Wierzbowo
Wierzbowo

Wierzbowo to wieś położona w Gminie Mrągowo, ok. 7 km od Mrągowa. Została założona w 1470 r. Wystawca przywileju, zarządca wójtostwa sześcieńskiego Frycz Lockwin, zaznaczył że włóki zostają nadane “für die Polen in Wirspaum” - dla Polaków w Wierzbowie. W zadrzewieniu okolicy przeważała wierzba i stąd wzięła się nazwa wsi.

 

Z Mrągowa do Wierzbowa można dostać się niebieskim szlakiem rowerowym Duża Pętla Mrągowska. Szlak zatacza pętlę i liczy 28,6 km. Przebieg: Mrągowo (ratusz) - Miejski Las - Wierzbowo - Żabieniec - Jakubowo - Probark - Nowy Probark -  Czerwonki - Tymnikowo - Mrągowo (ratusz). 

 

Przed Wierzbowem na wzniesieniu rozciąga się piękny widok na jezioro Wierzbowskie. We wsi warto zatrzymać się na odpoczynek na zagospodarowanym terenie, na którym istniał młyn zbożowy. Znajduje się tam drewniane koło młyńskie, stojaki rowerowe, ławki, tablica turystyczna oraz miejsce na ognisko. 

 

Przez jezioro Wierzbowskie przebiega szlak kajakowy rzeki Dajny. Prowadzi do Świętej Lipki słynącej z Sanktuarium Maryjnego. Przebiega przez 8 jezior Pojezierza Mrągowskiego i liczy ok. 30 km (Wierzbowskie, Czos, Czarne, Kot, Juno, Kiersztanowskie, Śpigiel, Dejnowa). Jest to szlak jeziorny, nie zagospodarowany turystycznie, z przenoskami, więc przeznaczony dla wprawionych kajakarzy. Jego administratorem jest Warmińsko-Mazurski Oddział PTTK.

WierzbowoWierzbowoWierzbowoWierzbowoWierzbowo