Atrakcje dla rodzin z dziećmi w Gminie Mrągowo
Atrakcje dla rodzin z dziećmi w Gminie Mrągowo

Gmina Mrągowo to turystyczny raj dla rodzin z dziećmi. Oferuje spotkania z historią, spotkania ze zwierzętami oraz różnorodną aktywność na świeżym powietrzu.

 
Dzieci kochają zwierzęta. Kontakt z nimi jest cennym doświadczeniem, wspomaga rozwój emocjonalny, fizyczny i społeczny. W Gminie Mrągowo spotkania ze zwierzętami zapewniają Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii Polskiej Akademii Nauk w Kosewie Górnym, zwana potocznie Fermą jeleniowatych, Mini Zoo w Polskiej Wsi oraz Chłopaki-alpaki w Marcinkowie. 

Na terenie Stacji PAN w Kosewie Górnym utrzymywane są w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych stada jeleniowatych należące do trzech z pięciu żyjących w Polsce gatunków: jeleni szlachetnych, danieli europejskich oraz jeleni sika. Stacja prowadzi działalność naukową i edukacyjną. Pracownicy dzielą się z odwiedzającymi pasją do przyrody i dzikich zwierząt oprowadzając grupy po Muzeum i ogromnych pagórkowatych pastwiskach położonych nad jeziorem Kuc w Kosewie Górnym. 

W Mini Zoo w Polskiej Wsi  w zagrodach i wolierach znajduje się wiele gatunków ptaków i zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich. Są wśród nich owce, kozy, ptactwo ozdobne, kucyki, świnki peruwiańskie, bażanty, strusie  emu i wiele innych. Zwierzęta są oswojone i przyjazne dzieciom, można je karmić z ręki. 

Wojtuś, Jurek i Wiesio to chłopaki-alpaki, którzy czekają na spotkanie z Wami w Marcinkowie. Chłopaki-alpaki pozwalają się nakarmić, pogłaskać, wyprowadzić na spacer, zrobić zdjęcia. Gospodarze opowiadają ciekawostki na temat każdego z nich oraz dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z ich hodowlą.

Spotkanie z przyrodą oferują również Ogrody z pasją w Marcinkowie. To wyjątkowo barwne i pachnące miejsce w Gminie Mrągowo. Na powierzchni 30 arów prezentowane są wnętrza ogrodowe o różnej tematyce i stylu. Spacerować możemy min. po ogrodzie śródziemnomorskim, marokańskim, japońskim, egipskim, pnączy, zakochanych, współczesnym, eleganckim ogrodzie białym czy  wiejskim. Jest tu wiele miejsc do relaksu, są ławeczki, altanki, mała architektura ogrodowa, oczko wodne, zadaszone wiaty.  Dzieci mogą biegać na bosaka po miękkiej murawie, zaglądać do domków owadów, kolorowych bażantów oraz wydzielonej woliery dla motyli. Na terenie ogrodów odbywają się wydarzenia kulturalne i sportowe jak również warsztaty edukacyjne.

Na spotkanie z historią Gmina Mrągowo zaprasza do Muzeum w Sądrach, Izby Regionalnej w Marcinkowie oraz średniowiecznej wsi Szestno.

Muzeum w Sądrach zwane jest również Skansenem “Mazurska Chata”. Posiada bogate zbiory prezentujące folklor mazurskich  terenów. W ponad 200-letniej chacie prezentowane są typowe meble, naczynia, sprzęty i ubrania, stroje regionalne  używane dawniej na Mazurach. W stodole obejrzeć można dawne maszyny rolnicze, które pomagają uzmysłowić jak ciężka była kiedyś praca w gospodarstwie. W trzecim budynku prezentowane są dawne narzędzia, przedmioty używane w obejściu domowym. Goście odwiedzający muzeum mogą odpocząć w dużym ogrodzie z oczkami wodnymi. Specjalnością gospodarzy jest pyszna drożdżówka z marmoladą pieczona według własnej receptury.
 
Mazurska Izba Regionalna w Marcinkowie mieści się  w zaadaptowanych pomieszczeniach gospodarczych wyposażonych w przedmioty codziennego użytku z dawnych lat, między innym stare meble, sprzęty (do wypieku chleba: "kopańki, łopaty; do wytwarzania lnu i wełny; warsztat tkacki, kołowrotek, cierlica, gręplownice; żelazka na duszę i węgiel; magle, pralki, balie, warsztat szewski), dawna odzież, naczynia, dokumenty, fotografie, książki. Muzeum ma na celu przybliżanie wszystkim zainteresowanym kultury mazurskiej, jej dawnych tradycji, zwyczajów, tajników kulinarnych oraz gwary.

Spędzając wakacje w  Gminie Mrągowo warto odwiedzić również Szestno. To obecnie mała miejscowość, jednak w przeszłości była jedną z najważniejszych w tej części Mazur. To tu znajdowało się centrum osadnicze pruskich Galindów, a w późniejszym okresie siedziba administracyjna Mazur. Mimo że niewielkie, Szestno może pochwalić się kilkoma zabytkami. Wśród nich: dwór, ruiny zamku i jeden z najstarszych mazurskich kościołów z zabytkowym cmentarzem.

Jeśli poczujecie znużenie po zwiedzaniu miejsc z historią, przyda Wam się trochę ruchu. Piechurzy i rowerzyści mogą skorzystać z kilku szlaków turystycznych znajdujących się w Gminie Mrągowo. Należą do nich: szlak pieszy Góra Czterech Wiatrów, Duża Pętla Mrągowska, zielony szlak rowerowy Wokół jeziora Juno, szlak żółty Ernsta Wiecherta. Częściowo przez Gminę Mrągowo przebiega również żółty szlak rowerowy Lasy Sorkwickie oraz czerwony szlak Grodzisk Pruskich. Polecamy również spływ kajakowy szlakiem rzeki Dajny, który umożliwia odbycie podróży kajakiem od Piecek, poprzez Mrągowo i Gminę Mrągowo aż do Świętej Lipki znanej z Sanktuarium Maryjnego. Z kolei miłośnicy zimowych sportów powinni odwiedzić Ośrodek G4W. Zimą na G4W funkcjonuje stok narciarski z pięcioma trasami i dwoma wyciągami narciarskimi oraz Snowpark; działa wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i szkółka narciarska. Całoroczna jest restauracja o oryginalnej nazwie "Rychły Wiesiek" oraz apartamenty.
 
 
 
fot. Beata Gida, Robert Wróbel, Marian Modzelewski, Paweł Krasowski