Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Mrągowska" zaprasza na spływ kajakowy rzeką Dajną. W tym roku będzie to wydarzenie kilkugodzinne. Uczestnicy dopłyną do Polskiego Wąwozu, który jest o wiele łatwiej dostępny od strony wody, a charakteryzuje się wąską doliną z szerokimi i stromymi ścianami. Powrót tą samą trasą. Planowane zakończenie spływu w Restauracji Estrada przy Festiwalowym Amfiteatrze. W restauracji na uczestników czekać będzie niespodzianka.
Program spływu „Kajakowy Szlak Dajny 2025”
Termin: 03.05.2025 r. (sobota), zbiórka 9.45. (godz. 10:00 rozpoczęcie spływu)
Miejsce spotkania grupy: ul. Nadbrzeżna w Mrągowie przy wypożyczalnie sprzętu wodnego „Kanu”
Trasa spływu: j. Czos – j. Czarne – j. Kot – j. Juno (7 km) – POLSKI WĄWÓZ - j. Juno – j. Kot – j. Czarne – j. Czos (14 km)
Organizator: Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska”
Opis trasy:
Grupa ruszy z ul. Nadbrzeżnej szlakiem w kierunku północnym. Po wypłynięciu z j. Czos trasa prowadzi pięknym odcinkiem leśnym zwanym kiedyś małą Krutynią. Po dopłynięciu do Gospodarstwa Rybnego pierwsza przenoska. Dostępne będą wózki. Kolejny odcinek to niewielkie j. Czarne. Rzeczka łącząca je z jeziorem Kot jest bardzo malownicza. Jezioro Juno jest największym na szlaku Dajny. Celem jest Polski Wąwóz położony na drugim brzegu jeziora Juno. Po spacerze powrót do jeziora Czos.
Polski Wąwóz
Każdy znawca przyrody doceni uroki Wąwozu Polskiego, który w swoim dziewiczym kształcie potrafi zachwycić. Podobne obszary, które ze względu na ukształtowanie terenu nigdy nie zostały przekształcone przez człowieka, można spotkać w górach, ale także na Mazurach. Wąwóz Polski ze względu na swą różnorodność oraz pierwotny charakter jest prawdziwą ostoją natury w naszym rolniczym regionie. Na dosyć małym i ograniczonym terenie można znaleźć wiele różnorodnych roślin, których nie znajdziemy nigdzie indziej.
Jest położony około 6 km na północ od Mrągowa. Wąwóz ma długość około 600 metrów i przebiega z kierunku południowo–zachodniego na północno–wschodni. Przed ujściem do jeziora Juno kończy się malowniczym stawem. Strumyk płynie wartko, woda jest przezroczysta o lekko brązowym zabarwieniu. Wąwóz jest głęboki na 30 – 40 metrów i charakteryzuje się wąską doliną. Ściany wąwozu są strome, w wielu miejscach nie można się wspinać. Ściany składają się z pokładów marglowych, gliny oraz piasku. Całość sprawia wrażenie, jak gdyby wysokie wzgórze zostało przecięte przez strumień.
Po spacerze powrót tą samą trasą.
Restauracja Estrada
Zakończenie spływu planowane jest w Restauracji Estarda w Festiwalowym Amfiteatrze przy ul. Jaszczurcza Góra. Właściciel zaplanował dla uczestników niespodziankę. Kajaki należy jednak przekazać w wypożyczalni Kanu przy ul. Nadbrzeżnej.
Zapisy:
Liczba miejsc jest ograniczona do 15 kajaków. Ewentualne zwiększenie liczby uczestników jest wyłączną decyzją organizatora. Zgłoszenia należy dokonać mailowo na biuro@it.mragowo.pl wpisując nr telefonu kontaktowego oraz liczbę osób, w imieniu których dokonuje się zgłoszenia.
Zgłaszający, który zostanie wpisany na listę uczestników zobowiązany jest dokonać opłaty wpisowej w wysokości 25 zł/os. w czasie zbiórki i dokonuje się jej bezpośrednio w wypożyczalni sprzętu wodnego. Jest to opłata preferencyjna i ustanowiona wyłącznie na czas spływu dla jej uczestników! Opłata posłuży w całości pokryciu kosztów związanych z organizacją spływu.
Warunki uczestnictwa
Uczestnicy są pełnoletni i biorą udział w spływie kajakowym na własną odpowiedzialność. Jeżeli uczestnik nie ma ukończonych 18 lat, wówczas pozostaje pod nadzorem opiekuna. Przy zapisach decyduje kolejność zgłoszeń. Prowiant we własnym zakresie.
Zamknięcie listy uczestników oraz ewentualne ogłoszenie o odwołaniu spływu
Informacja o zamknięciu listy uczestników znajdzie się w tym artykule jak i ewentualne ogłoszenie o odwołaniu spływu w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych.