Wniosek o nadanie Cezaremu Makiewiczowi tytułu Honorowego Obywatela Mrągowa

 

 



Na posiedzeniu Zarządu TMZM w dniu pierwszego grudnia 2009 roku podjęto decyzję o wystąpienie do Rady Miasta Mrągowo z wnioskiem o nadanie tytułu „Honorowego obywatela Mrągowa” artyście, kompozytorowi, autorowi piosenki pt. „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa” Cezaremu Makiewiczowi.

 

 

 

 

 Wniosek o przyznanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Mrągowo dla Cezarego Makiewicza

 

 

 

 

 

Charakterystyka - Cezary Makiewicz
 
Cezary Makiewicz urodził się 28.04.1963 r. w Węgorzewie. Od 1982 roku mieszka w Olsztynie. Ma rodzinę – żona Bogusława, dwoje dzieci Alicja i Adam.

Z zawodu jest muzykiem. Z zamiłowania ornitologiem i miłośnikiem krajobrazów Krainy Tysiąca Jezior, które w wolnych chwilach namiętnie fotografuje.

Śpiewa, gra na gitarze, komponuje, pisze teksty. Zajmuje się również realizacją dźwięku
we własnym studio nagraniowym „MAJKEL” w Olsztynie.

Prowadzi zajęcia wokalne z zespołem Crazy Daisy w Olsztyneckim Domu Kultury.

Przygodę z muzyką rozpoczął od gry na gitarze akustycznej pożyczanej od siostry. Od najmłodszych lat lubił śpiewać melodyjne piosenki, a w szkole średniej zaczął doceniać również słowo. Pomysł o przekształceniu pasji do muzyki w zawód powstał w 1983 r. podczas pierwszego Pikniku Country w Mrągowie. W kilka lat później zrodziła się myśl o założeniu własnego zespołu muzycznego. W 1988 roku założony przez Cezarego Makiewicza zespół Little Maggie wystartował w eliminacjach do Pikniku Country, a w 1989 r. zadebiutował na deskach amfiteatru nad Czosem.

Grupa Little Maggie odnosiła sukcesy i popularyzowała w Polsce muzykę bluegrass do 1995 r. Od tego roku Cezary zaczął pracować nad solowym projektem.

W 1997 r. zdobył I nagrodę w ogólnopolskim konkursie na piosenkę inspirowaną muzyką country za utwór „ Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”. Piosenka spodobała się nie tylko jury, ale również podbiła serca festiwalowej publiczności i stała się hymnem Pikniku Country w Mrągowie.

W 1998 r. wraz z grupą kolegów ze środowiska olsztyńskiego powołał do życia zespół Cezary Makiewicz i KOLTERSI, z którymi gra do dziś.

Od 2006 roku jest również członkiem legendarnej grupy BABSZTYL. Nagrał do tej pory 5 płyt CD.

Piosenka „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa” powstała z potrzeby serca. Wszystko, co dobre w dorosłym życiu Cezarego zaczęło się w Mrągowie, stąd też chęć wyrażenia tego w piosence.

Uczestniczył jako widz i obserwował  niezwykły Piknik od samego początku i z różnych perspektyw. Być może te doświadczenia sprawiły, że piosenka została tak szybko i tak dobrze przyjęta przez fanów Pikniku, wciąż bawi i na nowo zachęca do przyjazdu do Mrągowa tych, którzy jeszcze nie doświadczyli kilku dni nad Czosem!

Największe osiągnięcie…sukces? Na pewno rodzina i to, że robi to co lubi i że swoją twórczością może przynosić komuś radość.

 

 

 

 

 

Uzasadnienie do decyzji o przyznaniu Cezaremu Makiewiczowi Honorowego Obywatelstwa Mrągowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgoda Cezarego Makiewicza

 

 

 

 

 

 

 

Lista Radnych Miasta Mrągowo popierających wniosek

 

 

 

 

 

 

Popieramy Czesławę Wiśniewską

 

 

 

 



W tym roku tak jak w poprzednim mieszkańcy Mrągowa wybierają „Mrągowianina Roku” Zarząd TMZM proponuje swoim członkom i sympatykom oddanie głosu na kandydatkę Nr 6 Czesławę Wiśniewską, która - zdaniem Zarządu, swoim wieloletnim bezinteresownym zaangażowaniem społecznym, pracowitością i życzliwym stosunkiem do ludzi najbardziej nań sobie zasłużyła.

