SPIS TREŚCI

 

 

ARTYKUŁ

 

Rodzaj szlaku: rowerowy
Trasa: Mrągowo - Popowo Salęckie - Szestno - Kiersztanowo - Polska Wieś - Mrągowo
Długość szlaku: 20.00 km
Oznakowanie: kolor zielony, znaki malowane na drzewach, słupach i głazach


Administrator: Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej

Ze względu na szutrową nawierzchnię większości dróg szlaku zaleca się jazdę rowerami górskimi lub z szerszą oponą.

Plik do pobrania Plik gpx zawiera przebieg szlaku "Wokół jeziora Juno" na urządzenia mobilne.

Plik do pobrania Plik gdb zawiera przebieg szlaku "Wokół jeziora Juno" na urządzenia mobilne.

 

Mrągowo - Popowo Salęckie - Szestno - Kiersztanowo - Polska Wieś - Mrągowo

 

Park Lotników w Mrągowie – Western City Mrongoville – Popowo Salęckie – Szestno – Kiersztanowo – Polska Wieś – Mrągowo (20 km).

Pierwszą atrakcją na szlaku jest park rozrywki w stylu country, czyli Miasteczko Westernowe Mrongoville. Tylko tu są najdzielniejsi kowboje, najgroźniejsi bandyci… najpiękniejsze kobiety!

Następnie starą trasą po kolejce wąskotorowej udajemy się do Popowa Salęckiego. W 1898 roku oddano do użytku odcinek do Kętrzyna. Pociąg dostarczał miejscowej cukrowni buraki z całej okolicy, jak również kupcy z Mrągowa przywozili towary do swoich sklepów.

Szlak Zielony wiedzie dalej do Szestna. Tu możemy zwiedzić ruiny zamku krzyżackiego, jedynego istniejącego w powiecie mrągowskim. By odnaleźć niewielkie ruiny należy zejść schodkami, przechodząc obok Restauracji Staropolskiej (dawny młyn wodny) nad rzeczką Młynówką. Zamek zbudowano w XIV w., a w ruinę popadł z początku XIX w. W Szestnie warto zwiedzić kościół gotycki z oryginalnym późnorenesansowym i barokowym wyposażeniem. Klucz do kościoła można pobrać w sklepie spożywczym po drugiej stronie ulicy. Przepiękne architektoniczne szczegóły w stylu romańskim znajdujące się w górnej kondygnacji wieży po stronie południowej są unikalne na terenie Mazur. Na początku lat 80-tych kościół otrzymał w darze relikwie drzewa Krzyża Świętego. Obok niego w ramce za szkłem znajduje się dokument watykański z roku 1862 stwierdzający jego prawdziwość.

Następnie udajemy się do Kiersztanowa. Po drodze w oddali możemy podziwiać wspaniały widok: jezioro Juno z pagórkowatym terenem w oddali. Wieś jest malowniczo położona w dolinie między dwoma jeziorami: Juno i Kiersztanowskim. Przejeżdżamy mostem nad rzeką Dajną (szlak kajakowy), którą można dopłynąć do Świętej Lipki.

Jedziemy dalej do Polskiej Wsi. Z drogi rozciąga się wspaniały widok na rynnowe jezioro Juno i pagórki morenowe. Juno jest częścią Wielkiej Rynny Mrągowskiej. W Polskiej Wsi warto zajść do Mini Zoo, w którym można zobaczyć wiele gatunków zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich. Na końcu wsi rozciąga się wspaniały widok na Juno oraz w oddali masywną gotycką wieżę kościoła w Szestnie.

Szczegółowy opis szlaku rowerowego "Wokół jeziora Juno" na stronie www.aktywnynarowerze.pl

 

 

Zielona trasa rowerowa wokół jeziora Juno została oznakowana w 2009 r.

 

Patrz: Galeria na www.it.mragowo.pl

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej
Ref. Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie
ul. Królewiecka 60A
11-700 Mrągowo
tel. +48 721 620 555
www.it.mragowo.pl

 

Mrągowo

Miasteczko westernowe Mrongoville

Szestno

Mini Zoo w Polskiej Wsi

 

Mrągowo

Szestno

Polska Wieś