SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia

 

ARTYKUŁ SZLAK ROWEROWY DUŻA PĘTLA MRĄGOWSKA

⇒ Informacje ogólne

 

Rodzaj szlaku: rowerowy
Długość szlaku: 27.20 km
Opis: Szlak rozpoczyna się i kończy w Mragowie. Łączy miejscowości turystyczne: Mrągowo, Wierzbowo, Żabieniec, Jakubowo Probark. Skracając trasę można okrążyć jezioro Czos.
Oznakowanie: kolor niebieski, znaki malowane na drzewach, słupach i głazach

Administrator: Ref. Promocji i Rozwoju, Urząd Miejski w Mrągowie

Plik do pobrania Plik gpx zawiera przebieg szlaku "Duża pętla mrągowska" na urządzenia mobilne.

Plik do pobrania Plik gdb zawiera przebieg szlaku "Duża pętla mrągowska" na urządzenia mobilne.

⇒ Położenie

Szlak tworzy pętlę z Mrągowa. Łączy Mrągowo z innymi miejscowościami turystycznymi: Wierzbowo, Żabieniec, Jakubowo, Probark. Skracając trasę można okrążyć jezioro Czos.

⇒ Informacje szczegółowe

Szlak rozpoczyna się na terenie Ekomariny nad j. Czos. Ekomarina przy plaży miejskiej to propozycja dla żeglarzy i osób lubiących sporty wodne, ale nie tylko. Dostępne są boiska do koszykówki, siatkówki, stoły do tenisa stołowego, trasy wspinaczkowe, linowe z utrudnieniami oraz pomostami, skałki wspinaczkowe oraz taras wypoczynkowy.

Szlak prowadzi promenadą nad j. Czos w kierunku południowym. Po drodze mijamy historyczny Ratusz w centrum miasta oraz widoczny po drugiej stronie jeziora Festiwalowy Amfiteatr.

W południowej części jeziora szlak prowadzi nad rzeką Dajną, która jest szlakiem kajakowym do Świętej Lipki.

Warto zboczyć ze szlaku i wjechać na najwyższe wzniesienie okolicy (180 m. n.p.m). Miejsce to jest szczególnie oblegane zimą przez narciarzy. Latem zachęca wspaniały widok na okoliczne wzgórza morenowe.

W tym miejscu można skrócić wycieczkę i dopłynąć do miasta promem.

Jadąc dalej na wschód od Mrągowa szlak prowadzi przez dziewicze tereny rzadko zamieszkałe przez ludzi. Pagórkowaty teren jest szczególnie malowniczy, gdyż nieduże kępy lasów kontrastują z podmokłymi łąkami.

Dalej na szlaku jedziemy przez małe mazurskie miejscowości, które są położone nad przepięknymi jeziorami. Przed Wierzbowem na wzniesieniu rozciąga się jeden z najwspanialszych widoków na Mazurach, na j. Wierzbowskie.

W miejscowości Żabieniec przejeżdżamy wśród wybiegów dla koni oraz Ośrodka jeździeckiego. Jadąc przez Jakubowo i Probark mijamy parę drewnianych mazurskich chat. Po drodze rozciąga się wspaniały widok na j. Probarskie.

Szlak prowadzi dalej w kierunku wsi Czerwonki. Jedziemy wschodnim brzegiem j. Juksty, nad którym mijamy liczne domki letniskowe i tereny rekreacyjne.

Po dotarciu na szczyt jednego ze wzgórz rozpościera się piękny widok na j. Juksty.

Wjeżdżając do Mrągowa docieramy do Festiwalowego Amfiteatru, położonego nad j. Czos. To tutaj odbywają się największe mrągowskie imprezy: Mazurska Noc Kabaretowa, Piknik Country, Festiwal Kultury Kresowej oraz wiele innych.

⇒ Historia

Niebieski szlak rowerowy "Duża pętla mrągowska" został oznakowany w 2008 r.