Wspomnienia Mrągowian lub osób związanych z miastem. Często dramatyczne, opisujące czasy próby i nadziei. Zapisane w pamięci lub głęboko schowane w szufladzie… nigdy nieopublikowane. Aż do dziś:
(...) W dniu 22 stycznia 1945 musieliśmy opuścić Orzysz (Arys), ponieważ rosyjska armia coraz bardziej się zbliżała. Przybyliśmy z naszymi uciekinierami prawie do Bartoszyc (Bartenstein). Tam po około 14 dniach doścignęli nas Rosjanie i zaraz wyrzucili z miasta. Nasz cały dobytek pozostawiliśmy więc w Bartoszycach i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Doszliśmy jednak tylko do Korsz, ponieważ nasza babcia zachorowała. W Korszach przeżyliśmy straszne dni (...).
To fragment wspomnień nieżyjącej już mieszkanki Mrągowa, której pamiętnik przekazała nam jej wnuczka. Notatnik wiele lat przeleżał w szufladzie, kryjąc pamięć tamtych lat. Te oraz inne wspomnienia mrągowian po 1945 roku zostaną wydane razem z powojennymi zdjęciami Mrągowian do końca listopada, tworząc wyjątkową publikacją, której bohaterami będzie Mrągowo i jego mieszkańcy.
Drogi Mrągowianinie, droga Mrągowianko! Opowiedz nam historię Mrągowa widzianą przez pryzmat własnych przeżyć. Przeszukaj domowe archiwa w poszukiwaniu starych zdjęć. Opowiedz nam swoją historię. Podziel się wspomnieniami. Czekamy na Ciebie w Mrągowskim Centrum Informacji Turystycznej (budynek CKiT) przy ul. Warszawskiej 26 w Mrągowie.
Projekt „Powojenne spojrzenie na Mrągowo” dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX”, którego operatorem jest Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży.