SPIS TREŚCI

 

 

ARTYKUŁ

 

Szlak liczy 55,5 km. Przebiega następująco: Św. Lipka - Pilec - Gizewo - Kiersztanowo - Polska Wieś - Mrągowo - Kosewo - Użranki - Jora Wlk. - Faszcze - Mikołajki

Trasę można podzielić na 2 odcinki. Pierwszy prowadziłby z  Mikołajek do Mrągowa (30,8 km), a następnie z Mrągowa do Świętej Lipki (24,7 km).

Szlak został oznakowany w 2014 roku.

Plik do pobraniaPlik gpxzawiera przebieg szlaku "Grodzisk Pruskich" na odcinku św. Lipka - Mrągowo - Mikołajki na urządzenia mobilne.

Plik do pobraniaPlik gdbzawiera przebieg szlaku "Grodzisk Pruskich" na odcinku św. Lipka - Mrągowo - Mikołajki na urządzenia mobilne. 

 

Trasa prowadzi przez powiat mrągowski i kętrzyński.

 

Jest to kontynuacja już istniejącego szlaku czerwonego z Giżycka – Gierłoż – Kętrzyn – Święta Lipka. Rozpoczynając wycieczkę zeŚwiętej Lipki, warto oczywiście zwiedzić najwspanialszy kościół barokowy województwa, czyli Sanktuarium Maryjne, zwane Częstochową Północy czy Perłą architektury barokowej. Następnie szutrową drogą udajemy się na południe wzdłuż jezior rynnowych, połączonych kajakowymszlakiem rzeki Dajny, jadąc wśród pół i lasów docieramy DoPolskiej Wsi. Tu warto zatrzymać się wMini Zoo, gdzie w zagrodach i wolierach można zobaczyć wiele gatunków ptaków i zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich.

Następnie po przejechaniu 5 km docieramy doMrągowa, stolicy Powiatu Mrągowskiego. Znane w kraju i za granicą Festiwalowe Miasto posiada bogatą ofertę kulturalną wypełnioną po brzegi atrakcjami. Mrągowo w związku z organizowanym w ostatni weekend lipcaMiędzynarodowym Festiwalem Piknik CountryposiadaWesternowe Miasteczko Mrongoville, gdzie każdy może zostać szeryfem i spróbować swoich sił w rzucaniu podkową czy płukaniu złota. W Mrągowie znajduje się również jedyne na Warmii i MazurachMuzeum Sprzętu Wojskowego. Kolekcja liczy około 50 pojazdów i jest sukcesywnie rozwijana. W muzeum można zobaczyć głównie pojazdy, które były wykorzystywane przez armie byłego Układu Warszawskiego. Perełką jest idealnie zachowany czołg T-34, znany z filmu „Czterej Pancerni i Pies”.

Kontynuując jazdę czerwonym szlakiem z Mrągowa w kierunku wschodnim jedziemy wśród bezkresnych pól i lasów do stolicy polskiego żeglarstwa, czyliMikołajek. Małe miasteczko nazywane również Wenecją Północy przyciąga do siebie głównie amatorów sportów wodnych i miłośników wędkarstwa.  Szlak kończy się w Mikołajkach, ale jeżeli ktoś chciałby szybko i wygodnie dotrzeć do Giżycko to jest sposób. Polecamy rejs statkiem pasażerskim do Giżycka!

Trasa Mikołajki - Mrągowo

 

kmkmOpis
  Mikołajki(sprawdź nocleg).
  Jedziemy na wschód ul. Mrągowską. Ścieżka pieszo–rowerowa. Przechodzimy pasami przy hotelu Gołębiewskim na drugą stronę drogi krajowej nr 16. Asfalt, po prawej hotel Gołębiewski.
  Na rozwidleniu dróg asfaltowych kierujemy się szyldem „Nowe Sady 2”, czyli skręcamy w lewo. Aż do Faszcz jedziemy asfaltem.
  Nowe Sady.
  Przed miejscowościąFaszcze(sprawdź nocleg)na skrzyżowaniu, skręcamy w prawo.
  
 
  Po kilkudziesięciu metrach wjeżdżamy do miejscowościFaszcze.Jedziemy prosto, cały czas pozostając na drodze asfaltowej aż do Użranek.
  Cudnochy(sprawdź nocleg).
  
  Jora Wielka(sprawdź nocleg). Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo.
  
  
  Użranki(sprawdź nocleg). Na początku wsi od naszej drogi asfaltowej odchodzi ostro w prawo inna droga asfaltowa. Jedziemy prosto.
  Docieramy do centrum wsi. Naprzeciwko widać remizę strażacką. Jedziemy w lewo. Po lewej stronie mijamy kościół katolicki w stylu neogotyckim. Jedziemy prosto.
  
