SPIS TREŚCI

 

 

ARTYKUŁ

Jest to propozycja szlaku rowerowego prowadzącego z Mikołajek i tam wracającego. Po drodze miniemy między innymi Tałty i Ryn.

 

Powiat mrągowski i giżycki.

 

km

(od)

km

(do)

Opis
0,0   Mikołajki.
1,5   Jedziemy ulicą Kolejową oraz Ełcką. Docieramy do zjazdu w lewo w kierunku wsi Tałty.
6,4   Jedziemy asfaltem ok. 5 km do wsi Tałty.
   
   
6,9   Tałty. W centrum wsi kierujemy się asfaltem. Na skrzyżowaniu ciekawy pomnik poświęcony mieszkańcom zmarłym podczas I wojny światowej. Po lewej stronie znajduje się wiejska plaża z pomostem, na której można odpocząć.
   
 
9,4   Przed kanałem po prawej teren budowy hotelu Sheraton. Stanowisko archeologiczne, w którym wykopano ciekawe eksponaty związane z Prusami.
9,5   Asfaltem dojeżdżamy do kanału Tałtowisko. Kanał został zbudowany w 1762 roku.
   
 
9,6   Za kanałem skręcamy w lewo w drogę szutrową. Od tego miejsca, aż do Ryny jedziemy drogą szutrową, oznakowaną także jako czerwony szlak pieszy.
12,6   Skorupki. We wsi na skrzyżowaniu trzymamy się lewej drogi szutrowej.
15,1   W lesie przy zatoce docieramy do skrzyżowania dróg szutrowych. W lewo prowadzi droga do miejscowości Mrówki. Należy udać się w prawo droga szutrową w kierunku północno-wschodnim na Rybical.
18,1   Rybical.
21,6   Ryn. Jedziemy do centrum miasta asfaltem. W centrum przed nami na wzgórzu widać zamek krzyżacki, obecnie hotel. Kierujemy się w lewo. Na ronzie w lewo, pod górę. Po prawej na wzgórzu widać cmentarz. Kierujemy się w dół i skręcamy w pierwszy skręt w lewo.
 24,1   Na wzgórzu stay młyn. Jedziemy ul. Partyzantów w kierunku Krzyżan. Kierunkowskaz "Krzyżany 4". Asfaltem jedziemy do Krzyżan.
   
 26,0   Krzyżany. W centrum wsi przy krzyżu i świetlicy gminnej zjeżdżamy na drogę szutrową między nimi. Droga prowadzi do Wejdyk. Brakuje kierunkowskazu.
   
    Docieramy do drogi asfaltowej nr 59. Przechodzimy na druga stronę i jedziemy dalej szutrem.
   
 26,5   Wejdyki. Jest to miejscowość rozciągnięta, z rzadką zabudową. Miejscami droga szutrowa może być gorszej jakości, zwłaszcza w deszczowe dni. Na rozjeździe w centrum wsi widać pomnik poświęcony mieszkańcom, którzy zgineli podczas I wojny światowej. Jedziemy w prawo, drogą pomiędzy domem a pomnikiem.
   
    Po kilkudziesięciu metrach jedziemy na rozwidleniu prosto drogą gorszej jakości. Jest to najgorszy odcinek na całym szlaku, ale długio tylko na kilkaset metrów. Prowadzi do samotnego gospodarstwa, przy którym jedziemy dalej drogą szutrową.
   
    Dojeżdżamy do asfaltu, skręcamy w lewo.
   
 
 30,0   Notyst Wielki. Dworek
   
 
30,5   Za wsią docieramy do rozgałęzienia dróg szutrowych. W prawo kierunek na Notyst Mały, my natomiast kierujemy się w lewo, drogą, która przebiega niedaleko od zachodniego brzegu jeziora Tałty. Droga biegnie lekko w górę.
   
   
 31,2   Na górze znajduje się punkt widokowy, z którego widać zarówno Ryn, jak i Mikołajki.
   

   
33,0   Docieramy do rozwidlenia dróg, kierujemy się prosto. Droga w lewo odchodzi do domku pod lasem, który za kilkadziesiąt metrów zobaczymy po lewej stronie.
   
34,7   Jora Wielka. Dojeżdżamy do skrzyżowania z droga asfaltową na Faszcze. Skręcamy ostro w lewo i jedziemy brukiem w dół. Na dole rozpoczyna się droga szutrowa.
35,7   Jora Mała. Jedziemy prosto przez wieś.
   
36,3   Droga szutrowa prowadzi lasem iglasto – brzozowym.
   
 39,4   Stare Sady. We wsi po lewej nad jeziorem znajduje się otwarta plaża wiejska, z której można skorzystać.
   
 
 40,0   Gdy kończy się wieś, przy hotelu Roberts Port szutr przechodzi w asfalt, którym jedziemy aż do Mikołajek.
 45,0   Hotel Gołębiewski po lewej.
 45,5   Przechodzimy przez drogę krajową nr. 16 (Ostrożnie!) i ścieżką pieszo-rowerową kierujemy się w lewo do miasta.

 


 

W treści artykułu.

 

Bezpłatnie.

 

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej
ul. Warszawska 26
11-700 Mrągowo
tel. (89) 741 80 39
www.it.mragowo.pl

 

Mrągowo

Mikołajki

Zamek krzyżacki w Rynie

Ryńskie zbiory muzealne

Szlaki piesze

Szlaki rowerowe

 

Mrągowo

Mikołajki

Tałty

Jora Wielka

Jora Mała

Stare Sady