SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

 

ARTYKUŁ MAMERKI

⇒ Informacje ogólne

W Mamerkach nad Kanałem Mazurskim znajduje się jeden z najlepiej zachowanych kompleks bunkrów niemieckich z czasów II wojny światowej - dawna kwatera główna Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) pod kryptonimem "Anna". W latach 1940-1944 zbudowano dla potrzeb dowództwa wojsk 250 obiektów w tym 30 schronów, które zachowały się do naszych czasów.

Kwatera w Mamerkach jest unikalna w skali Europy. Jest to jedyna tak dobrze zachowana kwatera dowodzenia ukazująca potęgę budowli fortyfikacyjnych z okresu II wojny.

⇒ Położenie

Mamerki to osada położona w powiecie węgorzewskim w gminie Węgorzewo.

⇒ Informacje szczegółowe

Cały obiekt jest bezpieczny i udostępniony do zwiedzania, trasy turystyczne są wygodne i dostosowane do turystów we wszystkich grupach wiekowych.  Do zobaczenia: Muzeum II wojny światowej, 38-metrowa wieża widokowa, mapa 30 bunkrów, zwiedzanie repliki okrętu podwodnego (25 m długości, do którego wchodzi cała wycieczka)  i replika Bursztynowej Komnaty. Obiekt wygodny parking dla autokarów i samochodów osobowych, toalety.

U BOOT na Mazurach
Jedyny na Mazurach U BOOT z legendy Kanału Mazurskiego można zobaczyć w Mamerkach. Odtworzone wnętrzna i elementy wyposażenia 25m długości i 6m szerokości. Torpedownia, sterowania, peryskop, maszynownia udostepnione do zwiedzania.

Od sezonu 2018 w mamerkach zobaczyć można  replikę Bursztynowej Komnaty. Słynna komnata poszukiwana jest od kilkudziesięciu lat. Bezowocnie. Jedną z prawdopodobnych lokalizacji są Mamerki. Bursztynowa Komnata, sala wyłożona sześcioma tonami bursztynu i mozaikami, powstała w Niemczech na zamówienie króla Prus Fryderyka Wilhelma I. To niezwykłe arcydzieło król podarował w 1716 r. rosyjskiemu carowi Piotrowi I Wielkiemu. Bursztynową Komnatę umieszczono wtedy w Pałacu Jekateryninskim, w letniej rezydencji carów w Carskim Siole, niedaleko Petersburga. Zrabowana w 1941 r. przez Niemców, do końca wojny była przechowywana w Królewcu. Stamtąd, w 1945 r. wywiozły ją wycofujące się przed Armią Czerwoną wojska niemieckie. Wtedy też po Bursztynowej Komnacie zaginął wszelki ślad.

Przeczytaj -  Pan Wolf i jego świta - kwatery wojskowe dawniej i współcześnie

⇒ Historia

Poznaj historię bunkrów w Mamerkach...

⇒ Kontakt

Mamerki
tel. 698 793 104
www.mamerki.com
www.mauerwald.com

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Wielkie Jeziora Mazurskie

⇒ Nocleg w pobliżu

Mrągowo