Piknik Country
Piknik Country

SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Galeria
Cennik
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

  

ARTYKUŁ PIKNIK COUNTRY

⇒ Informacje ogólne

Festiwalowe Mrągowo rozbrzmiewa muzyką przez cały rok. Melomani usłyszą w Mrągowie szeroki przekrój gatunków muzycznych: pop, rock, jazz, muzyka romska i oczywiście country, z którego Mrągowo słynie w Polsce i poza granicami naszego kraju. Muzykę country reprezentuje Piknik Country, który począwszy od 1983 r. co roku gromadzi w Mrągowie rzesze ludzi, których serca biją szybciej na dźwięk muzyki mającej w sobie wolność, bunt i dzikość. Coś, czego na co dzień nieraz nam brakuje, a odnajdziemy to w Mrągowie, na Pikniku Country. 

Trzy festiwalowe dni to czas nie tylko dla fanów muzyki country, ale też dla miłośników znakomitej zabawy i karnawałowego rozmachu, jaki towarzyszy imprezie, zamieniając Mrągowo w polskie Nashville, zapełniając je muzyką, kowbojami i motocyklami. Począwszy od 1983 r., kiedy to odbył się w Mrągowie pierwszy Piknik, z roku na rok przyciągał on coraz większą rzeszę widzów. Na scenie w Mrągowie chciały występować zespoły country z kraju i zagranicy. Swoimi występami publiczność porywali m.in. Tomasz Szwed i Lonstar. Do historii mrągowskich festiwali przeszły w latach osiemdziesiątych inauguracyjne wjazdy Wojciecha Manna, który przez wiele lat współprowadził Piknik. Na pierwszy przyjechał amfibią. Potem był m.in. jeep, motocykl, powóz, żaglówka, a nawet... balon. Wojciech Mann zawsze witał widownię w amfiteatrze, która odpowiadała mu głośnym "HURAAA!" oraz widownię za siatką, która odpowiadała jeszcze głośniejszym "HURAAA!!!". Piknik Country w Mrągowie to doskonała muzyka, wyborna zabawa i wspomnienia na całe życie.

Tradycją jest, że mrągowski Piknik odbywa się w ostatni pełny weekend lipca. Zapraszamy do Festiwalowego Mrągowa.

⇒ Położenie

Piknik Country odbywa się w Mrągowie. Na imprezy płatne zapraszamy do amfiteatru nad jeziorem Czos, a na bezpłatne do centrum miasta - na pl. Unii Europejskiej i do małego amfiteatru. Dodatkowo odbywa się m.in. Country na wojskowo w Muzeum Sprzętu Wojskowego oraz Bieg Kowboja w Miasteczku Westernowym Mrongoville.

⇒ Informacje szczegółowe

Jak co roku, w ostatni weekend lipca, Mrągowo zmienia się w stolicę country. Na to muzyczne święto przyjeżdża corocznie do Mrągowa kilkadziesiąt tysięcy fanów i turystów, którzy na kilka dni zmieniają oblicze miasta. Kowbojskie stroje, motocykle, samochody terenowe i muzyka stwarzają niezapomnianą atmosferę. Fani muzyki country oprócz udziału w koncertach w amfiteatrze nad jeziorem Czos, bawią się podczas bezpłatnych imprez towarzyszących w mieście. Scena miejska na Placu Unii Europejskiej gości znanych i lubianych wykonawców muzyki country.

Przed nami 43. edycja legendarnego Festiwalu Piknik Country i Folk w Mrągowie! Ten najstarszy i największy Festiwal Muzyki Country w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń europejskich związanych z tym gatunkiem muzyki, odbędzie się w dniach 26 i 27 lipca 2024r. w Amfiteatrze nad jeziorem Czos. Bilety już w sprzedaży!

Tegoroczny program Festiwalu kieruje uwagę na to, co w europejskiej muzyce country jest aktualnie najciekawsze. A usłyszymy to dzięki zaproszonym artystom z Europy: 

-"MUSIC ROAD PILOTS" z Niderlandów, który jest od lat uważany za najlepszy europejski zespół grający muzykę osadzoną w tradycji gatunku, ale bardzo nowocześnie zaaranżowaną i graną.

- Po 25 latach od swojej pierwszej wizyty na Pikniku podczas Konkursu Country Europa, który wówczas wygrała, pojawi się na scenie amfiteatru z recitalem reprezentująca angielską scenę muzyczną SARAH JORY. Multi instrumentalistka, wokalistka, wielokrotnie koncertująca w USA, uważana jest za jedną z najlepszych na świecie artystek grających na typowym dla country instrumencie pedal steel guitar. Posłuchamy Jej nie tylko w roli wirtuoza wymienionego instrumentu, ale także świetnie radzącej sobie z materią countrową wokalistki.

