SPIS TREŚCI

 

 

ARTYKUŁ 

Perła Mazur, Wenecja Północy – to inne nazwy Mikołajek. W sezonie letnim przeobrażają się w gwarne centrum turystyczne z rozbrzmiewającą muzyką szantową. To raj dla wodniaków, żeglarzy i ludzi pragnących aktywnie wypoczywać na jeziorach wśród urokliwych krajobrazów.

Stolica żeglarstwa jest obecnie jednym z najczęściej odwiedzanych ośrodków turystycznych na Mazurach, gdzie królują sporty wodne. Mikołajki jako ośrodek żeglarski umożliwia start w licznych regatach organizowanych w sezonie turystycznym. Teren miasta i gminy to również możliwość wypoczynku na rowerze, konno bądź na kortach tenisowych, a szlaki piesze prowadzą przez piękne mikołajskie okolice. Różnorodna baza noclegowa i gastronomiczna oraz atrakcje kulturalne, sportowe i przyrodnicze czekają na odwiedzających.

 

Mikołajki położone są w przesmyku jezior: Mikołajskie i Tałty na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To węzeł dróg żeglownych dla kierunków z Giżycka, Rucianego-Nidy, Pisza i Rynu.

 

Głównym zabytkiem miasta jest XIX wieczny kościół ewangelicki z wysoką wieżą zegarową. We wnętrzu kościoła wiszą dwa portrety miejscowych pastorów: Andrzeja Kowalewskiego i Alberta Pescaroviusa, który przez 71 lat był tu proboszczem (żył 106 lat). 

 
Przy kościele w XIX wiecznym budynku znajduje się Muzeum Reformacji Polskiej (czynne codziennie od 9.00-17.00; opłata 5 zł/os.). Zgromadzone tu starodruki przypominają o wierze dawnych Mazurów. Wśród zbiorów jest Biblia Polska wydana w Magdeburgu w 1726 r.

Na głównym Placu Wolności (rynku) stoi fontanna z Królem Sielaw. Kamienice wokół rynku reprezentują różne style architektoniczne. Najbardziej okazałym budynkiem jest dawny ratusz z 1888 r. 
Rynek ten w XVIII w. pełnił rolę wojskowego placu ćwiczeń. Z rynku biegnie najdłuższa ulica Mikołajek (2,5 km) obsadzona lipami - ul. Kajki (proszę się nie zdziwić jak usłyszymy od mieszkańców słynne powiedzenie: „ulica Kajki całe Mikołajki”). Nad jeziorem Mikołajskim niedaleko przystani znajduje się restauracja Sielawa, która powstała na miejscu dawnej synagogi. Nawiązuje ona bryłą i detalami architektonicznymi do dawnej świątyni.

Niedaleko znajduje się kościół katolicki z początku XX w., w którego wnętrzu wisi malowidło przedstawiające Cud w Gietrzwałdzie.

Zabytkowy kirkut znajduje się przy ulicy Dybowskiej równolegle biegnącej do ulicy Kajki. Warto
też odwiedzić Obserwatorium Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Stacja zajmuje się pomiarami synoptycznymi, radiologicznymi, prowadzi badania nad promieniowaniem słonecznym. Obserwatorium w Mikołajkach jako pierwsze zarejestrowało skażenie po awarii reaktora w Czarnobylu.

Po przeciwnej stronie nad jeziorem jest Stacja Hydrobiologiczna Instytutu
Ekologii PAN badająca „życie jezior”. Największą atrakcją jest spacer przez port wzdłuż jeziora Mikołajskiego, gdzie możemy posłuchać żeglarskich opowieści. W sezonie możemy oglądać się kołyszącego się na jeziorze Króla Sielaw przymocowanego do mostu drogowego.

"Mikołajki słyną z handlu wędzonymi sielawami, uchodzącymi za przysmak" - pisał w 1922 r. w swoim "Ilustrowanym przewodniku po Mazurach Pruskich i Warmii" Mieczysław Orłowicz. Także Melchior Wańkowicz penetrujący Mazury "tropami Smętka" pisał w latach 30-stych: "Mikołajki słyną z sielawek. Zaraz na przystani ofiarowują je nam rybaczki. Sielawki są tłuste, złociste. Rybaczki chodzą w schludnych chustach, zawiązanych pod brodą, i mówią piękną mazurską mową".

 

Zobacz panoramę Mikołajek!

Wieża widokowa
Parafia Św. Mikołaja
ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 1
11-730 Mikołajki
tel. (87) 421 59 46
Kancelaria tel. (87) 421 59 50
http://www.parafiamikolajki.hekko.pl/

Zobacz wspaniałą i niepowtarzalną panoramę Mikołajek i okolic! Będąc tak wysoko można zobaczyć:

- jez. Śniardwy w całej swej okazałości

- jez. Mikołajskie pokryte latem białymi żaglami
- jez. Łuknajno - wspaniały rezerwat przyrody
- i wiele wiele innych zakątków otaczających Mikołajki

 

W początkowym okresie istniała w tym miejscu osada rybacka, której mieszkańcy zajmowali się rybołówstwem, tkactwem, wyrębem i spławianiem drewna. Pierwsza informacja z wymienioną nazwą wsi kościelnej – Niklasdorf, pochodzi z 1444 r. Nazwa wywodzi się prawdopodobnie od świętego Mikołaja, opiekuna żeglarzy i przejść wodnych.

Ciekawostka - W części Mikołajek po zachodniej stronie jeziora Mikołajskiego w czasie II wojny światowej funkcjonowała placówka Abwehry o kryptonimie Walli II. Od 1940 roku jej zadaniem było zbieranie informacji o ZSRR, skąd przekazywano je bezpośrednio do Wilczego Szańca.

 

     
     
     
     

 

Bezpłatnie.

 

Informacja Turystyczna (punkt sezonowy)
Pl. Wolności 3
11-730 Mikołajki
tel. (87) 421 68 50

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej
Ref. Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie
ul. Królewiecka 60A
11-700 Mrągowo
tel. +48 721 620 555
www.it.mragowo.pl

 

Rezerwat Łuknajno

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zabytkowe cmentarze w Mikołajkach

 

Mikołajki

Prawdowo

Tałty

Stare Sady