SPIS TREŚCI

 

 

ARTYKUŁ

 

 

Rodzaj szlaku: rowerowy
Długość szlaku: 27.20 km
Opis: Szlak rozpoczyna się i kończy w Mragowie. Łączy miejscowości turystyczne: Mrągowo, Wierzbowo, Żabieniec, Jakubowo Probark. Skracając trasę można okrążyć jezioro Czos.
Oznakowanie: kolor niebieski, znaki malowane na drzewach, słupach i głazach

Administrator: Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej

Plik do pobrania Plik gpx zawiera przebieg szlaku "Duża pętla mrągowska" na urządzenia mobilne.

Plik do pobrania Plik gdb zawiera przebieg szlaku "Duża pętla mrągowska" na urządzenia mobilne.

 

Szlak tworzy pętlę z Mrągowa. Łączy Mrągowo z innymi miejscowościami turystycznymi: Wierzbowo, Żabieniec, Jakubowo, Probark. Skracając trasę można okrążyć jezioro Czos.

 

Szlak rozpoczyna się na terenie Ekomariny nad j. Czos. Ekomarina przy plaży miejskiej to propozycja dla żeglarzy i osób lubiących sporty wodne, ale nie tylko. Dostępne są boiska do koszykówki, siatkówki, stoły do tenisa stołowego, trasy wspinaczkowe, linowe z utrudnieniami oraz pomostami, skałki wspinaczkowe oraz taras wypoczynkowy.

Szlak prowadzi najdłuższą promenadą Mazur nad j. Czos w kierunku południowym. Po drodze mijamy historyczny Ratusz w centrum miasta oraz widoczny po drugiej stronie jeziora Festiwalowy Amfiteatr.

W południowej części jeziora szlak prowadzi nad rzeką Dajną, która jest szlakiem kajakowym do Świętej Lipki.

Warto zboczyć ze szlaku i wjechać na najwyższe wzniesienie okolicy (180 m. n.p.m). Położony jest tutaj całoroczny Ośrodek Sportowy „Góra Czterech Wiatrów”. Miejsce to jest szczególnie oblegane zimą przez narciarzy, ale także latem warto tu zajechać. O tej porze roku można wypożyczyć quad lub też odpocząć na plaży z pomostem, popływać kajakiem. Restauracja zachęca nie tylko bogatym menu, ale także wspaniałym widokiem na okoliczne wzgórza morenowe.

W tym miejscu można skrócić wycieczkę i dopłynąć do miasta promem „Zaczarowana Jesiona”.

Jadąc dalej na wschód od Mrągowa szlak prowadzi przez dziewicze tereny rzadko zamieszkałe przez ludzi. Pagórkowaty teren jest szczególnie malowniczy, gdyż nieduże kępy lasów kontrastują z podmokłymi łąkami.

Dalej na szlaku jedziemy przez małe mazurskie miejscowości, które są położone nad przepięknymi jeziorami. Przed Wierzbowem (sprawdź nocleg) na wzniesieniu rozciąga się jeden z najwspanialszych widoków na Mazurach, na j. Wierzbowskie.

W miejscowości Żabieniec (sprawdź nocleg) przejeżdżamy wśród wybiegów dla koni oraz Ośrodka jeździeckiego. Jadąc przez Jakubowo (sprawdź nocleg) i Probark (sprawdź nocleg) mijamy parę drewnianych mazurskich chat. Po drodze rozciąga się wspaniały widok na j. Probarskie.

Szlak prowadzi dalej w kierunku wsi Czerwonki (sprzedź nocleg). Jedziemy wschodnim brzegiem j. Juksty, nad którym mijamy liczne domki letniskowe i tereny rekreacyjne.

Po dotarciu na szczyt jednego ze wzgórz rozpościera się piękny widok na j. Juksty.

Wjeżdżając do Mrągowa docieramy do Festiwalowego Amfiteatru, położonego nad j. Czos. To tutaj odbywają się największe mrągowskie imprezy: Mazurska Noc Kabaretowa, Piknik Country, Festiwal Kultury Kresowej oraz wiele innych.

Szczegółowy opis szlaku rowerowego "Duża pętla mrągowska" na stronie www.aktywnynarowerze.pl

Niebieski szlak rowerowy "Duża pętla mrągowska" został oznakowany w 2008 r.

 

Patrz: Galeria zdjęć na www.it.mragowo.pl

 

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej
ul. Warszawska 26
11-700 Mrągowo
tel. (89) 741 80 39
e-mail:
info@it.mragowo.pl
www.it.mragowo.pl

 

Mrągowo

Szlak kajakowy rzeki Dajny

Całoroczny Ośrodek Sportowy "Góra Czterech Wiatrów"

 

Mrągowo

Wierzbowo

Żabieniec

Jakubowo

Probark