Muzeum Regionalne w Gminie Mrągowo
Muzeum Regionalne w Gminie Mrągowo

Jedną z atrakcji Gminy Mragowo, którą warto odwiedzić jest Muzeum Regionalne "Chata Mazurska" z bogatymi zbiorami prezentującymi folklor mazurskich  terenów. Założone zostało w 1991 roku. Znajduje się w Sądrach w odległości 15 km od Mrągowa przy drodze krajowej nr 59 w kierunku Giżycka. Działa przy Pensjonacie „Christel”. 

 
W ponad 200-letniej chacie, dawnym domu po dziadkach, prezentowane są typowe meble, naczynia, sprzęty i ubrania, stroje regionalne używane dawniej na Mazurach. W stodole prezentowane są dawne maszyny rolnicze, które pomagają uzmysłowić jak ciężka była kiedyś praca w gospodarstwie. W trzecim budynku, również dawnej stodole, można oglądać dawne narzędzia, kolekcję około 800 dzbanków, piękne lalki oraz przedmioty używane w obejściu domowym.
 
Goście odwiedzający muzeum mogą odpocząć w dużych ogrodach z oczkami wodnymi. Specjalnością gospodarzy jest pyszna drożdżówka z marmoladą pieczona według własnej receptury...
 
Muzeum można zwiedzać indywidualnie i z przewodnikiem, czynne jest codziennie od poniedziałku do niedzieli od 10:00 do 17:00.
 
Muzeum Regionalne w Sądrach
Sądry 3
11-700 Mrągowo
tel. 89 742 36 11
 
 
     
     
     
 
fot. Beata Gida, Robert Wróbel