Sztuka na ulice - Opowieści z Szafy Marty Andrzejczyk
Sztuka na ulice - Opowieści z Szafy Marty Andrzejczyk

W długi czerwcowy weekend Mrągowskie Centrum Kultury rozpocznie cykl plenerowych wydarzeń w różnych przestrzeniach miasta. Będą to mini koncerty, recitale, pokazy show, happeningi, animacje, sztuka cyrkowa, taniec... w wykonaniu zaproszonych artystów. To wspaniała wakacyjna propozycja, która wzbogaci mieszkańcom i turystom pobyt w Mrągowie.

W czwartek 3 czerwca 2021 r. o godz. 16:00 zapraszamy w malowniczą przestrzeń Skweru Jana Pawła II w Mrągowie na...

OPOWIEŚCI Z SZAFY dla małych i dużych

Zapraszamy na interaktywne wydarzenie dla małych i dużych zamknięte w starej, przedwojennej szafie.

A czy wiesz, że najlepsze opowieści zaczynają się w szafie?
Czy chowałeś się kiedyś przed kimś albo przed czymś w szafie?
Czy wiesz, że nasza stara szafa jest magiczna? Czasami zamienia się w scenę a innym razem jest galerią sztuki?
Ciekawe co wybierzesz? Spektakl, warsztaty czy koncert?

DLACZEGO SZAFA?
Ten zwyczajny-niezwyczajny mebel jest idealnym schronieniem przed problemami, a także wehikułem, dzięki któremu poruszamy dziecięcą wyobraźnię. Dzięki szafie, przenosimy się do innego wymiaru, innej rzeczywistości, odkrywamy i poznajemy tajemnice natury, nabywamy nowe kompetencje.

Pierwotnie, OPOWIEŚCI Z SZAFY stanowiły cykl wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, w których można było uczestniczyć online w czasie pandemii w 2020 roku. W ramach cyklu i dzięki stypendium „Kultura w sieci”  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powstało 12 odcinków, które były emitowane na stronie FB i YT. Ze względu na duże zainteresowanie także starszej młodzieży, powstały 4 odcinki dla dorosłych w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura”.

Obecnie OPOWIEŚCI Z SZAFY to interaktywne wydarzenie artystyczne, którego motywem przewodnim jak i elementem scenografii jest stara, przedwojenna szafa, która zamieni się w scenę, na której odbędzie się KONCERT „Zaczarowana skrzyneczka”.

Przez wiele lat nazbierała się wielka skrzynia piosenek, które wspaniała eurytmistka, instruktorka teatralna, kompozytorka, autorka tekstów-Maria Jenny Burniewicz, tworzyła w dziecięcym i młodzieżowym Teatrze EURYTMIA. Dzięki piosenkom dowiemy się jak jesień maluje liście, jak bardzo zabiegane są mróweczki, jak smacznie śpią chaty we mgle, o czym śni woda i niebo, czym tka złoty pająk gniazda we włosach czarownic i odkryjemy odpowiedzi na wiele innych czarownych zagadek. Niektóre z piosenek zostały zobrazowane i są prezentowane w teatrze kamishibai, do innych stworzone zostały mini choreografie i zabawy ruchowe, a podczas kolejnych widzowie zamienią się w malarzy-portrecistów.

MARTA ANDRZEJCZYK - olsztyńska pieśniarka i aktorka Białego Teatru. "Znana z ciepłej osobowości scenicznej oraz wyjątkowej wrażliwości. Jak nikt potrafi budować atmosferę intymności i władać emocjami słuchaczy.” Występowała na wielu polskich scenach i przed najbardziej wymagającą publicznością, a jej recitale sprawdzają się zarówno w kameralnej atmosferze zacisznych kawiarni, jak i w wielkich salach koncertowych. Monodramy zaś na podwórkach i ulicach. Śpiewa teksty najlepszych polskich i zagranicznych poetów m.in.: Mandelsztam, Barańczak, Brel, Rilke, Poświatowska, Dante, Różewicz, Miłosz.

 

Organizator:
Mrągowskie Centrum Kultury
tel. 89 743 34 53, 89 743 34 69, 89 743 34 70