Rowerem do Piecek nasypem kolejowym
Rowerem do Piecek nasypem kolejowym

Już wprawdzie nie pociągiem, ale rowerem dotrzemy do Piecek dawnym nasypem kolejowym. Warto udać się w tą sentymentalna podróż. A po drodze sielskie obrazki: wiejski stary cmentarzyk, dworek założyciela Nikutowa, ule, łąki, pola. I… spokój.

Pierwszy etap prac terenowych przy nasypie kolejowym rozpoczął się w marcu 2016 roku i trwał do maja. Można stwierdzić, że jest to etap udrożnienia trasy. Najpierw usunięte zostały krzaki, mniejsze drzewka, przeszkody terenowe, jak leżące drzewa czy kamienie, za bardzo wystające gałęzie. Następnie teren został wyrównany, przy czym usunięta została wierzchnia warstwa trawy oraz utwardzony teren.

Kolejnymi etapami jest wydanie ulotek promujących nowy szlak pieszo–rowerowy, organizacja biegu Mrągowo – Piecki oraz rajdów: rowerowego oraz pieszego.

Projekt "Rowerem do Piecek" został skierowany przez Lokalną Organizację Turystyczną "Ziemia Mrągowska" do Gminy Piecki jako realizacja zadań zleconych przez samorząd terytorialny. Od samego początku w realizację projektu zaangażował się Mrągowski Klub Biegacza.

 

km km Opis
    Mrągowa – molo. Promenadą nad j. Czos kierujemy się na południe w kierunku os. Grunwaldzkiego. Najlepiej kierować się żółtym szlakiem rowerowym, który aż do Nikutowa pokrywa się z dojazdem do nasypu kolejowego.
    Ratusz. Budowę ratusza rozpoczęto 3 sierpnia 1822 roku, a zakończono dokładnie dwa lata później, 3 sierpnia 1824 roku. Obecnie w ratuszu mieści się Oddział Muzeum Warmii i Mazur, swoją siedzibę mają tu też organizacje społeczne.
     Plaża miejska przy os. Grunwaldzkim.
    ul. Wojska Polskiego. Kierujemy się w lewo. Aż do os. Nikutowo jedziemy ścieżką pieszo-rowerową.
    Przechodzimy na pasach przez drogę krajową nr 16 i udajemy się kilkadziesiąt metrów dalej.
    Skręcamy w prawo w ul. Krótką.
    Wieś Nikutowo. Przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym i dalej asfaltem do końca miejscowości. Po kilku metrach mijamy po lewej zarośnięty cmentarz wiejski.
    Na końcu miejscowości po lewej stronie mijamy dawny dworek założyciela miejscowości Nikutowskiego. Naprzeciwko budynku wzdłuż warsztatu samochodowego biegnie droga lekko pod górkę w kierunku lasu.
    Docieramy do dawnego nasypu kolejowego, obecnie droga szutrowa, naprzeciwko dawne trawiaste lotnisko. Skręcamy w lewo. Do asfaltu kierujemy się żółtym szlakiem rowerowym.
     Droga gruntowa na odcinku ok. 1,50 km.
     Docieramy do asfaltu, skrzyżowanie dróg, jedziemy prosto.
     Kierujemy się kilkadziesiąt metrów prosto, droga szutrową w kierunku lasku. Po bokach drogi wały. Ule pszczele po prawej.
     Docieramy do zniszczonego mostu. Zjeżdżamy po prawej stronie w dół. Wejście po lewej stronie do góry.
     Nasyp kolejowy. Jedziemy prosto na odcinku ok. 1,6 km.
     Skrzyżowanie z szutrową drogą leśną. Jedziemy prosto.
     Po lewej mijamy łąkę, po prawej jedziemy wzdłuż lasu.
     Docieramy do końca nasypu kolejowego, który co prawda biegł dalej, ale jest nieprzejezdny. Po prawej domek za którym widać szutrową drogę. Tam się kierujemy, skręcając w prawo, za domem w lewo.
     Szutr na odcinku 0,8 km. Po lewej mijamy kilka zabudowań.
    Docieramy do rozwidlenia kilku dróg. Kierujemy się lewo, by po chwili dotrzeć do nasypu kolejowego, na który wjeżdżamy kierując się w prawo. Po lewej widać drogę asfaltową Mrągowo – Piecki.
     Wjeżdżamy w las. Po lewej widać drogę asfaltową Mrągowo – Piecki.
    Droga prowadzi wzdłuż drogi asfaltowej. Docieramy do parkingu leśnego. Kierujemy się dalej nasypem kolejowym prowadzącym wzdłuż drogi asfaltowej. Do Piecek cały czas prosto.
     Przecinamy skrzyżowanie z drogą szutrową prowadzącą do Żwirowni Brejdyny. Jedziemy prosto.
    Przecinamy skrzyżowanie z drogą asfaltową do Brejdyn. Wjeżdżamy na żółty szlak rowerowy. Po lewej mijamy warsztat samochodowy. Po bokach wały. Jedziemy prosto.
     Piecki. Ul. Nowa w Pieckach o twardej nawierzchni.
     Po lewej, po drugiej stronie drogi asfaltowej, w oddali znajduje się Muzeum Regionalne.