Nikutowo
Nikutowo

Nikutowo to osada położona w Gminie Mrągowo, sąsiadująca z Mrągowem. Powstała w 1871 jako kolonia Mrągowa, założona przez miejskiego radnego Nikutowskiego.

 

We wsi rozpoczyna się szlak pieszo-rowerowy prowadzący przez Piecki do Krutyni. Szlak został utworzony w oparciu o dawną linię kolejową łączącą Krutyń z Mrągowem. Jest to trasa turystyczna, zarówno dla rowerzystów, jak i piechurów. Jej długości wynosi 22 km. Nie zatacza pętli.

W Nikutowie mieszka pasjonat, który ratuje od zapomnienia regionalne zabytki. Prywatne muzeum w namiocie to miejsce, gdzie odkryjemy trochę historii, zatrzymamy się na chwilę i wyobrazimy, jak mogło wyglądać życie na przełomie XIX i XX wieku. W namiocie prezentowane są głównie przedmioty codziennego użytku. Możemy tam obejrzeć lampy naftowe, kosze wiklinowe, naczynia kuchenne, naczynia wojskowe, żelazka z duszą, wygniatarkę do masła, stare dokumenty i wiele innych skarbów. Przed namiotem jest skansen, gdzie prezentowane są dawne sprzęty rolnicze. Możemy zobaczyć, np. maszyny konne, wialnię, sieczkarnię, siekacz do buraków, młockarnię, kierat, gniotownik do ziemniaków, żmijkę. Pobyt w tym miejscu umilają 3 kuce: Bakuś, Danio i ich mama Asia. Muzeum można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 – 16.00, tel. 508 108 998.