Muzeum Stacji Badawczej PAN w Gminie Mrągowo
Muzeum Stacji Badawczej PAN w Gminie Mrągowo

Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN znajduje się  13 km od Mrągowa, jadąc drogą krajową nr 16 w kierunku Mikołajek. W miejscowości Kosewo należy skręcić w prawo.

 

Na terenie utrzymywane są trzy gatunki jeleniowatych: daniel europejski, jeleń szlachetny, jeleń wschodni. Warunki, w których żyją te liczne stada (ok. 500 zwierząt) są zbliżone do naturalnych.

 

Misją Stacji Badawczej jest nie tylko badanie przyrody, ale również popularyzacja wiedzy na jej temat a głównym tematem zainteresowania są jeleniowate. Po spacerze z doświadczonym edukatorem przyrodniczym warto odwiedzić Muzeum.

 

W Muzeum znajduje się multisensoryczna wystawa, autorstwa Pawła Bogdaszewskiego, skierowana do dzieci i dorosłych. Udział w wystawie to okazja, by dowiedzieć się, jakie gatunki jeleniowatych występują w Polsce, zobaczyć jak zachowuje się typowy przedstawiciel jeleniowatych a także posłuchać wszystkich dźwięków wydawanych przez jeleniowate (a jest czego posłuchać). Kto jeszcze nie słyszał bekania danieli, gwizdu jelenia sika czy stękania łosia, koniecznie musi odwiedzić to miejsce. 

 

W Muzeum znajduje się też wystawa fotografii przyrodniczej, zatytułowana "Od zmierzchu do świtu" autorstwa Andrzeja Stachurskiego, Krzysztofa Stasiaczka, Żanety Steiner-Bogdaszewskiej i Aleksandry Potrapeluk. Dzięki doświadczeniu i wytrwałości fotografów można podejrzeć „jeden” wieczór i poranek z życia jeleniowatych.

 

W ramach działań edukacyjnych  Stacja jest udostępniana do zwiedzania w okresie od maja do sierpnia.


Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN

Kosewo Górne 7

11-700 Mrągowo

tel. +48 089 742 43 80

www.kosewopan.pl

 

fot. Żaneta Steiner-Bogdaszewska, Michał Kaczyński