  
  Rozwidlenie dróg szutrowych. Kierujemy się w prawo - kierunkowskazKosewo 3 km(sprawdź nocleg).Odtąd aż do Mrągowa będziemy jechać drogami szutrowymi.
  Docierając do Kosewa, mijamy po prawej stronie Szkołę Podstawową. Po chwili, także po prawej Pensjonat Hubertus.
  Docieramy do rozwidlenia dróg przez wiaduktem kolejowym. Skręcamy w prawo, kierujemy się południowym brzegiem j. Juksty
  Docieramy do drogi Nowego Probarku. W lewo bruk kierujący do drogi krajowej nr 16, Kierujemy się w prawo, na północ.
  Czerwonki(sprawdź nocleg). Rozwidlenie drób, kierujemy się w lewo, pod górkę brukiem. Po lewej agroturystyka "Stara Szkoła"
  

Mrągowo(sprawdź nocleg). Rozwidlenie dróg asfaltowych. Kierujemy suię w lewo, w dół.

  Po ok. 200 m. skręcamy w lewo przy parkingu. Kierujemy się w dół w kierunku j. Czo i Festiwalowego Amfiteatru. Nad brzegiem jeziora rozciaga się wspaniała promenada, kierujemy się w lewo.
  Ekomarina w Mrągowie. Marina to przede wszystkim oferta turystyczna dla żeglarzy i kajakarzy. Przystań żeglarska wyposażona jest w bogatą infrastrukturę wodną, na którą składa się utwardzone nabrzeże, pływający pomost z trapami i odnogami cumowniczymi oraz slip z wyciągarką.

Poza tym na terenie znajdują się nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej, zaplecza dla ratowników oraz publiczne zaplecze socjalne w budynku bosmanatu. Odbywają się tutaj szkolenia z zakresu żeglarstwa, turystyki i ekologii dla dzieci i młodzieży z Mrągowa oraz turystów.

Mrągowska Ekomarina to także wspaniała propozycja dla rodzin z dziećmi. Na terenie zbudowano plac zabaw dla dzieci z bujakami na sprężynach, huśtawkami, przyrządami do zabaw z wodą, zestawy wspinaczkowe, zjazd linowy oraz park linowy ze skałkami, zjeżdżalnie. Ekomarina to także boiska sportowe: do siatkówki oraz koszykówki.
  

Przed mostkiem na rzece Dajna istnieje mozliwość zjechania ze szlaku i zwiedzenia Miasteczka w w stylu Dziekiego ZachoduMrongovilleby to zrobić należy skręcić w prawo, pod górkę.

Jest ono odwzorowaniem miasteczka z Dzikiego Zachodu, z drugiej połowy XIX w. Tylko w Mrongoville są najdzielniejsi kowboje, najbardziej niebezpieczni bandyci, najpiękniejsze kobiety...!


Trasa Mrągowo – Św. Lipka 

kmkmOpis
  

Trasa prowadzi do najbardziej znanego Sanktuarium Maryjnego w północnej Polsce, czyli do Świętej Lipki.

Można rozpocząć przy mragowskiej Ekomarinie. Promenadą kierujemy się na północny - zachód. Mijamy mostek na rzece Dajna.