 

 

 

 

Aby oddać głos na naszą kandydatkę należy do 3 lipca br. wysłać
SMS pod nr 7168 o treści Luna PLEBISCYT 06

 

 

 

 

 

Wystąpienie prezesa TMZM na sesji Rady Powiatu w Mrągowie w dniu 17.06.09 r.

 

 

 



Drodzy Państwo.

 

 

Pragnę podziękować Panu Przewodniczącemu za udzielenie mi głosu.

Nawiązując do tego co powiedział Pan Starosta o projekcie przeprowadzenia referendum w sprawie „ciszy” na jez. Czos chcę powiedzieć, że nie mamy nic przeciwko referendum. Chcę też powiedzieć, że my wcale nie chcemy „ciszy” na Czosie, chcemy czegoś innego.

Przyszliśmy do Państwa aby zaapelować o poparcie naszej inicjatywy. Inicjatywy, która budzi spore kontrowersje, a która naszym zdaniem zasługuje na to abyście poparli ją podejmując stosowną uchwałę.

Pierwszego lipca ubiegłego roku (za dwa tygodnie minie rok) Zarząd TMZM wystosował do Rady Powiatu w Mrągowie pismo w sprawie ustanowienia zakazu używania silników spalinowych do napędu jednostek pływających na jeziorze „Czos”, lub alternatywnie – ograniczenia prędkości łodzi motorowych do prędkości manewrowej na zachodniej odnodze tego jeziora.
 
Informuję, że nie podejmowaliśmy tej sprawy dla własnego widzimisię, lecz na wyraźne żądanie społeczeństwa. Dowody na to i wycinki z prasy zostały przekazane razem z pismem Radzie Powiatu więc nie ma sensu, żebym się na ten temat rozwodził.

W imieniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej i społeczeństwa zwracam się do Państwa z apelem o ustanowienie na zachodniej części Jeziora Czos ograniczenia prędkości łodzi motorowych do prędkości manewrowej.

Proszę Państwa.

 

 

Pędzące po jeziorze motorówki - pomijając już  wszelkie sprawy związane z ochroną środowiska, stwarzają realne zagrożenie dla innych użytkowników wód. Ludzie boją się pływać nawet na wyznaczonych kąpieliskach. Powodem tego są szalejący motorowodniacy. Z tego samego powodu nie widać już na Czosie rowerów wodnych ani kajaków.

Po naszym zajęciu się tą sprawą Miasto urządziło sondaż a raczej zabawę w sondaż bo inaczej ze względów merytorycznych tego nazwać nie można. Szerzej  wyjaśnialiśmy to wczoraj na posiedzeniu komisji ochrony środowiska

Dziwnym zbiegiem okoliczności i wbrew oczekiwaniom organizatorów przyznam, że i naszym sonda pokazała, że społeczeństwo Mrągowa w większości popiera nasz wniosek to z kolei utwierdziło nas w przekonaniu, że gdyby sonda była przeprowadzona w sposób prawidłowy wniosek ten poparłaby przygniatająca większość społeczeństwa. Później też zaakceptowała go Rada Gminy Mrągowo i komisja d/s Ochrony Środowiska Rady Miasta Mrągowo.

TMZM w swoim statucie zapisaną ma działalność na terenie całego powiatu Mrągowskiego. Występując z powyższym wnioskiem występujemy nie tylko w interesie mieszkańców Mrągowa lecz także Gminy Piecki, i Gminy Mrągowo, przez terytorium których biegnie szlak kajakowy z Piecek do Świętej Lipki. Mamy w naszym powiecie szlak kajakowy, z którego jesteśmy dumni. Szlak Rzeki Krutyni. Obecnie powstaje w bólach ale powstaje „Szlak Rzeki Dajny”, który ze względu na tłok panujący na Krutyni i przy pomocy nas wszystkich ma poważne szanse zaistnieć i stać się popularnym co z kolei zaktywizuje mieszkającą przy szlaku ludność i przyciągnie do nas turystów. Ruch motorówek na zachodniej części Jeziora Czos jest przysłowiową kłodą rzuconą pod nogi tym zamierzeniom i może zniweczyć ludzkie starania. Na szlaku Krutyni panuje absolutny zakaz używania silników spalinowych, rozwiązania w postaci ograniczenia prędkości zastosowano już w Olsztynie i Mikołajkach na jeziorach o większej pojemności niż Czos. To chyba coś mówi i nie należy tego lekceważyć.

