Ile bram miejskich znajdowało się w średniowiecznym Sensburgu? Gdzie mieściła się studnia, z której czerpał wodę browar miejski? W którym roku w Sensburgu powstała gazownia, dzięki której ulice miasta zostały oświetlone? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych ciekawostek znajdziesz w najnowszym "Przewodniku po Mrągowie".
Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Mrągowska" przy wsparciu swoich członków wydało nową publikację "Przewodnik po Mrągowie" 2025. Jest to aktualizacja przewodnika "Miejski Szlak Turystyczny" z 2018 r.
“Nowy mrągowski przewodnik został stworzony, by zwrócić uwagę na to co wyróżnia nasze miasto na tle innych mazurskich miejscowości, tzn. stare miasto. Śródmieście Mrągowa wyróżnia się autentycznym klimatem historycznego miasteczka dzięki zachowanemu układowi urbanistycznemu z brukowanymi ulicami i klasycystycznym ratuszem. Zachowały się liczne zabytkowe kamienice reprezentujące style neogotycki, secesyjny, neorenesansowy, eklektyzm i modernizm. Zapraszam do poznania naszego Starego Miasta.” mówi Robert Wróbel, zastępca burmistrza Mrągowa.
Treści zamieszczone w przewodniku: O Mrągowie, Historia, Mrągowskie XIX-wieczne śródmieście, Mrągowskie drzwi, Architektura (Krótki przewodnik po mrągowskiej architekturze, Neogotyk w Mrągowie, Secesja w Mrągowie, Neorenesans w Mrągowie, Eklektyzm w Mrągowie, Mrągowski przykład architektury III Rzeszy, Modernizm w Mrągowie, Architektura PRL w Mrągowie), Legenda o powstaniu herbu, Muzeum Sprzętu Wojskowego, Mrągowskie tablice turystyczne i Questy, Osiedle południowe "Sudkolonie", Koszary, Mrągowskie Centrum Kultury i okolice, Warszawska, Park Sikorskiego z okolicą, Śródmieście, Mrągowska ulica reprezentacyjna, Tereny turystyczno-rekreacyjne.
Format strony: 210 mm (wys.) x 100 mm (szer.)
strony: 46
nakład: 8 tys.
Przewodnik jest bezpłatny i można go otrzymać w Mrągowskim Centrum Kultury, Dział Promocji Kultury i Turystyki, ul. Warszawska 26.