  Przed placem zabaw w Parku Lotników Polskich kierujemy się w prawo, pod górkę.
  Na przejściu dla pieszych przechodzimy na drugą stronę ulicy. Musimy dotrzeć do Stacji Beznynowej Orlen po drugiej stronie. Za stacją kierujemy się dalej ul. Młodkowskiego.
  Przez pierwsze 2 km jedziemy razem zzielonym szlakiem rowerowym „Wokół jeziora Juno”. Kierujemy się ul. Młodkowskiego, gdzie jedziemy odcinkiem ścieżki pieszo-rowerowej. Po prawej początek jeziora Juno, po lewej mijamy dom dziecka.
  Po dotarciu do pierwszego asfaltowego rozwidlenia, kierujemy się w lewo pod kątem 90 stopni, pod górkę. Oddalamy się od jeziora Juno.
  Mleczarnia. Mierujemy się w lewo asfaltem.
  Docieramy do rozwilenia dróg asfaltowych. Po lewej widać mrągowską obwodnicę oraz w oddali os. Mazurskie. Kierujemy się w prawo, wzdłuż ogródków działkowych.
  Po prawej mijamy mrągowski Zakład Mleczarski. Granica miasta Mrągowa. Wjeżdżamy w las.
  Jedziemy betonowymi płytami typu jomba. Ignorujemy odchodzące drogi szutrowe.
  Kierując się na północ, mijamy Wysypisko odpadów komunalnych. Kończą się betonowe płyty jomba.
  Przed wjazdem doPolskiej Wsi(sprawdź nocleg)po prawej mijamy kaplicę św. Faustyny. Można zrobić tu przerwę wMini Zoo. Jest to wspaniała atrakcja dla rodzin z dziećmi.
  Po kilkudziesięciu metrach dojeżdżamy do zakrętu drogi asfalowej, kierujemy się w lewo, by po chwili skręcić w prawo w pierwszą drogę szutrową. Kierunek na Kiersztanowo.
  Kierujemy sie razem zeszlakiem zielonym, jadąc ok. 400 m szutrem można zboczyć z trasy i zobaczyć bardzo malowniczyPolski Wąwózpo prawej, jest to jedyny las z tej strony drogi.
  Jedziemy cały czas prosto. Szlak Zielony przestanie nam na chwilę towarzyszyć (skręci w prawo), by przed Kiersztanowem ponownie go spotkać.
  Wjeżdżamy w las. Jedziemy prosto głównym szutrem.
  Kiersztanowo(sprawdź nocleg). Przed wsią skręcamy na rozwidleniu w drugą drogę w lewo, kierujemy się pod górę. Szutr. Gizewo to najwyżej położony punkt w okolicy, wiec aż do wsi będziemy jechać pod górkę.
  Wjeżdżamy pod górkę. Po prawej w dole widać jezioro Kiersztanowskie. Na górze wspaniały punkt widokowy na okolicę.
  WieśGizewo(sprawdź nocleg). Dojeżdżamy do asfaltu, kierujemy się w prawo.
  Po ok. 300 metrach kończy się wieś. Rozwidlenie dróg szutrowych. Jedziemy w lewo. Gdybyśmy pojechali w prawo to po kilkuset metrach dotrzemy doSiedliska Gizewo, pięknie położonego na wzgórzu nad jeziorem Juno. Rozciąga się stąd piękny widok na okolicę. Restauracja. Korzystając tutaj z przerwy, należy wrócić do rozwidlenia dróg do wsi Gizewo.
  
  Jedziemy szutrem wśród łąk i pół w kierunku lasu na horyzoncie.
  W lesie kierujemy się cały czas drogą szutrową (oznakowana jako p. poż. nr 9), aż dojedziemy do rozwidlenia dróg, za którym widoczne jest rozległe miejsce po wycince drzew. Tu kierujemy się w prawo.
  Dojeżdżamy prostopadle do drogi szutrowej. Skręcamy w lewo i jedziemy dalej drogę p. poż.9. W oddali przed linią drzew widać miejsce piknikowe.
  Po prawej mijamy wejście do ścieżki przyrodniczej.
  

  

Koniec lasu. Rozwidlenie dróg. Początek asfaltowej alejki lipowej, skręcamy w prawo. Jedziemy prosto, nie zjeżdżając z asfaltu.

  
  Dojeżdżamy dodrogi asfaltowej Mrągowo – Św. Lipka nr 699. Po prawej widać most nad rzeką Dajną. Skręcamy w lewo i ok. 100 m. jedziemy drogą z większym natężeniem ruchu samochodowego.Należy zachować ostrożność!
  Za zakrętem skręcamy w prawo. Sklep spożywczy. Brukowaną drogą udajemy się do wsiPilec. Mijamy młyn wodny na szlaku kajakowym Dajny – przenoska. Na rozwidleniu dróg szutrowych skręcamy w lewo, by po chwili znowu skręcić w lewo. Pod górkę i dalej przez wieś jedziemy kocimi łbami.
  
  Droga szutrowa aż do Świętej Lipki. Cały czas trzymamy się drogi w kierunku północnym.  Za wsią Pilec po lewej stronie na lekkim wzniesieniu zobaczyć można starycmentarz ewangelicki. Za wsią po lewej w oddali widzimy po raz pierwszyjezioro Dejnowa. Jedziemy drogą szutrową z miejscami luźnym piachem. Po lewej tereny letniskowe nad jeziorem.
  
  

Przecinamy rzekę Dajnę, na której przy drodze zbudowano małą elektrownię wodną.

  

  Za elektrownią jedziemy odcinkiem szutrowym, po czym wjeżdżamy do lasku.
  
  

WieśStaniewoskładająca się z jednego domu z 1912 roku.

  
  Docieramy do lasu i wjeżdżamy na bardzo dobrą drogę szutrową.
  
  Asfalt. Skręcamy w lewo w dół. Szyld "Święta Lipka"
  

Święta Lipka. Sanktuarium Maryjne po lewej stronie.


Kontynuacja szlaku czerwonego Święta Lipka - Giżycko

 

W treści artykułu.

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej
ul. Warszawska 26
11-700 Mrągowo
tel. (89) 741 80 39
www.it.mragowo.pl

 

Mrągowo

Mikołajki

Szlaki piesze

Szlaki rowerowe

Szlaki samochodowe

 

Mrągowo

Mikołajki

Święta Lipka