Głównym zabytkiem miasta jest XIX-wieczny  kościół ewangelicki  z wysoką wieżą zegarową. We wnętrzu kościoła wiszą dwa portrety miejscowych pastorów: Andrzeja Kowalewskiego i Alberta Pescaroviusa, który przez 71 lat był tu proboszczem (żył 106 lat).

Przy kościele w XIX wiecznym budynku znajduje się  Muzeum Reformacji Polskiej  (czynne codziennie od 9.00-17.00; ofiara dobrowolna). Zgromadzone tu starodruki przypominają o wierze dawnych Mazurów. Wśród zbiorów jest Biblia Polska wydana w Magdeburgu w 1726 r.

Na głównym Placu Wolności (rynku) stoi  fontanna z Królem Sielaw. Kamienice wokół rynku reprezentują różne style architektoniczne. Najbardziej okazałym budynkiem jest dawny ratusz z 1888 r. (obecnie hotel Mazur). Rynek ten w XVIII w. pełnił rolę wojskowego placu ćwiczeń. Z rynku biegnie najdłuższa ulica Mikołajek (2,5 km) obsadzona lipami - ul. Kajki (proszę się nie zdziwić jak usłyszymy od mieszkańców słynne powiedzenie: „ulica Kajki całe Mikołajki”).

Niedaleko znajduje się  kościół katolicki  z początku XX w., w którego wnętrzu wisi malowidło przedstawiające Cud w Gietrzwałdzie.

Zabytkowy  kirkut  znajduje się przy ulicy Dybowskiej równolegle biegnącej do ulicy Kajki.

 

Zabytkowe centrum miasta
Muzeum Reformacji Polskiej
Kościół ewangelicki
Kirkut

Synagoga

  Fortyfikacje wojenne