dodano: 16.10.2012

Militaria XIX i XX wieku


Nowa wystawa w mrągowskim Muzem czynna od 16 października do 4 stycznia

Regionalna Izba Historyczna w Zambrowie zorganizowana została w 2000r. z inicjatywy dwóch zambrowskich historyków. W ciągu 12 lat funkcjonowania szczególny nacisk kładziony był na budowę kolekcji własnej RIH, w której szczególne miejsce mają militaria związane z Wojskiem Polskim II RP. W oczywisty sposób wynika to z historii Zambrowa, którego dzieje w szczególny sposób splatają się z historią polskiej myśli wojskowej.

Przez krótki okres lat 1917 – 1939 przez mury potężnych, koszarowych gmachów przewinęli się żołnierze I Brygady Legionów, 6. pp legionów, 41. pp, 18. pap, 28. pap, 71. pp, Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty, Baonu Szkolnego Podchorążych Rezerwy Piechoty, 18. dac, Mazowieckiej Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii.

Do najcenniejszych eksponatów zdecydowanie zaliczyć należy reprezentujący szczytowe osiągnięcie polskiej myśli technicznej kb ppanc wz. 35 „Ur”.

Innym niezwykle ciekawym i równocześnie wyjątkowo rzadko spotykanym zabytkiem jest pokazany na wystawie rkm CSRG wz. 15 Chauchat.

Fanów polskiej zbrojeniówki międzywojennego dwudziestolecia z całą pewnością ucieszy również widok pięknie zachowanego karabinka Mauser wz. 29,  rkm Browning wz. 28,  czy też ckm wz. 30.

W zbiorach znalazły się również perełki: najlepszy karabin szturmowy  STG -44 czy najlepszy karabin maszynowy  II Wojny Światowej : MG -42.
Na wystawie znalazł swoje miejsce również skonstruowany przez Hirama Stevensa Maxima pierwszy na świecie ciężki karabin maszynowy w  ulepszonej wersji Maxim wz. 1910/28.

Niezwykłą ciekawostką na wystawie jest polski prototypowy Hełm tworzywowy dla załóg pojazdów opancerzonych, po wielu latach badań rozwiązanie wprowadzone we wszystkich armiach świata.

Z przyjemnością zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy.

 

dodano: 27.06.2012

III Festyn Średniowieczny Gothicum w Mrągowie


Zakuci w stal rycerze, knechci i barbarzyńcy. Tajemnicze opowieści o krwawych podbojach, legendy o sławie i honorze rycerskim, tajemnicze kramy - to wszystko zagości podczas III Festynu Średniowiecznego Gothicum w Mrągowie 8 lipca 2012 r. w niedzielę na Placu Unii Europejskiej.

Już po raz trzeci na cały dzień przeniesiemy się w czasy zamierzchłego średniowiecza, gdzie spotkamy rycerzy, nadobne damy oraz barbarzyńców. Podczas festynu zobaczymy walki rycerskie i plebejskie zabawy, skosztujemy jadłą średniowiecznego i podziwiać będziemy broń oraz stroje z epoki. Będą namioty i bombardy oraz wypad na miasto.

Zapraszamy!

 

 

dodano: 15.06.2012

Nieznany odkrywca Azji Leon Barszczewski


Serdecznie zapraszamy na wystawę bezcennych zdjęć będących zapisem minionych czasów "Nieznany odkrywca Azji Leon Barszczewski". Oprowadzi po wystawie i słowo wstępne wygłosi Igor Strojecki, prawnuk Leona Barszczewskiego.

