Perła Mazur, Wenecja Północy – to inne nazwy Mikołajek. Mikołajki położone są w przesmyku jezior: Mikołajskie i Tałty na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To węzeł dróg żeglownych dla kierunków z Giżycka, Rucianego-Nidy, Pisza i Rynu. W sezonie letnim przeobrażają się w gwarne centrum turystyczne z rozbrzmiewającą muzyką szantową. To raj dla wodniaków, żeglarzy i ludzi pragnących aktywnie wypoczywać na jeziorach wśród urokliwych krajobrazów.

Warto w Mikołajkach odwiedzić  Obserwatorium Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Stacja zajmuje się pomiarami synoptycznymi, radiologicznymi, prowadzi badania nad promieniowaniem słonecznym. Obserwatorium w Mikołajkach jako pierwsze zarejestrowało skażenie po awarii reaktora w Czarnobylu.

Po przeciwnej stronie nad jeziorem jest  Stacja Hydrobiologiczna Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN  badająca „życie jezior”. Największą atrakcją jest spacer przez port wzdłuż jeziora Mikołajskiego, gdzie możemy posłuchać żeglarskich opowieści. W sezonie możemy oglądać się kołyszącego się na jeziorze Króla Sielaw przymocowanego do mostu drogowego.

 

Rezerwat na jeziorze Łuknajno
Rezerwat Czapliniec
Wieża widokowa Świętego Mikołaja
Stacja Hydrobiologiczna Instytutu Ekologii PAN
Stok GołębiewSKI
 Całoroczny tor saneczkowy
Statek Chopin