Lubomino (niem. Arnsdorf) to sporej wielkości wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim, w gminie Lubomino. Jeśli podróżujesz z kierunku Olsztyna w stronę Gdańska drogą przez Olsztynek, zmień trasę na... okrężną. Dzięki temu będziesz miał okazję zwiedzić Lubomino (i Ornetę znajdującą się dalej na trasie). W Lubominie warto jest zwrócić uwagę na gotycki kościół (po prawej stronie drogi) oraz na zabytkowy cmentarz z pięknymi żeliwnymi i kutymi krzyżami (po lewej stronie drogi).

Kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Lubominie wybudowano w latach 1340-70. Wieżę podwyższono ok. 1480 r. Jej górna kondygnacja o ośmiobocznym przekroju jest wzorowana na wieży farnej w Ornecie. W 1807 r. kościół strawił pożar. W kolejnych latach odnawiano kościół (m.in. przebudowano nawę główną). W 1816 r. częściowo przekształcone barokowe ołtarze z I połowy XVIII wieku pochodzące z dawnego kościoła jezuitów w Braniewie, ustawiono w lubomińskim kościele.

W skarbcu świątyni znajduje się manierystyczna monstrancja z Piotraszewa wykonana w 1637 roku.

Przed kościołem ustawiono kapliczkę - nieodzowny symbol Warmii, z figurką Chrystusa i ładnym reliefem z wizerunkiem Chrystusa i dziecka. Co ciekawe, niedaleko, w ogródku prywatnego budynku (mającym napis "Dzień dobry" na balustradzie balkonu), postawiono kapliczkę w formie kamiennej groty, w której wnętrzu za szkłem umieszczono postaci Świętej Rodziny.

Adres parafii:
ul. Szymanowskiego 2
11-007 Lubomino
tel. 89 616 07 10
Proboszcz: ks. prał. mgr Stanisław Borowiecki

Niedaleko kościoła, po drugiej stronie ulicy, znajduje się cmentarz z wieloma starymi nagrobkami i pięknymi, żeliwnymi bądź kutymi krzyżami. Stanowią one niepowtarzalny motyw zdobniczy i są charakterystyczne dla naszego regionu.Beata Gida

 

Kościółśw. Katarzyny Aleksandryjskiej w Lubominie

 

fot. Beata Gida

 

Cmentarz w Lubominie

fot. Beata Gida