 

 

Kończąc ponawiam nasz apel o ograniczenie prędkości na zachodniej odnodze jeziora Czos w przekonaniu, że proponowane przez nas wyjście jest wyjściem Salomonowym w odniesieniu do całkowitego zakazu ruchu i nie powinno nikomu zaszkodzić bo przecież motorowodniacy dla swoich popisów mają jeszcze pozostałą część jeziora a interes ogólnospołeczny i kolejna szansa nie zostaną zaprzepaszczone.

 

 

Dziękuję za uwagę i proszę o jak najszybsze poinformowanie nas i społeczeństwa o rodzaju podjętej decyzji.  

 

 

 

Spływ kajakowy Dajną

 

 

 

 



Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej organizuje dla swoich członków spływ Kajakowy Rzeką Dajną. Impreza odbędzie się 20.06.2009r. a jej koszt wyniesie ok. 20,00 zł od osoby.
Zgłoszenia i przedpłaty w wysokości 10,00 zł od osoby przyjmuje i informacji udziela skarbnik TMZM Jerzy Balcerzak tel. 604 132 439.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o udziale w imprezie decydować będzie kolejność zgłoszeń.

 

 

 

 

 

Wystąpienie Prezesa TMZM podczas Konferencji z okazji XI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny zorganizowanej przez PCPR w Mrągowie w dniu 04.06.2009 r.

 

 

 

 

Proszę Państwa.

Tematem naszych dzisiejszych rozważań jest człowiek, człowiek starszy, człowiek, który już swojego dokonał i obecnie jako emeryt lepiej lub gorzej uposażony konsumuje resztę swojego życia w sposób mniej lub bardziej aktywny.

Dla jednych okres przejścia na emeryturę jest okresem samorealizacji i spełnienia marzeń - dla innych życiową katastrofą, walką o przetrwanie. Obie wymienione przeze mnie grupy to grupy skrajne.

Między nimi jest jeszcze jedna grupa, ta najliczniejsza, w której mieszczą się zarówno osoby lepiej jak i gorzej sytuowane, i które łączy potrzeba aktywnego życia, służenia społeczeństwu swoim talentem, umiejętnościami i nabytym przez lata życiowym doświadczeniem.

Ze społecznego punktu widzenia grupa ta jest najbardziej wartościową grupą, a osoby ją tworzące dają sobie w życiu radę i znajdują w nim swoje miejsce. Znajdują swoje miejsce w różnych organizacjach społecznych i stowarzyszeniach między innymi w Towarzystwie Miłośników Ziemi Mrągowskiej, które mam zaszczyt dzisiaj reprezentować.

Towarzystwo nasze obchodzi w tym roku swoje 35-lecie, osoby, które je tworzyły w większości już od nas odeszły a te co pozostały, choć od dawna na emeryturze nadal pracują społecznie i są naszą chlubą. Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej jest dużą organizacją zrzeszającą średnio setkę aktywnych członków. Około 70% stanu osobowego Towarzystwa to emeryci.

Postęp w medycynie i kulturze życia społeczeństwa sprawił, że ludzkie życie się wydłuża. Być emerytem, babcią czy dziadkiem to wcale nie znaczy, że się już jest do niczego. Proszę Państwa! w TMZM mamy sprawnie działających pradziadków.

Wydaje mi się, nie, źle powiedziałem... jestem przekonany, że organizacje pozarządowe są doskonałym miejscem dla ludzi w wieku po- produkcyjnym wyzwalającym w nich pro społeczne działania i energię.

Wszelkim władzom państwowym i samorządowym musi zależeć na tym, żeby takie organizacje istniały i rozwijały się. Muszą więc je wspierać, a wsparcie to ma się przejawiać nie tylko - chociaż również, w pewnych... dotacjach finansowych czy rzeczowych, lecz także... a może przede wszystkim w popieraniu ich inicjatyw.

Drodzy Państwo! Chcę przypomnieć starą prawdę.

Popieranie inicjatyw społecznych przez władze zarówno władzy jak i społeczeństwu wychodzi zwykle na dobre, natomiast torpedowanie tych działań, lekceważenie ludzkiego zaangażowania gasi w ludziach zapał i chęć do społecznej pracy, co w rezultacie niszczy organizacje i wzbudza niezadowolenie społeczne.

Na szczęście – odpukać, jak na razie współpraca nasza z władzami układa się nieźle i jak mniemam będzie coraz lepsza.

Na zakończenie powiem jeszcze słów kilka o trzeciej z wymienionych przeze mnie grup ludzi na emeryturze. O osobach, które z różnych względów nie biorą udziału w życiu społecznym  więc niewiele o nich wiemy, ani co robią ani jak im się wiedzie.

W grupie tej kryją się ludzie chorzy i niezaradni, zwykle bojaźliwi i nieufni, których należy odnaleźć i udzielić stosownej pomocy. Tak, ale jak to zrobić? Oczywiste jest, że w przedsięwzięciu tym muszą wziąć udział służby państwowe takie jak: Ośrodki Opieki Społecznej, Policja... Przy szeroko zakrojonej akcji informacyjnej w lokalnych mediach będzie można również liczyć na współpracę i pomoc społeczeństwa.

Proszę państwa, w imieniu członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej deklaruję nasz udział w tak ważnym dziele jakim jest pomoc ludziom starszym i serdecznie Państwa pozdrawiam.

Dziękuję za uwagę.

 



Prezes TMZM
Andrzej Badurek

 

 

 

 

 

 

Konkurs „radiowy” TMZM zakończony

 

 

 

 


Jaki ptak znajduje się w herbie Starostwa Powiatowego w Mrągowie? Pytanie to zadał w dniu 4 maja br. słuchaczom Radia Planeta Mrągowo Starosta Mrągowski Dominik Tarnowski. Było to ostatnie pytanie konkursowe Konkursu Wiedzy o Powiecie Mrągowskim.

Konkurs wspólne dzieło Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej i Radia Planeta Mrągowo zorganizowano z okazji obchodów 35-lecia Towarzystwa oraz 10 rocznicy reaktywowania Powiatu Mrągowskiego.

Nie był to taki ot... zwyczajny konkurs, lecz przedsięwzięcie o złożonej konstrukcji i nader szczytnych celach takich jak: Zainteresowanie mieszkańców teraźniejszością i historią Powiatu Mrągowskiego, poszerzenie ich wiedzy w tym zakresie, wzbudzenie patriotyzmu lokalnego, umiłowania swojej małej ojczyzny: wsi, miasta, gminy...

Radio było nośnikiem potrzebnych informacji zaś konkurs atrakcją emitowanego programu zapewniającą frekwencję przy radioodbiornikach.

Kolejną zachętą do słuchania poniedziałkowych i środowych audycji były nagrody ufundowane przez występujących na antenie i serwujących pytania dyrektorów firm, wójtów, burmistrzów i starostę.

Szczęśliwym zdobywcą nagrody stawał się ten,  kto pierwszy zatelefonował do studia i podał prawidłową odpowiedź na zadane w tym dniu pytanie.

Nagrody prawie wszystkie zostały rozdane,  prawie, bo jedna nie znalazła właściciela z powodu pytania, jakie zadał Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski,  na które nikt z radiosłuchaczy nie potrafił prawidłowo odpowiedzieć. Zarząd TMZM na najbliższym posiedzeniu zdecyduje, co z tym fantem zrobić, komu tę nagrodę przekazać.

Trzeba stwierdzić, że zainteresowanie społeczeństwa konkursem było spore i zdaniem organizatorów wypełnił on swoją misję głównie dzięki dobrej współpracy TMZM z Radiem Planeta. Doceniając ten fakt Zarząd Towarzystwa postanowił kontynuować współpracę a w przyszłym 2010 roku zorganizować wspólnie podobną radiową „imprezę”, lecz w nieco innej, ulepszonej formie.

Dziękujemy szefom firm - Lechowi Gołębickiemu, Robertowi Wróblowi, Dariuszowi Żyłowskiemu
i Rafałowi Drężkowi, wójtom – Marii Jarczewskiej, Jerzemu Krasińskiemu i Piotrowi Wołkowiczowi, burmistrzom – Otoli Siemieniec i Piotrowi Jakubowskiemu oraz Staroście Mrągowskiemu Dominikowi Tarnowskiemu, za udział w programie i ufundowanie nagród, bez których nie byłoby konkursu.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy wszystkich do udziału w następnych ciekawych organizowanych przez TMZM imprezach.

 

 

 

 

Andrzej Badurek

 

 

 

 

 

Lista zwycięzców w Konkursie Wiedzy o Powiecie Mrągowskim:

1. Czesława Wiśniewska - nagroda  Lecha Gołębickiego Dyrektora CKiT w Mrągowie
2. Barbara Bastek - nagroda Roberta Wróbla Kierownika Mrąg. Centr. Inf. Turyst.
3. Hanna Kowalikowska - nagroda Dariusza Żyłowskiego Kierownika Muzeum w Mrągowie
4. Iwona Dogoda - nagroda Rafała Drężka Dyrektora Zarządu Mrongoville
5. Aneta Idziak - nagroda Otolii Siemieniec Burmistrza Miasta Mrągowo
6. Kamil Dudek - nagroda Jerzego Krasińskiego Wójta Gminy Mrągowo
7. Ewelina Dudek - nagroda Marii Jarczewskiej Wójta Gminy Piecki
8. Marzena Szczepańska - nagroda Piotra Wołkowicza Wójta Gminy Sorkwity
9. Halina Idziak - nagroda Dominika Tarnowskiego Starosty Mrągowskiego

 

 

 

 


 Posiedzenie Zarządu TMZM

 

 

 



5 maja odbyło się kolejne posiedzenie zarządu TMZM. Podczas posiedzenia omówiono następujące tematy:

 

 

- Zakończenie konkursu radiowego
- Ograniczenie prędkości ruchu na j. Czos
- Spływ kajakowy rzeką Dajną
- Obchody Dni Mrągowa
- Sprawy różne

Następne posiedzenie odbędzie się 2 czerwca a jego głównymi tematami będą:

- ocena stanu przygotowań do spływu kajakowego rzeką Dajną
- ocena stanu przygotowań do zbliżających się obchodów Dni Mrągowa i akademii z okazji jubileuszu XXXV-lecia  TMZM

 

 

 

 

Spotkanie z historią mazurską

 

 

 

 


Nadszedł już czas, by więcej i śmielej mówić o Mazurach. To przecież część naszej historii - powiedziała na spotkaniu w Ratuszu Maria Drężek. Spotkanie, poświęcone mieszkańcom Prus Wschodnich zorganizowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej.

O mieszkańcach Mazur, ich historii, zwyczajach była mowa na spotkaniu, którego inicjatorem było Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej. Odczyt na ten temat przygotowała Maria Drężek, która, jak sama przyznała, pisała prace magisterską na temat szkolnictwa na Mazurach.

- Ta ziemia to mozaika - powiedziała o Mazurach. Andrzej Badurek, prowadzący spotkanie ma nadzieję, ze to pierwsze tego typu spotkanie da początek dyskusji na temat Mazur i Prus Wschodnich.

Na spotkaniu była również mowa o związkach Mazurów z Polską. W 1825 roku, jak mówią niemieckie statystyki, powiat mrągowski liczył 86% osób, mówiących po polsku. Mówiły o tym m.in. czytane na spotkaniu fragmenty z książki Melchiora Wańkowicz "Na tropach Smętka".
- Takie spotkania są bardzo potrzebne, bo liczymy na to, że tematem tym zainteresują się młodzi ludzie - przyznał obecny na spotkaniu kronikarz Miasta, Ryszard Bitowt.

W spotkaniu uczestniczyli również mieszkańcy, którzy byli świadkami wielu ważnych dla miasta historycznych momentów: budowa domu kultury, handel na końskim targu na obecnym osiedlu Parkowym i wiele innych. Odczyt zorganizowany został w ramach obchodów 35-lecia TMZM.


 

 

 

 


fot. Marian Modzelewski

 

 

 

 

Obchody jubileuszu 35-lecia Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Konkurs Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej i Radia Planeta Mrągowo

 

 

 

 

 

Z okazji 35-lecia istnienia TMZM oraz 10 rocznicy ponownego powstania Powiatu Mrągowskiego organizowany jest „Konkurs Wiedzy o Powiecie Mrągowskim”. 

W zamyśle organizatorów tego przedsięwzięcia jest, aby Burmistrzowie, Wójtowie, Starosta oraz Dyrektorzy wybranych firm byli jego współtwórcami. Szczegóły konkursu zawiera regulamin.


Regulamin
Konkursu Wiedzy o Powiecie Mrągowskim


Organizatorzy:
Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej
Radio Planeta w Mrągowie

Współorganizatorzy:
Starosta Mrągowski
Burmistrz Miasta Mrągowo
Burmistrz Miasta Mikołajki
Wójt Gminy Mrągowo
Wójt Gminy Piecki
Wójt Gminy Sorkwity
Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie
Miasteczko Westernowe Mrongowille
Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Oddział w Mrągowie

Cele konkursu
- szerzenie wiedzy o Ziemi Mrągowskiej
- wpajanie patriotyzmu lokalnego

Czas trwania  
Poniedziałki i środy w okresie 25.03 – 29.04.2009 r.,  godz.12³º -  audycje  RADIA PLANETA 

Uczestnicy
Słuchacze Radia Planeta Mrągowo

Sposób przeprowadzenia konkursu
Na antenie Radia Planeta podczas trwającej 3 – 4 min. audycji  starosta, burmistrz, wójt, dyrektor, opowiadać będą o swoim mieście, gminie lub firmie. W końcowej części wystąpienia zadadzą pytanie.
 
Aby wziąć udział w konkursie należy w ciągu 20 minut zatelefonować do studia Radia Planeta pod nr tel.089/ 741 86 48  i podać poprawną odpowiedź.

Nagrodę otrzyma ten, kto pierwszy odpowie prawidłowo na pytanie.

Odpowiedź na pytanie oraz zdobywcę nagrody poznają słuchacze Radia Planeta o godz. 13ºº.

Odpowiedzi na pytania przygotują autorzy pytań.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwać będzie komisja.


Komisja konkursowa:
Przewodnicząca - Alicja Michalkiewicz - Członek Zarządu TMZM
Członkowie:
- Natalia Koptas - Radio Planeta
- Olga Borgosz - TMZM
- Robert Wróbel - Kierownik MCIT
- Dariusz Żyłowski - Kierownik Muzeum Warmii i Mazur O/Mrągowo

Nagrody
Nagrody rzeczowe dla zwycięzców fundują autorzy pytań.
Nagrodę należy odebrać osobiście w studio Radia Planeta w Mrągowie ul. Spacerowa 3
w godz. od 8ºº  do 15ºº w terminie od dnia przyznania do 08.05.2009 r.
Nagrody nie odebrane w wyznaczonym terminie przekazane zostaną na cele społeczne.


Ustalono następującą kolejność wejścia na antenę:

1) 25.03. - Lech Gołębicki Dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie.

2) 30.03. - Robert Wróbel Kierownik Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej w Mrągowie.

3) 01.04. - Dariusz Żyłowski Kierownik Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Oddział w Mrągowie.

4) 06.04. - Rafał Drężek Dyrektor Zarządu Miasteczka Westernowego „Mrongowille” SP. z o.o.

5) 08.04. - Otolia Siemieniec Burmistrz Mrągowa

6) 15.04. - Piotr Jakubowski Burmistrz Miasta i Gminy Mikołajki

7) 20.04. - Jerzy Krasiński Wójt Gminy Mrągowo

8) 22.04. - Maria Jarczewska Wójt Gminy Piecki

9) 27.04. - Piotr Wołkowicz Wójt Gminy Sorkwity

10) 29.04. - Dominik Tarnowski Starosta Mrągowski


W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy telefonować pod nr tel. 089/741 00 83,
lub kom. 0721 577 247.


Zapraszamy mieszkańców Powiatu Mrągowskiego do udziału w konkursie i życzymy wygranej.

 

 

 

 

Jubileusz XXXV-lecia Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej

 

 

 

 

 

 


Program obchodów
27.01.2009 r. godz. 17ºº
Dom Pomocy Społecznej w Mrągowie ul. Młodkowskiego 19
spotkanie noworoczne członków TMZM
w programie m.in. wręczenie medali 190-lecia Powiatu Mrągowskiego

20.03.2009 r. godz. 17ºº
Muzeum Warmii i Mazur - Oddział w Mrągowie
spotkanie dyskusyjno-poglądowe
temat: „Mazurzy jako uczestnicy życia publicznego w Powiecie Mrągowskim”
spotkanie prowadzi mgr Marianna Drężek

25.03.- 29.04.2009 r. godz. 12³º - 13ºº
Radio Planeta Mrągowo
„Konkurs Wiedzy o Powiecie Mrągowskim”
w każdy kolejny poniedziałek i środę w podanym wyżej terminie wójtowie, burmistrzowie, starosta i dyrektorzy wybranych firm będą zadawali pytania, na które uczestnicy konkursu odpowiedzą telefonicznie

27.06.2009 r.
Spływ kajakowy  „Przecieramy szlak rzeki Dajny”

11.07.2009 r.
Sala widowiskowa Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie
uroczysta akademia z okazji jubileuszu TMZM


Szczegółowe informacje o każdej imprezie  podamy bezpośrednio przed jej rozpoczęciem

 

 

 


 

 

 

Drugie posiedzenie Zarządu TMZM

 

 

 

 

Trzeciego lutego odbyło się drugie w tym roku posiedzenie zarządu TMZM.

 

 


Podczas zebrania ustalono wstępny termin spotkania Zarządu Towarzystwa z Burmistrzem Mrągowa Otolią Siemieniec. Spotkanie z burmistrzem, które ma na celu omówienie spraw nurtujących członków TMZM i mieszkańców Mrągowa planowane jest na drugą połowę lutego.
W dalszej części posiedzenia członkowie zarządu przedyskutowali i przyjęli do realizacji program obchodów 35-lecia TMZM.

 

 


Ustalono, że w miesiącu marcu odbędzie się spotkanie dyskusyjno-poglądowe pt. „Mazurzy, rdzenni mieszkańcy Ziemi Mrągowskiej”.

 

 


W kwietniu przy współudziale Radia Planeta zorganizowany zostanie konkurs wiedzy o Powiecie Mrągowskim.

 

 


W maju Towarzystwo uczestniczyć będzie w organizowanych przez Powiat obchodach 10-lecia Powiatu Mrągowskiego.

 

 


W czerwcu odbędzie się spływ kajakowy pn. „Przecieramy Szlak Rzeki Dajny”.

 

 


Obchody 35-lecia TMZM zamknie uroczysta akademia, która odbędzie się w lipcu podczas obchodów Dni Mrągowa.

 

 

 


Następne zebranie Zarządu 3 marca br.
ab.

 

 

 

 

dodano: 05.02.2009

 

 

 

Medale na spotkaniu TMZM

 

 

 

Podczas spotkania Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej starosta Dominik Tarnowski wręczył zasłużonym członkom medale upamiętniające powstanie powiatu w 1818 roku. Oprócz tego wydarzenia, na zebraniu miłośnicy Ziemi Mrągowskiej przedstawili swoje plany działań na rok bieżący.

 

 


Członkowie Towarzystwa skupią się nie tylko na pielęgnowaniu historycznej pamięci dotyczącej naszego powiatu, ale zamierzają brać czynny udział w promocji turystycznej. Planują m.in. zwrócić uwagę na szlak kajakowy na rzece Dajnie, czy nawiązać ścisłą współpracę z mrągowskim muzeum.

 

 


Po przedstawieniu planów i żywej dyskusji na ich temat, spotkanie zakończyło się uroczystym wręczeniem medali pamiątkowych przez starostę Dominika Tarnowskiego.
- Mam do państwa wielki szacunek i podziw za to co robicie, za dbałość o historyczną pamięć naszego powiatu, a także za promocję jego walorów turystycznych – uzasadniał swoją decyzję starosta. – Szacunek jest tym większy, że robicie to społecznie, z pasją i wielkim patriotyzmem lokalnym.

 

 

 

 

Źródło:

 

www.powiat.mragowo.pl

 

 

dodano: 28.01.2009

 

 

 

 

Pierwsze w 2009 roku posiedzenie Zarządu TMZM

 

 

 

 


13 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej. Głównym tematem była ocena stanu przygotowań do  Zebrania Ogólnego zaplanowanego na 27 stycznia 2009 r.

Zebranie to odbędzie się w pawilonie edukacyjno-terapeutycznym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Młodkowskiego 19 w Mrągowie i zainauguruje obchody 35-lecia TMZM.

W dalszej części posiedzenia Zarząd podjął następujące decyzje:

1. Wystąpienie do wojewódzkich władz samorządowych o przyznanie wytypowanym przez Zarząd szczególnie zasłużonym członkom TMZM odznak „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego”.
2. Zorganizowanie w miesiącu lutym br. spotkania Zarządu z burmistrzem Mrągowa p. Otolią Siemieniec w celu przedyskutowania spraw nurtujących społeczność mrągowską.
3. Skreślenie z listy członków trzech osób: jednej z powodu wyjazdu z Mrągowa na stałe, dwóch na podstawie § 15 statutu TMZM

Następne posiedzenie Zarządu TMZM odbędzie się 2 lutego br.
ab.

 

 

 

 

 

Spotkanie u Starosty

 

 

 

 


W poniedziałek 5.01.2009 r. Starosta Mrągowski Dominik Tarnowski przyjął u siebie przedstawicieli Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej z sekretarzem –Ireną Góralczyk, v-ce prezesem – Tadeuszem Malinowskim i prezesem – Andrzejem Badurkiem. Celem spotkania było omówienie spraw związanych z organizacją noworocznego zebrania ogólnego członków TMZM, które odbędzie się 27.stycznia, w nowoczesnym oddanym niedawno do użytku pawilonie edukacyjno – terapeutycznym Domu Pomocy Społecznej  przy ul. Młodkowskiego. Zebranie to otworzy cykl imprez związanych z obchodami 35–rocznicy powstania TMZM. Jednym z punktów programu zebrania będzie wyróżnienie zasłużonych członków Towarzystwa dyplomami i medalami 190-lecia Powiatu Mrągowskiego przyznanymi przez Starostwo Powiatowe w Mrągowie.

Spotkanie było konstruktywne i interesujące, starosta przedstawił aktualną sytuację w powiecie oraz zamierzenia na przyszłość, odpowiedział też na wiele pytań. Na zakończenie spotkania uczestnicy podziękowali staroście za osobisty wkład pracy w realizację zadań Towarzystwa oraz wyrazili zadowolenie z dotychczasowej współpracy.
ab.

 

 

 

 

 

 

Posiedzenie Zarządu TMZM

 

 

 



02.bm. po raz ostatni w tym roku odbyło się posiedzenie Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej.

Podczas posiedzenia przyjęto plan pracy Towarzystwa na rok 2009.

Ustalono wstępnie, że noworoczne zebranie ogólne członków Stowarzyszenia połączone
ze zwiedzaniem nowo otwartego pawilonu edukacyjno-terapeutycznego przy ul. Młodkowskiego 19 w Mrągowie odbędzie się w dniu 27 stycznia 2009 roku o godz. 17 ºº .

Przyjęty przez Zarząd plan pracy przewiduje kilka imprez turystycznych, wśród nich spływ kajakowy z Mrągowa do Świętej Lipki, rejs statkiem po Jeziorze Czos oraz rajd pieszy w okolice Mrągowa z ogniskiem i innymi atrakcjami.

Plan pracy w całości z uwzględnieniem terminów realizacji opublikujemy w późniejszym terminie po ostatecznym dopracowaniu.

Następne - pierwsze w 2009 roku, posiedzenie Zarządu TMZM odbędzie się 13 stycznia.