Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego
Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego

W niedzielę 7 lipca 2024 r. serdecznie zapraszamy na Skwer Jana Pawła II w Mrągowie od godz. 11:00 na 20. Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego!

Podczas Imprezy rozstrzygany będzie konkurs na „PAMIĄTKĘ WARMII I MAZUR” - Konkurs organizowany wspólnie ze Związkiem Gmin Warmińsko Mazurskich, którego celem jest pozyskanie oryginalnych prac na potrzeby promocji województwa warmińsko-mazurskiego.

Przegląd to plenerowa impreza o charakterze regionalnym, czerpiąca z dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur. Myślą przewodnią wydarzenia są: promocja rękodzieła artystycznego, żywności tradycyjnej i regionalnej, muzyki, kulturowo związanych z regionem warmińsko – mazurskim, pomoc regionalnym twórcom ludowym w dotarciu do potencjalnych odbiorców, pogłębienie wiedzy o dorobku kulturowym naszego regionu wśród mieszkańców i turystów.

Poza tym, że każdy z odwiedzających Przegląd będzie mógł przyjrzeć się artystycznym działaniom twórców, będzie także możliwość udziału w wielu warsztatach m.in.:

MAKRAMY Sznurki, patyki, drążki – To niezbędne elementy do stworzenia makramy. Wspólnie z Paniami ze  Stowarzyszenia Kulturalnego "Konik Mazurski" z Kętrzyna nauczymy się tworzenia ozdób, które przyczynią się w prosty sposób do nadania wnętrzom nowego charakteru. Wraz z kwiatami i plecionym dywanem potrafią stworzyć przytulny nastrój nawet w minimalistycznej przestrzeni. Makramy to także pomysł na pierwszy krok w kierunku domowej dżungli. Podwieszone w oknach rośliny pozwalają zazielenić wnętrze, nawet gdy na półkach brakuje już miejsca na nowe okazy.

Ponadto Panie ze Stowarzyszenia nauczą nas:

MALOWANIA KAFLI - życie Mazurów na kaflach malowane

TWORZENIA KWIATÓW Z BIBUŁY

Kwiaty z papieru to oryginalny pomysł na prezent na różnego rodzaju okazje. Jak zrobić kwiaty z bibuły? Tak ręcznie robioną dekorację warto postawić w wazonie jako ozdobę. Poznaj triki na kwiaty z bibuły i wyczaruj wyjątkowy bukiet, który możesz wręczyć swoim bliskim.

CERAMIKI Ten wyjątkowy warsztat poprowadzi dla Państwa Mirella Kazuś i Karol Łuczak z pracowni Boho powstałej w 2012 roku. Cisza, spokój oraz możliwość obcowania z naturą dostarcza jej szeregu bodźców, sygnałów oraz inspiracji niezbędnych do twórczego działania.

Boho jest wynikiem wieloletniej pasji do ceramiki oraz wyrazem potrzeby nieskrępowanego tworzenia. Forma, detal, faktura, kolor oraz gra świateł – to w Boho dotychczasowa inspiracja przybiera realny kształt i staje się gotowym przedmiotem użytkowym bądź dekoracyjnym.

Każdy uczestnik będzie mógł uformować glinę ręcznie w rozmaite kształty jakie tylko podsunie Państwu wyobraźnia.

WARSZTATY WYPIEKU SĘKACZA Ponownie  stoisko warsztatowe Dzika Czekolada – raj dla wszystkich  miłośników słodkości! Tradycyjnie poprowadzi je dla nas spec w dziedzinie słodkiego szaleństwa – Arkadiusz Dziczek.

Sękacz będzie wypiekany metodą tradycyjną- na ogniu. Zapoznamy Was z historią tego ciasta. Wprowadzimy w tajniki przepisu i wypieku. Każdy będzie mógł sam spróbować jak się wypieka nasz regionalny produkt.

Jeżeli nie mieliście okazji spróbować lub samodzielnie podjąć się produkcji przypomnimy - sękacz to wypiek cukierniczy z ciasta biszkoptowo-tłuszczowego, pieczonego nad otwartym ogniem na obracającym się rożnie w kształcie wałka. Wyróżnia go złocisto-żółty kolor i sęki inaczej zwane soplami.

Według tradycyjnych przekazów uznaje się, że pierwsze sękacze na ziemiach polskich upieczono w Berżnikach nieopodal Sejn z okazji przybycia na Suwalszczyznę królowej Bony. Inne podania mówią, że łakoć ten przybył wraz z Radziwiłłami na Litwę z Niemiec i został szybko rozpowszechniony w regionie przez szlacheckie dworki i bogatych chłopów. Jak łatwo się domyślić z drugiego podania, sękacze znane są również na Litwie, gdzie noszą miano sakotis oraz w Niemczech, gdzie podawane są pod nazwą baumkuchen.

PLECIONKARSTWA

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z jedną z najstarszych sztuk rękodzielniczych,  jaką jest plecionkarstwo. 

Plecionkarstwo w Polsce zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Organizowane warsztaty mają na celu przekazanie fachowej wiedzy uczestnikom, a także podniesienie wiedzy związanej z nabywaniem wyrobów z ekologicznych i naturalnych surowców. Mają na celu również pokazanie sztuki „palcami plecionej”.  Celem zadania jest pokazanie plecionkarstwa, jako pasję, którą można kontynuować zarówno w domu jak i w ogrodzie. Polska Wiklina ma zastosowanie użytkowe oraz artystyczne. Jest materiałem plastycznym i trwałym, pobudza nasze zmysły i wywołuje pozytywne emocje.

WARSZTATY kosmetyki przodków  -  DZIKIE PIĘKNO

Katarzyna Enerlich to nie tylko pisarka, ale też pasjonatka wszystkiego, co naturalne. Warsztaty kosmetyczno-zielarskie poprowadzi na podstawie ziół, które przywiezie ze swojego ogródka. Podstawą do tworzenia kosmetyków będzie specjalny wywar, a uczestniczki wydarzenia będą mogły wykonać krem, tonik i pastę myjącą do całego ciała z naturalnych składników.