Uratować od zapomnienia
Uratować od zapomnienia

Dlaczego warto odwiedzić małą miejscowość znajdująca się w Gminie Mrągowo?

Otóż w Nikutowie, tuż za Mrągowem, mieszka pasjonat, który ratuje od zapomnienia regionalne zabytki. Cały czas poszukuje i wzbogaca swoją kolekcję. To miejsce, gdzie odkryjemy trochę historii, zatrzymamy się na chwilę i wyobrazimy, jak mogło wyglądać życie na przełomie XIX I XX wieku.

W namiocie prezentowane są przedmioty codziennego użytku i nie tylko. Możemy tam obejrzeć lampy naftowe, kosze wiklinowe, naczynia kuchenne, naczynia wojskowe, żelazka z duszą, wygniatarkę do masła, stare dokumenty i wiele innych skarbów.

Przed namiotem jest skansen, gdzie prezentowane są dawne sprzęty rolnicze. Możemy zobaczyć np.: maszyny konne, wialnię, sieczkarnię, siekacz do buraków, młockarnię, kierat, gniotownik do ziemniaków, żmijkę. Te maszyny uzmysławiają młodszym pokoleniom jak ciężka była praca na roli.

Właściciel stworzył również salkę do kameralnych spotkań, w której ciekawym eksponatem jest działająca fisharmonia. Każdego na pewno zainteresuje rękodzieło, które jest przykładem stylu steampunk, czyli połączenia różnych przedmiotów.

Pobyt w tym miejscu umilają 3 kuce: Bakuś, Danio i ich mama Asia.

Muzeum można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 – 16.00.

Nikutowo 11
11-700 Mrągowo

www.nikutowo.pl

Muzeum Staroci w Nikutowie, fot. Paweł KrasowskiMuzeum Staroci w Nikutowie, fot. Paweł KrasowskiMuzeum Staroci w Nikutowie, fot. Paweł KrasowskiMuzeum Staroci w Nikutowie, fot. Paweł KrasowskiMuzeum Staroci w Nikutowie, fot. Paweł KrasowskiMuzeum Staroci w Nikutowie, fot. Paweł KrasowskiMuzeum Staroci w Nikutowie, fot. Paweł KrasowskiMuzeum Staroci w Nikutowie, fot. Paweł KrasowskiMuzeum Staroci w Nikutowie, fot. Paweł KrasowskiMuzeum Staroci w Nikutowie, fot. Paweł KrasowskiMuzeum Staroci w Nikutowie, fot. Paweł KrasowskiMuzeum Staroci w Nikutowie, fot. Paweł KrasowskiMuzeum Staroci w Nikutowie, fot. Paweł KrasowskiMuzeum Staroci w Nikutowie, fot. Paweł KrasowskiMuzeum Staroci w Nikutowie, fot. Paweł KrasowskiMuzeum Staroci w Nikutowie, fot. Paweł KrasowskiMuzeum Staroci w Nikutowie, fot. Paweł Krasowski