Cztery gwiazdki dla informacji turystycznej w Mrągowie
Cztery gwiazdki dla informacji turystycznej w Mrągowie

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej otrzymało cztery gwiazdki, czyli najwyższą ocenę w ramach kategoryzacji punktów „i”. Certyfikacja Informacji Turystycznej realizowana jest przez Polską Organizację Turystyczną. Certyfikat i status czterech gwiazdek przyznawane są na dwa lata.

MCIT jest jednym z 42 całorocznych lub sezonowych punktów informacji turystycznej, które działają na Warmii i Mazurach. Większość z nich (w roku 2019 – 36 punktów) co dwa lata przechodzi kategoryzację. Certyfikację Informacji Turystycznej wprowadziła w 2010 roku Polska Organizacja Turystyczna jako część polityki administrowania Polskim Systemem Informacji Turystycznej. Jednym z jego najważniejszych założeń jest zapewnienie wysokiej jakości usług w punktach informacji oraz umożliwienie współpracy między informacjami krajowymi, regionalnymi i lokalnymi.          

Robert Wróbel, kierownik Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej przyznaje, że wymogi komisji certyfikacyjnej są bardzo wysokie – O ilości gwiazdek decyduje szereg czynników: od lokalizacji informacji turystycznej czy oznaczenie punktu, po kwalifikacje pracowników, zwłaszcza znajomość języków obcych, jak i dostępność materiałów informacyjnych o mieście, regionie czy kraju.

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej jest jednym z trzech, obok Wojewódzkiego Centrum Informacji Turystycznej w Olsztynie oraz Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku, czterogwiazdkowym punktem „i” działającym na Warmii i Mazurach. MCIT jest działem Centrum Kultury i Turystyki.

– MCIT działa przez cały rok, a nie tylko w wysokim sezonie turystycznym. W lipcu i sierpniu nasza praca opiera się głównie na udzielaniu turystom krajowym i zagranicznym informacji o Mrągowie, powiecie mrągowskim oraz regionie. Mówimy w trzech językach obcych: niemieckim, angielskim i rosyjskim. Po wakacjach nadal informujemy, ale za pomocą kanałów social media. MCIT aktywie działa na Facebooku czy Instagramie. Poza tym wyszukujemy, aktualizujemy i tworzymy informacje, które zamieszczamy na naszych tematycznych stronach internetowych. Do najpopularniejszych zaliczyć należy portal turystyki wypoczynkowej www.it.mragowo.pl, witrynę poświęconą przemysłowi spotkań na Maurach www.konferencjemazury.com czy stronę promującą turystykę aktywną www.aktywnynarowerze, która stanowi bazę danych dla aplikacji Masuria. Official Guide – dodaje Wróbel.

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej jest również organizatorem wielu imprez krajoznawczych: pieszych i rowerowych rajdów, spacerów z przewodnikiem turystycznym. W placówce prócz pamiątek z Mrągowa i przewodników o Mazurach można kupić również wejściówki na większość imprez organizowanych w naszym mieście oraz bilety do kina Zodiak w CKiT. Ponadto pracownicy informacji turystycznej wydają także publikacje na przykład „Mazury. Przewodnik rowerowy”, „Informator Turystyczny Ziemi Mrągowskie”, bezpłatny plan Mrągowa.

Z ramienia Polskiej Organizacji Turystycznej regionalnie certyfikacją w województwie zajmuje się Warmińsko – Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna.