W długi weekend czerwcowy (5-6.06.) Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska”, Centrum Kultury i Turystyki oraz Warmińsko-Mazurski oddział PTTK zorganizowały dwudniowy spływ kajakowy rzeką Dajną. W imprezie wzięło udział 45 osób z całego regionu.

Impreza rozpoczęła się na j. Mały Wągiel koło Piecek, a skończyła w Świętej Lipce nad j. Dejnowa. Całość trasy to ok. 33 km:  Wągiel –  Wierzbowskie – Czos – Mrągowo (nocleg w Kempingu Cezar) – Czarne – Kot – Juno –  Kiersztanowskie – Śpigiel – Dejnowa – Święta Lipka. Pierwszego dnia wieczorem organizatorzy przygotowali ognisko z poczęstunkiem. Uczestnicy sami zadbali o część kulturalną wieczoru: była gra na gitarze, śpiewy i dobra atmosfrea.

Szlak przebiega jeziorami połączonymi malowniczymi rzeczkami. Dajna jest bez wątpienia najpiękniejszą rzeką Pojezierza Mrągowskiego, która niestety nie jest w pełni doceniana i wykorzystywana turystycznie. Mimo niewątpliwych atutów przyrodniczych i krajobrazowych jest kilka miejsc na trasie, które nie pozwalają niewprawionym kajakarzom komfortowo pokonać trasę.

Uczestnicy spływu pokonali cały szlak (nawet odcinki bardzo trudne, jak np. etap przez wieś Wierzbowo), co oczywiście sprawiło dużo satysfakcji. Wyłączając ten trudny odcinek, na trasie jest kilka przenosek, z których najdłuższa (200 m) znajduje się przy Gospodarstwie Rybackim w Mrągowie. Jednak nie są one zbyt uciążliwe. Drugiego dnia jedną z przerw, szczególnie miłą, uczestnicy spędzili w Siedlisku Agroturystycznym w Wymysłach. Obiekt jest malowniczo położony nad j. Kot. Właściciele uraczyli uczestników kawą oraz wyśmienitym ciastem truskawkowym. Tego dnia na długich odcinkach jeziornych (Juno i Kiersztanowskie) dopisało szczęście, bowiem wiatr mieliśmy od południa, co bardzo ułatwiło płynięcie w kierunku północnym. Przez cały czas świeciło piękne czerwcowe słońce. W Świętej Lipce przed zwiedzaniem bazyliki uczestników przywitał zastępca burmistrza Reszla pan Janusz Kozoń. Spływ odbył się w czasie wysokiego stanu wody. Trzeba przyznać, że głównym powodem niewykorzystywania szlaku jest niski stan wody na niektórych etapach w okresie letnim, czyli w czasie największego napływu turystów.

Niedogodności na szlaku są powodem zaangażowania się samorządów powiatów, przez które przepływa Dajna, w projekt „Spływ rzeką Dajną”. Nasza inicjatywa miała na celu promocję atrakcyjnego szlaku, ale także miała zwrócić uwagę na prace zmierzające do modernizacji infrastruktury oraz poprawiające komfort spływu kajakowego.

O projekcie modernizacji Kajakowego Szlaku Dajny (źródło:
www.mragowo.pl)

Samorządowcy pierwsze konkretne rozmowy rozpoczęli już w 2007 roku, kiedy na podstawie podjętych przez rady samorządów uchwał podpisano porozumienie o przystąpieniu do wspólnej realizacji projektu turystycznego „Spływ Rzeką Dajną”. W listopadzie 2009 roku został zaakceptowany i przyjęty dokument „Koncepcja aktywizacji turystycznej szlaku kajakowego na rzece Dajnie”. Opracowanie jest propozycją najlepszych rozwiązań strategiczno-organizacyjnych opartych na wynikach audytu w terenie, pogłębionych o analizę rozwiązań funkcjonujących z sukcesem na innych szlakach wodnych.

Mając na uwadze jak najszybsze usprawnienie ruchu kajakowego na Dajnie reprezentanci Gminy Miasto Mrągowo, Gminy Mrągowo, Gminy i Miasta Reszel, Gminy Piecki, Powiatu Mrągowskiego, Powiatu Kętrzyńskiego podpisali aneks do porozumienia "Spływ Rzeką Dajną". Partnerzy podjęli już decyzje o jak najszybszym zleceniu opracowania przedprojektowego. Zostanie wyłoniona firma, która przeprowadzi wszystkie potrzebne analizy (jak np. bilans przepływu wodnego) i wskaże wysokości kosztów niezbędnych prac modernizacyjnych.

Dajna to jedna z piękniejszych rzek Mazur, jest dopływem rzeki Guber. Szlak został oznakowany przez Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK w Olsztynie w lecie 2005 roku, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Gospodarki i Pracy. Ze względu na tłok panujący na Krutyni, zapomniany Szlak Rzeki Dajny ma szansę zaistnieć i stać się popularnym. Na stronie
www.it.mragowo.pl znajdą Państwo szczegółowy kilometraż szlaku kajakowego.

Patronat nad spływem objęły wszystkie samorządy zaangażowane w projekt:

Wójt Gminy Piecki Maria Jarczewska,
Wójt Gminy Mrągowo Jerzy Krasiński,
Burmistrz Miasta Mrągowo Otolia Siemieniec,
Burmistrz Miasta i Gminy Reszel Zdzisław Szypulski,
Starosta Powiatu Mrągowskiego Dominik Tarnowski,
Starosta Powiatu Kętrzyńskiego Tadeusz Mordasiewicz

Organizatorzy spływu pragną podziękować za pomoc w organizacji imprezy:

Kempingowi Cezar w Mrągowie,
Firmie Kanu – producentowi kajaków oraz organizatorowi spływów kajakowych,
Firmie Przewozowej pana Arkadiusza Kowalczyka

Fotorelacja ze spływu:

 

Zdjęcia są autorstwa organizatorów oraz uczestników spływu.
Za wszelkie nadesłane zdjęcia serdecznie dziękujemy.