- Dla fanów nowoczesnych brzmień w muzyce country, zaczerpniętych zarówno z tradycji gatunku, ale i ze stylistyk pokrewnych – bluesa, folku, rocka, czyli typowej Americany, przygotowaliśmy występ niderlandzkiej grupy "SUNFIRE", wspaniale przyjmowanej przez młodych fanów country music, wszędzie tam, gdzie występują.

Polskim odpowiednikiem muzycznych klimatów Sunfire będzie krakowska grupa "KRAKÓW STREET BAND". Polską scenę reprezentować będą ponadto między innymi: legenda polskiego country – 45 lat na muzycznej scenie - Michał LONSTAR, zespół "CODA" z najlepszym polskim steelowcem Leszkiem Laskowskim i wokalistką Marysią Gorajską, twórca hymnu piknikowego pt. "Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa" CEZARY MAKIEWICZ z zespołem Koltersi, ZBYSZEK HOFMAN (lider legendarnej grupy „Babsztyl”) w autorskim recitalu pt. ”Dźwiękiem malowane”, AGATA KARCZEWSKA.

Publiczność mrągowska przywykła już do wspaniałej energetycznej zabawy, którą tworzy swoimi występami Wojtek Dudkowski i "DROGA NA OSTROŁĘKĘ", w tym roku dodatkowo wzmocniona udziałem gości.

W programie festiwalowym znajdzie się także specjalna sekwencja muzyki akustycznej. Posłuchamy w niej wracającego po latach przerwy na mrągowską scenę, jednego z twórców polskiego bluegrassu, w nowym projekcie muzycznym Piotr Bułas & "GARAGE FOLKS", najlepszej w ostatnich latach polskiej wokalistki country KAROLINY JASTRZĘBSKIEJ - BUŁAS z zespołem „Stacja Folk” i jednej z najbardziej obiecujących artystek młodego pokolenia, grającej muzykę z pogranicza indie folk i americany - JUCY.

Nowym formatem programowym, którym rozpoczynał się będzie każdy z dni festiwalowych jest Salonik Artystyczny, w którym pojawią się artyści występujący w programie dnia, po to by porozmawiać na scenie z prowadzącym Salonik, zaśpiewać i wprowadzić widzów w atmosferę koncertu.

PROGRAM (AMFITEATR)

26.07.2024 r. (piątek), godz. 19:30

Salonik Artystyczny

Cezary Makiewicz i Koltersi

Lonstar

Marysia Gorajska i Coda

Music Road Pilots – Niderlandy

Zbigniew HoFman

Piotr Bułas & Garage Folks

Karolina Jastrzębska-Bułas i Stacja Folk

JUCY

27.07.2024 r. (sobota), godz. 19:30

Salonik Artystyczny

Cezary Makiewicz

Wojciech Dudkowski i Droga na Ostrołękę

SUNFIRE – Niderlandy

Kraków Street Band

SARA JORY – Anglia

Agata Karczewska

 

Na Piknik Country w Mieście zapraszamy w dniach 25-28 lipca. 3 dni koncertów na Placu Unii Europejskiej poprzedzi Koncert i Potańcówka Country na deptaku przy Mrągowskim Molo.

Program PIKNIKU COUNTRY W MIEŚCIE 2024 r.  25 - 28 lipca 2024

25.07 (czwartek)  

Skwer Jana Pawła II

19.00  Westernowe granie z potańcówką country

DROGA NA OSTROŁĘKĘ

Maja Bogucka

SILESIAN LINE DANCE

26.07 (piątek)    

Plac Unii Europejskiej

17.15   Orkiestra Dęta Mrongovia

Otwarcie Pikniku w Mieście

18.00   ALABAMA BAND

20.00   AGATA KARCZEWSKA

21.30   JO & LAZY FELLOW

SCENA TANECZNA:

pokazy i nauka tańca z SILESIAN LINE DANCE

27.07 (sobota)  

13.00 ŚLAD akustycznie / przed budynkiem MCK

14.00  FILM "The Cowboy Capital" oraz spotkanie z reżyserem Arturem Owczarskim/

Kino Zodiak - wstęp biletowany

Plac Unii Europejskiej                        

16.15 Laura Tylińska

16.45 CODA

18.30 MICHAEL LONSTAR

20.00 BURNIN' HEARTS

SCENA TANECZNA: pokazy i nauka tańca z SILESIAN LINE DANCE

21.30 – 24.00  DYSKOTEKA COUNTRY

28.07 (niedziela) 

