10:00 – Mrągowo

•    Muzeum Warmii i Mazur,centrum miasta, Wieża Mrągowo

•    Muzeum Sprzętu Wojskowego

•    Góra Czterech Wiatrów

12:30 – 13:30 Kosewo Górne - 15km
•    Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN

14:00 - 15:30 Kadzidłowo - 20km
•    Park Dzikich Zwierząt

•    Osada Kulturowa

16:00 – 17:30 Krutyń - 20km
•    Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego

18:00 Mrągowo - 25km

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w
Mrągowie– polskiej stolicy country.
Ciekawym miejscem, które warto odwiedzić w Mrągowie jest
oddział Muzeum Warmii i Mazur mieszczący się w zabytkowym Ratuszu z 1825r. Panoramę miasta można podziwiac z tarasu widokowego Wieży Mrągowo. Żywą lekcję historii można również odbyć w Muzeum Sprzętu Wojskowego. Prywatna placówka została założona przez miejscowego kolekcjonera, Sławomira Trzeciakiewicza. Kolekcja, którą założyciel Muzeum gromadzi od kilku lat w tym momencie liczy około 50 pojazdów i jest sukcesywnie rozwijana.
Jadąc w kierunku Mikołajek, tuż za Mrągowem, udajemy się na
Górę Czterech Wiatrów. Z Góry Czterech Wiatrów roztacza się wspaniała panorama na Jezioro Czos i okolicę.
Po przejechaniu około 15 km dojeżdżamy do Kosewa Górnego. Można tu obejrzeć unikatową hodowlę jeleniowatych.
Stacja Badawcza  jest jedną z ważniejszych atrakcji Ziemi Mrągowskiej. Cały wybieg ma około 100 ha.
Kolejnym punktem programu znajduje się w Kadzidłowie. Miejscowość ta znajduje się na terenie Puszczy Piskiej. W
Parku Dzikich Zwierząt razem z przewodnikiem spotkać można się oko w oko z rysiem, wilkiem, puchaczem i innymi ginącymi gatunkami zwierzaków. Większość zwierząt można podziwiać z bliska, ponieważ są oswojone, niektóre można nawet dotknąć i karmić. Do wyboru są dwie trasy: krótsza (ok. 1 godz.) lub dłuższa (ok.1,5 godz.). W bliskiej okolicy Parku istnieje możliwość zorganizowania ogniska.
Niedaleko Kadzidłowa, w centrum Puszczy Piskiej leży Krutyń. W tej turystycznej miejscowości jest siedziba Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Warto odwiedzić miejscowe
muzeum, gdzie zobaczyć można stale powiększającą się kolekcję przyrodniczą liczącą ponad 300 eksponatów zwierząt. Przeważają ptaki występujące na Mazurach – myszołowy, krogulce, gile, zięby, grubodzioby, sowy, ptaki wodne, kawki, sójki, orzechówki. Obejrzeć można prace znanego fotografika przyrody Waldemara Bzury. Sporą atrakcją jest spływ po Krutyni pychówkami, czyli tradycyjnymi wieloosobowymi łodziami w stylu mazurskim. Łodzie wprawia się w ruch odpychając od dna długim drągiem – pychem. Woda w rzece jest bardzo płytka. Krajobrazy są nieprawdopodobne: zielony tunel drzew nad rzeką, krystalicznie czysta woda, stada ryb, łabędzie i kaczki.