiczny koleje życia, działalności i twórczości poety. Wyeksponowano egzemplarze kancjonałów, kalendarzy i czasopism, które Kajka czytał i w których drukował swoje utwory. Znajdują się tu ponadto kopie rękopisów i książkowe wydania jego wierszy. Całość wystawy uzupełniają oryginalne meble Kajki i eksponaty sztuki ludowej. Ważną część wystawy stanowią narzędzia ciesielskie będące niegdyś własnością Kajki.

 ⇒ Położenie

Ogródek to wieś nad jeziorem Kraksztyn i Druglin (Kaleńskie) położona w powiecie piskim, w gminie Orzysz.

 ⇒ Informacje szczegółowe

Od września 2000 roku Muzeum Michała Kajki w Ogródku jest oddziałem Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, podległym Radzie Powiatu w Piszu.

W Muzeum prowadzone sa lekcje muzealne. Na scenie niedaleko odbywają sie koncerty plenerowe.

Pobierz folder...  (pdf 6,17 MB)

⇒ Historia

Michał Kajka  (ur. 27 września 1858  w Skomacku Wielkim, zm. 22 września 1940  w Orzyszu) to polski poeta ludowy, artysta, działacz mazurski. Od 1883 mieszkał na stałe w Ogródku koło Ełku wraz z żoną Wilhelminą z Karasiów. Od ok. 17. roku życia pisał wiersze w języku polskim. Pierwsze utwory poetyckie opublikował w "Mazurze" Jana Karola Sembrzyckiego (1884), w 1886 ogłosił korespondencję w "NowinachŚląskich". W kolejnych latach jego wiersze ukazywały się w "Mazurze", "Gazecie Ludowej" (Ełk), "Mazurskim Przyjacielu Ludu". Jednocześnie rozpoczął działalność społeczną i polityczną. Od 1890 zajmował się biblioteką Towarzystwa Czytelni Ludowych w Ogródku, był w gronie założycieli Mazurskiej Partii Ludowej (1896), w 1907 uczestniczył w spotkaniu polskich działaczy z Mazur i Wielkopolski w Szczytnie. Działał także na rzecz sprawy polskiej w okresie plebiscytu, a w kolejnych latach w Zjednoczeniu Mazurskim i Związku Polskich Towarzystw Szkolnych. Na licznych spotkaniach narodowych deklamował swoje wiersze. Już w 1897 określony przez Niemców mianem "zatwardziałego Polaka", od lat 30. znajdował się pod stałą obserwacją nazistów. Uniemożliwiono mu m.in. udział w wycieczce Mazurów do Polski w 1930, ale mógł przyjąć w 1935 wizytę Melchiora Wańkowicza. W ostatnich latach życia część utworów ogłaszał anonimowo. Został pochowany w Ogródku.

⇒ Cennik

Cennik i terminy zwiedzania 2019

Muzeum czynne jest przez cały rok:

- od 1 stycznia do 31 maja oraz od 1 września do 31 grudnia czynne od wtorku do soboty (oprócz świąt) w godz. 9:00-17:00

- od 1 czerwca do 31 sierpnia czynne od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-17:00

Ceny biletów:
- normalny 6 zł
- ulgowy 4 zł

⇒ Kontakt

Muzeum Michała Kajki
Ogródek
12-250 Orzysz
tel. 87 423 74 26, 530 540 930
e-mail:
muzeumkajki@wp.pl
www.michalkajka.pl

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Powiat piski

Kościół w Okartowie

Jezioro Śniardwy