12.00    P A R A D A   C O U N T R Y

ul.Nadbrzeżna - Miasteczko Westernowe Mrongoville

Plac Unii Europejskiej / ul. Sobczyńskiego

12.10   warsztaty taneczne przygotowujące do udziału w rekordzie Polski w tańcu liniowym

12.30   BLUE JAY BIRD

14.30   15. Memoriał Taneczny im. Andrzeja Fabisiaka - Rekord Polski w Tańcu Liniowym

14.30   BOX CANYON

16.00   CEZARY MAKIEWICZ & KOLTERSI

* program może ulec zmianom

 

Program Pikniku w Miasteczku Westernowym Mrongoville


Piątek, 26 lipca 2024 roku

godz. 20.00-01.00

Karaoke, prowadzący – Paweł Kisiel

Sobota, 27 lipca 2024 roku

godz. 16.00-19.00

Blok artystyczny:

– scenka rodzajowa Dzikiego Zachodu

– napad na bank

– pokazy kaskaderskie

– dżykitówka

Niedziela, 28 lipca 2024 roku

Po Paradzie – konkurs Modern Cowboys

12:30 Koncert Zespołu Ślad

14:45 Pokaz indiański Szarego Wilka

15:00 Spotkanie autorskie ze znanym pisarzem i podróżnikiem Jarosławem Wojtczakiem

WSTĘP WOLNY.

 

Wystawa motocykli zabytkowych

Legendarny PIKNIK COUNTRY tuż, tuż... a wraz z nim, nieodłączny jego element, tj. WYSTAWA MOTOCYKLI ZABYKOWYCH, którą jak zwykle w piknikową sobotę przygotuje w swoim motoklubie Stowarzyszenie Miłośników Motocykli Zabytkowych ŁAPA Mrągowo.

Zapraszamy motoentuzjastów starej motoryzacji, których wszystkie motocyklowe drogi poprowadzą do Mrągowa w sobotę 27 lipca 2024 r. od godz. 11.00 - ul. Chopina 7 od strony promenady. Możesz pokazać swoje wychuchane, leciwe cudeńko lub popatrzeć z zazdrością na to, czym pochwalą się inni.

 

 

Piknik Country 2024 w amfiteatrzePiknik Country 2024 w mieściePiknik Country 2024 w Miasteczku westernowym Mrongoville

ZAPISY NA PARADĘ COUNTRY 2024...

 

KOMUNIKAT

W związku z organizacją 43. Międzynarodowego Pikniku Country & Folk w Mrągowie w dniach od 23 lipca 2024 r. do 29 lipca 2024 r. nastąpi zmiana organizacji ruchu kołowego w mieście poprzez zmianę oznakowania pionowego.

1. ul. Jaszczurcza Góra w dniach od 23.07.2024 r. do 28.07.2024 r. zostanie wyłączona całkowicie z ruchu kołowego. 

2. ul. Sobczyńskiego na odcinku od ul. Warszawskiej do 

ul. Mrongowiusza w dniach od 23.07.2024 r. do 29.07.2024 r. zostanie wyłączona całkowicie z ruchu kołowego. 

3. Ulice: Giżycka, Warszawska, Ratuszowa, Królewiecka i Traugutta w dniach od 26.07.2024 r. do 28.07.2024 r. zostanie ograniczona możliwość parkowania

Organizatorzy serdecznie przepraszają Mieszańców Miasta oraz przybyłych Gości za utrudnienia w ruchu. Wprowadzone zmiany podyktowane są bezpieczeństwem ruchu drogowego podczas Pikniku. 

 

⇒ Historia

W 2024 roku Piknik Country odbędzie się już po raz 43.

Dwie pierwsze edycje Pikniku Country odbyły się w Jeleniej Górze i Karpaczu w dniach 23 – 26 sierpnia 1982 roku. Gwiazdami z zagranicy byli wtedy Mirek Novák & "Greenhorns" (CSRS), "100 Folk Celsius" (Węgry). Już wtedy wiadomo było, że goście z zagranicy są ważnym elementem Pikników Country.

Jesienią 1982 roku reżyser telewizyjnej „Dwójki” Zbyszek Proszowski kręcił reportaż na Mazurach. Po powrocie spotkał się z kolegami ze Stowarzyszenia Muzyki Ludowej Country i zaproponował, aby następny Piknik zorganizować właśnie w Mrągowie. Na przełomie stycznia i lutego 1983 Proszowski wspólnie z Korneliuszem Pacudą, znanym popularyzatorem muzyki country, przyjechali do Mrągowa, aby porozmawiać z władzami o organizacji Festiwalu. Wybrano miejsce, w błyskawicznym czasie z nieocenioną pomocą wojska wybudowano amfiteatr i od 1983 roku Piknik na dobre zagościł nad jeziorem Czos.

