Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego
Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego

W niedzielę 13 lipca 2025 r. od godz. 11:30 Mrągowskie Centrum Kultury zaprasza na Skwer Jana Pawła II w Mrągowie na 21. Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego.

Podczas wydarzenia rozstrzygany będzie konkurs na „PAMIĄTKĘ WARMII I MAZUR” - Konkurs organizowany wspólnie ze Związkiem Gmin Warmińsko Mazurskich, którego celem jest pozyskanie oryginalnych prac na potrzeby promocji województwa warmińsko-mazurskiego.Oceny zgłoszonych prac dokona jury w składzie:
Mirela Kazuś – artysta plastyk, ceramik z Pracowni Ceramicznej BOHO
Urszula Młodziejewska – Dyrektor Biura Związku Gmin Warmińsko Mazurskich
Iwona Dworakowska – artysta grafik z Mrągowskiego Centrum Kultury
Poza tym, że każdy z odwiedzających Przegląd będzie mógł przyjrzeć się artystycznym działaniom twórców, będzie także możliwość udziału w wielu warsztatach. W tym roku przygotowaliśmy m.in.:
WARSZTATY MAKRAMOWYCH BRANSOLETEK to okazja do nauki podstaw i zaawansowanych technik wiązania węzłów, które pozwalają na tworzenie pięknych bransoletek i innej biżuterii. Uczestnicy zapoznają się z materiałami, narzędziami i podstawowymi splotami, a także nauczą się wykonywania ruchomych zapięć. Warsztaty są dobrą okazją do relaksu i rozwijania kreatywności.
Ponadto Panie ze Stowarzyszenia Kulturalnego KONIK MAZURSKI nauczą nas:
MALOWANIA KAFLI - życie Mazurów na kaflach malowane
FILCOWANIA to zajęcia artystyczne, podczas których uczestnicy uczą się technik filcowania wełny, zarówno na mokro, jak i na sucho. Uczestnicy mogą tworzyć różne przedmioty, takie jak biżuteria, ozdoby, figurki czy nawet ubrania. Warsztaty są otwarte dla początkujących i zaawansowanych, oferując naukę podstawowych technik, jak i bardziej zaawansowane metody.
WARSZTATY CERAMICZNE, na których uczestnicy poznają trzy podstawowe techniki lepienia z gliny ceramicznej: wałeczkową, z płata oraz z bryły. 
W tym roku uczestnicy będą mogli wylepiać także prace w kształcie miski na formie gipsowej (z małych wałeczków tworzymy obrazek, który jest zewnętrzną stroną miski). Dzięki tej technice gotowe naczynie jest zarówno i użytkowe i niezwykle dekoracyjne. 
Do ozdabiania prac wylepianych z płata lub bryły posłużą nam wszelkiego rodzaju gotowe stemple, ale także i te naturalne, dostępne w przyrodzie:  m.in. liście, kwiaty czy strukturalne kamienie i muszle. Wystarczy uruchomić kreatywność i rozejrzeć się dookoła, aby znaleźć wszystkie niezbędne narzędzia do pracy z gliną, na której odciskane przedmioty mogą przyjmować zaskakujące kształty. 
Zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku, do wspólnej zabawy, do wspólnego, bardzo przyjemnego obcowania z gliną.
WARSZTATY TKANIA NA RAMIE W trakcie 4 -godzinnych warsztatów będziemy tkać na ramkach tkackich, używając splotu płóciennego, techniki kilimowej. Wykonamy niewielkie formy tkackie, używając bawełnianej osnowy i wełnianych wątków.
Na te warsztaty zapraszemy starsze dzieciaki - 10+ lub dorosłych
Liczba uczestników - 10 osób
WARSZTATY TWORZENIA SOJOWYCH ZAWIESZEK ZAPACHOWYCH to niezwykłe warsztaty, podczas których uczestnicy będą mieli okazję stworzyć własne, naturalne zawieszki zapachowe z wosku sojowego. Warsztaty te to doskonała okazja do nauczenia się, jak tworzyć piękne i pachnące zawieszki, które mogą ozdobić każde pomieszczenie, szafę lub stanowić oryginalny prezent dla bliskiej osoby.
Podczas warsztatów uczestnicy będą krok po kroku wprowadzani w proces tworzenia zawieszek. Nauczą się, jak prawidłowo topić wosk sojowy, jak dobrać i dodać naturalne olejki do stworzenia unikalnego zapachu, a także jak estetycznie ozdobić zawieszkę
DZIKIE PIĘKNO -  warsztaty kosmetyki naturalnej
Wspólnie z Katarzyną Enerlich zapraszamy na spotkanie, połączone z gawędą zielarską i warsztatami kosmetyki naturalnej. Podczas spotkań wykonamy proste kosmetyki inspirowane tradycją.
Katarzyna Enerlich – nauczycielka jogi, pisarka, zielarka, promotorka powrotu do natury, do źródeł oraz naturalnych kosmetyków. Uczy jogi ponad 10 lat. Prowadzi zajęcia ze świadomego ruchu, tworząc fuzję jogi, treningu funkcjonalnego, ruchu spontanicznego i medytacji w ruchu. Jest autorką kilkunastu powieści z historią regionu w tle, jak również książek i publikacji o zdrowym stylu życia, odżywianiu i naturalnych kosmetykach.
Warsztaty odbędą się w trzech turach:
11:00 – 12:00; 12:30 – 13:30; 14:00 – 15:00