Po trzech latach do kościoła parafialnego w Szestnie powróciły dwie zabytkowe chorągwie nagrobne z XVII i XVIII wieku. W tym okresie przeszły gruntowną renowację oraz gościły w Muzeum im. Wojciecha Ketrzyńskiego w Kętrzynie. Na Warmii i Mazurach jest tylko jedenaście tego typu chorągwi.
O renowacji nietypowych zabytków informuje lokalny portal www.mragowo24.info
Metalowe chorągwie pogrzebowe wykonane zostały na cześć zmarłych Johannesa Ernstusa Küchenmeister von Sternberg oraz Jana Bernarda Wilamowskiego. Szczególnie nazwisko drugiego z wymienionych zasługuje na uznanie. Jak podają źródła Wilamowski, ówczesny starosta Szestna zmarł na dżumę, która pustoszyła region. Zdrowi mieszkańcy Szestna uciekali, opustoszały urzędy, pozostał jedynie starosta, który do końca swojego życia ratował chorych i kierował urzędem. Po jego śmierci w 1711 roku na jego cześć powstała chorągiew żałobna, która wówczas była dość popularnym sposobem czczenia ludzi zasłużonych. Druga z szestnieńskich chorągwi, poświęcona Johannesowi Ernstusowi Küchenmeister von Sternberg powstała kilka lat wcześniej, a dokładnie w 1686 roku.
Obie chorągwie, od tamtego czasu znajdują się w zabytkowym kościele w Szestnie. Niestety ząb czasu w dużym stopniu je nadgryzł, dlatego konieczna okazała się ich renowacja. Na starania księdza Sylwestra Progorowicza pozytywnie odpowiedziało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w 2010 roku przekazało na ten cel dotację w wysokości 150 tysięcy złotych. Kolejne 20 tysięcy złotych udało się uzbierać w ramach środków własnych i chorągwie mogły zostać przekazane do specjalistów z Torunia. Tam zostały gruntownie odrestaurowane. Najpierw trafiły na wypożyczenie do Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, gdzie były częścią historycznej wystawy. Okres wypożyczenia minął w pierwszych miesiącach 2014 roku.
Od kwietnia chorągwie wiszą z powrotem w Kościele pw. Świętego Krzyża w Szestnie i jak zapewnia proboszcz parafii, zostają już tutaj na stałe.
(autor tekstu: Piotr Piercewicz)
Więcej na temat renowacji nagrobnych chorągwi można przeczytać na stronie www.mragowo24.info