Festiwal stał się legendą
Piknik z roku na rok przyciągał coraz większą rzeszę widzów. Na scenie w Mrągowie chciały występować zespoły country z kraju i zagranicy. Wielu artystów chętnie wracało po pierwszej wizycie m.in. Western Union" & Larry Schuba (RFN), „Jim Craig (Szkocja)”, „Wilk und Friends" (NRD), "Kukuruza" (Rosja) i inne. Polskie zespoły przez Mrągowo trafiały do szerokiej publiczności. Swoimi występami publiczność porywali Tomasz Szwed, Lonstar, Paweł Bączkowski i "Strefa Country". W 1986 r. w amfiteatrze zagrała pierwsza gwiazda z USA Rattlesnake Annie. Po niej przybyli nastepni m.in. George Hamilton IV, Freddy Weller, David Allen, Heathem Myles, Kathy Mattea.

Piknik w Mieście od 1995 roku
Był okres, kiedy mieszkańcy Mrągowa nie sprzyjali piknikowi. Receptą na zmianę okazała się propozycja zorganizowania od 1995 roku równoległej imprezy „Piknik w Mieście”, w ramach której od 1996 roku odbywają się koncerty, parada atrakcyjnych pojazdów, bryczek konnych i wielu innych atrakcji. Miasto zaczęło żyć festiwalem, a mieszkańcy uczestniczyć w imprezach otwartych. Piknikowi towarzyszą również imprezy okolicznościowe, m.in.: maraton pływacki, turniej brydżowy, wystawy.

"Wszystkie drogi..." hymnem Pikniku
W 1997 r. Cezary Makiewicz zdobył I nagrodę w ogólnopolskim konkursie na piosenkę inspirowaną muzyką country za utwór „ Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”. Piosenka spodobała się nie tylko jury, ale również podbiła serca festiwalowej publiczności i stała się hymnem Pikniku Country w Mrągowie. Również w 1997 roku Halina Gąsiorowska zaprasza do Mrągowa pierwszych harley’owców. Stali się oni na kilka lat tradycyjną dekoracją amfiteatru nad Jeziorem Czos.

Country Europa od 1989 roku
Podczas XVII festiwalu w 1998 roku zorganizowano pierwszy konkurs COUNTRY EUROPA. Nagrodę publiczności zdobyła wtedy polska grupa Colorado. Kolejne edycje nagradzały znanych i kochanych wykonawców country, a w jury zasiadały światowe sławy jego gatunku, m.in. na w pierwszych edycjach Anita Cochran MC Kennard, Chad Brock.

Piknik na antenie telewizyjnej
Z Piknikiem Country od samego początku związany był Program 2 Telewizji Polskiej. Sytuacja się zmieniła od 2006 roku, kiedy to Festiwal gościł do 2013 roku na antenie TV Polsat.

⇒ Galeria

⇒ Cennik

Bilety na Piknik Country 2024 do kupienia on-line na www.ebilet.pl:

- karnet 26-27 lipca 2024 (od 210 zł do 604,50) 

https://sklep.ebilet.pl/162974011515469850 

- bilet jednodniowy, piątek 26 lipca 2024 (od 53,50 zł do 313 zł)

https://sklep.ebilet.pl/162974011515469851

- bilet jednodniowy, sobota 27 lipca 2024 (od 53,50 zł do 313 zł)

https://sklep.ebilet.pl/162974011515469852

- Mrągowskie Centrum Kultury, ul. Warszawska 29, codziennie w godz. 12:30-19:30, tel. 89 743 34 66

INFORMACJA O BILETACH:

· Dzieci do 7 roku życia: darmowy wstęp na Festiwal. Dzieci mogą uczestniczyć w imprezie tylko pod opieką osoby dorosłej - zajmują jedno miejsce wraz z opiekunem.

· Bilety dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach: darmowy wstęp, za bilet płaci tylko opiekun - prosimy o kontakt przez formularz.

· Bilety Premium i Super View: najlepsze miejsca siedzące

· Bilety VIP: najlepsze miejsca siedzące, możliwość wejścia za kulisy festiwalu i na próby, możliwość spotkania z artystami

⇒ Kontakt

Organizatorzy:

Roots Production

Przy współpracy - Burmistrza Miasta Mrągowa

Organizacja imprez w mieście - Mrągowskie Centrum Kultury

Odwiedź: www.facebook.com/PiknikCountryMragowo, www.piknikcountry.pl 

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Mikołajki

Szlaki rowerowe

Szlaki piesze

⇒ Noclegi w pobliżu

Mrągowo

Kosewo

Młynowo

Piecki

Marcinkowo