23 września 2009 roku o godz. 12.00 w sali konferencyjnej Hotelu Wileńskiego przy ul. Knosały 5 w Olsztynie odbyła się Regionalna Gala Światowego Dnia Turystyki pod hasłem „Turystyka – świętowanie różnorodności”. Organizatorem była Warmińsko–Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Światowy Dzień Turystyki został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Turystyki w 1979 r. jako najważniejsze cykliczne święto branży turystycznej. Jest obchodzony na całym świecie pod koniec września. Celem jest popularyzacja turystyki i aktywnego spędzania czasu wolnego.

W czasie Gali ogłoszono finalistów regionalnego konkursu na „Produkt Turystyczny Roku”. Polska Organizacja Turystyczna jest organizatorem konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny”. Konkurs ma za zadanie wyłonić najlepsze produkty turystyczne w kraju. W zeszłym roku LOT „Ziemia Mrągowska” oraz Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej zgłosiły do konkursu wniosek „Country Piknik w Mrągowie oraz Miasteczko Westernowe Mrongoville”. Konkurs ma dwa etapy: wojewódzki (regionalny) oraz krajowy. Do II etapu konkursu kandydatury mogą być zgłaszane wyłącznie przez Regionalne Organizacje Turystyczne. Zeszłoroczny wniosek uzyskał akceptację WM-ROT-u i dotarł do finału. Nasz wniosek wraz z 10 innymi otrzymał „Certyfikat na najlepszy produkt turystyczny 2008”. W konkursie brało udział kilkaset konkurencyjnych produktów z całego kraju.
Wręczenie nagród odbyło się w Pałacu Kultury w Warszawie.

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej i Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” także w tym roku wzięły udział w konkursie. Zgłosiliśmy w tym roku „Mrągowo – Festiwalowe Miasto”. Podczas Regionalnej Gali Światowego Dnia Turystyki 23 września nasz wniosek otrzymał wyróżnienie „Warmia i Mazury. Turystyczny Produkt Roku 2009”. Razem z nami zostały jeszcze wyróżnione: „Zamek Ryn” oraz „Szlak kajakowy Krutyni”.

Praca nad wnioskiem „Mrągowo – festiwalowe miasto” trwała parę tygodni. Projekt jest elementem działań promocyjnych podejmowanych przez MCIT, LOT „Ziemia Mrągowska” oraz Urząd Miasta w Mrągowie. Mrągowo na tle innych miast mazurskich wyróżnia się nie tylko ilością imprez, ale także ich zasięgiem. Mamy imprezy o zasięgu wojewódzkim, krajowym a nawet międzynarodowym. Najbardziej znany jest oczywiście Międzynarodowy Piknik Muzyki Country (który w zeszłym roku otrzymał razem z Mrongoville Certyfikat). Podejmując działania promocyjne koncentrujemy się na tym co nas pozytywnie wyróżnia na tle innych.