SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Galeria
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

 

ARTYKUŁ SPŁYWY PYCHÓWKAMI PO RZECE KRUTYNI

⇒ Informacje ogólne

Krutynia to szlak uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Jest bardzo ciekawy i zróżnicowany, przebiega przez Puszczę Piską, a od  j. Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku wynosi 102 km, w tym 60 km to woda stojąca. Na całej trasie ciekawa flora i fauna. Nie jest rzadkością spotkanie na trasie spływu orła bielika lub orła przedniego. Warto zwrócić uwagę na występujące w wodzie gąbki i krasnorosty tworzące na kamieniach "krwawe plamy". Brzegi porośnięte wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami. Szlak prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych krótkimi rzekami (strugami), objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Szlakiem Krutyni pływał w latach 50 - 70 XX w. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

mazurskiej wiosce Krutyń, położonej w sercu Puszczy Piskiej, można przeżyć jedyne w swoim rodzaju spływy łodziami po rzece Krutyni, których początek datuje się na okres międzywojenny. Rzeka na odcinku spływu jest szczególnie płytka (średnia głębokość 0,5 m) i niezwykle malownicza. Można zobaczyć wiele osobliwości przyrodniczych, jak np. zimorodka czy bociana czarnego. Usługa spływu łodziami w staromazurskim stylu po rzece Krutyni otrzymała w roku 2007 tytuł "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Odwiedź stronę zwycięzcy konkursu!

⇒ Położenie 

Trasa spływu pychówkami przebiega przez Rezerwat Krutynia.

⇒ Informacje szczegółowe

Tradycja spływów sięga czasów przedwojennych. Stowarzyszenie Przewoźników Łodziami "Perkun"  wykonuje spływy łodziami w okresie od kwietnia do listopada. Z jej usług korzysta wielu turystów zarówno krajowych jak i zagranicznych. Spływ łodziami po Krutyni to stały punkt programu wycieczek zagranicznych, wiele przewodników (m.in. Pascala) zalicza tę atrakcję do tych, które trzeba koniecznie przeżyć!

Możliwe są 2 trasy – 1 h i 1,5 h.

Spływy organizowane są w godzinach od 9.00 do 16.00.

Pracownicy "Perkuna" posiadają prawnie wymagane patenty Przewoźników Żeglugi Śródlądowej – co gwarantuje najwyższą jakość naszych usług i bezpieczeństwo pasażerów.

Na zamówienie organizowane są:
- spływy nocne z lampionami, ogniskiem i mazurską kapelą
- ogniska i imprezy plenerowe

⇒ Historia

 Tradycja spływów sięga czasów przedwojennych.

⇒ Galeria

fot. Robert Wróbel

⇒ Kontakt

Perkun
Krutyń 4
11-710 Piecki
tel. 89 742 14 30, 600 427 868
www.krutynia.com.pl

⇒ Atrakcje w pobliżu

Na szlaku Krutyni ujrzymy malownicze mazurskie domki, urokliwie pochylające się nad wodą, przepłyniemy przez pola nenufarów, zobaczymy rezerwat Czapli Siwej, Królewskiej Sosny i Pływających Wysp, spotkamy się oko w oko nie tylko z wilkami w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, a dużym przeżyciem będzie obejrzenie ikonostanu w klasztorze starowierców w Wojnowie. Przepłyniemy przez dziewięć jezior i złożymy wizytę ostatniemu Królowi Galindów, którego posiadłości rozciągają się na iznockim brzegu Krutyni. Skorzystać możemy z usług firm wyspecjalizowanych w organizacji spływów kajakowych.

"Skala odczuwań w takiej podróży jest ogromna, bo gdy przy słonecznym dniu oddalają się ściany lasów, pogłębiają się drgającymi cieniami, zakręty i zatoczki jeziora błyszczą zdwojonym blaskiem, ptactwo waży się w chmurach wysoko - dusza ludzka wzbiera taką opętaną radością, że chciałoby się z kajaka wyskoczyć."


"Na tropach Smętka", Melchior Wańkowicz

pobliżu znajduje się  Szlak Kajakowy Rzeki Dajny. Rozpoczyna się on w Pieckach, ciągnie się przez Mragowo, a kończy w Świętej Lipce (ok. 33 km). Jest on bardzo urozmaicony, płynie się meandrującymi odcinkami rzecznymi, jeziorami, a nawet fragmentem przypominającym bystry górski potok.  Więcej o szlaku...

⇒ Noclegi w pobliżu

Sorkwity, Maradki, Jędrychowo, Rodowo, Borowski Las, Grabowo, Borowe, Dłużec, Bieńki, Babięta, Nowy Zyzdrój, Zyzdrojowa Wola, Zgon, Krutyń, Krutyński Piecek, Rosocha, Nowa Ukta

Stanice wodne na szlaku Krutyni