Otwarcie wystawy - 19 czerwiec (wtorek), godz. 17:00
Muzeum w Mrągowie - Ratusz Miejski, ul. Ratuszowa 5

Leon Barszczewski (1849-1910) - wybitny podróżnik, fotograf i badacz Azji Środkowej. Przez ponad 20 lat przebywał na terenie Emiratu Buchary. W latach 1876-1897 odbywał liczne wyprawy do Turkiestanu, Chanatu Buchary, Badachszanu i Darwazu, podczas których opracowywał mapy, badał szlaki, pogranicze z Chinami i Afganistanem. Był prekursorem badań archeologicznych w Afrasiabie, starożytnej Samarkandzie. Jego liczne zbiory archeologiczne, etnograficzne i przyrodnicze dały początek Muzeum Historycznemu w Samarkandzie. Wielką pasją Barszczewskiego była fotografia. Wystawa ukazuje niezwykłe zdjęcia będące bezcennym zapisem minionych czasów.

 

 

 dodano: 15.05.2012

Ogólnopolska Noc Muzeów


Z okazji ogólnopolskiej Nocy Muzeów mrągowskie Muzeum można będzie zwiedzić bezpłatnie oraz zobaczyć ciekawostki ze zbiorów z lat 2010-2012, które zostały ofiarowane lub pozyskane przez Muzeum w Mragowie od darczyńców. Ponadto odbędzie się plenerowy pokaz Bractwa Rycerskiego z Mrągowa. Będą tańce, swawole i walki w stylowych strojach z muzyką w tle.
 
Zapraszamy już w sobotę 19 maja od godz. 18.00 do 24.00.

 

 

dodano: 12.03.2012

MIKOŁAJ KOPERNIK - historia poszukiwań i odkrycie grobu we Fromborku



Unikatowa wystawa z poszukiwań grobu Mikołaja Kopernika.

Zapraszają:
Bp Jacek Jezierski - Prepozyt Kapituły
Janusz Cygański - Dyrektor MWiM
Dariusz Żyłowski - Kierownik Muzeum


Organizator wystawy:
Warmińska Kapituła Katedralna we Fromborku
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Muzeum w Mrągowie

13 marca-18 czerwca 2012

MUZEUM W MRĄGOWIE
Ratusz Miejski w Mrągowie, ul. Ratuszowa 5

Wystawa pokazuje niezwykłe wysiłki naukowców w odnalezienie grobu i szczątków Mikołaja Kopernika w Katedrze Fromborskiej. Poszukiwania archeologiczne miały wyraźny i wąsko ukierunkowany cel - odnalezienie i identyfikacja grobu wybitnego astronoma, kanonika Warmińskiej Kapituły Katedralnej, ekonomisty, lekarza, prawnika. Człowieka niespożytej energii i wielce zasłużonej osoby w dziejach kościoła oraz nauki, twórcy podwalin reformy monetarnej i sformułowania tezy, iż "gorszy pieniądz wypiera z rynku lepszy".

Wystawa została przygotowana przy współpracy z Fundacją Kronenberga przy Banku Citi Handlowy.

 

 

dodano: 04.01.2012

Życia Pasją - wystawa zbiorów Władysława Wilińskiego


Wystawa: Życie Pasją - otwarcie 11 styczeń, godz. 17.00, dostępna dla publiczności od 12 stycznia do 29 lutego.

Wystawa poświęcona Władysławowi Wilińskiemu właścicielowi Galerii Wiliński, tragicznie zmarłemu w 2011 r., znanemu kolekcjonerowi, przedsiębiorcy, obywatelowi miasta Mrągowa. Na wystawie zostaną zaprezentowane fragmenty najciekawszych zbiorów oraz zespół fotografii jako niezwykłej pasjii życia Władysława Wilińskiego.

Wystawa ukazująca kolejna znaną osobę z Mrągowa, która pieczołowicie gromadziła nie tylko pamiątki metalurgiczne związane z prowadzona działalnością firmy, ale też z przeszłością Mrągowa oraz regionu. Wystawa pokazuje człowieka z jego pasją, która towarzyszyła mu do końca. Człowieka, który żył nie tylko pracą, ale poprzez nią realizował swoje marzenia dla dobra również innych.