Szestno to jedna z najstarszych mazurskich miejscowości z bogatą i ciekawą historią. Czy dawne plemiona pruskie byli czcicielami kultu czaszek, co zdają się sugerować wykopaliska w najbliższej okolicy? Czy Czarny Las, czyli osada istniejąca przez Szestnem została najechana przez wikingów, którzy dopłynęli tu rzeką Dajną? Czy kościół był połączony z zamkiem tajemniczym tunelem którego pozostałości odnaleziona pod koniec XIX wieku? Gdzie było Szubieniczne Wzgórze, na którym przez wieku wykonywano kary śmierci, a które każdy kto jedzie do Mrągowa czy Kętrzyna mija po drodze?

Obecnie Szestno to mała miejscowość, o świetności której już zapomniano, a o której świadczą ruiny zamku i masywna, górująca nad okolicą obronna wieża kościelna. Upadek rozpoczął się w II poł. XIX wieku, gdy zbudowano kolejkę wąskotorową, która przyniosła poprawę sytuacji gospodarczej regionu. Dlaczego Szestnu przyniosła ostateczny upadek?

Uczestnicy rajdu pokonają Zielony szlak rowerowy "Wokół Jeziora Juno" (21 km) w kierunku Polskiej Wsi i Kiersztanowa i nastepnie do Szestna, Popowa Saleckiego i Mrągowa. W Szestnie uczestnicy zwiedzą kościół gotycki oraz ruiny zamku krzyżackiego. Przerwę na poczęstunek przewidziano w Restauracji Staropolskiej w Szestnie, która słynie m. in. z Ślimaków po Burgundzku (cena 15 zł.). Uczestnicy, którzy będą chcieli skosztować tego specjału przed wyjazdem z Mrągowa będą mogli złożyć zamówienie. 

Organizator:
Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” oraz Centrum Kultury i Turystyki, przy ul. Warszawskiej 26 w Mrągowie, tel.  89 741 80 39, www.it.mragowo.pl, kierownik@it.mragowo.pl

Termin: 9.04.2016 r. (sobota)
Miejsce i czas startu: godz. 10:30 Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie

Czas zakończenia: 15.00

Długość trasy: 21 km

Informacje dodatkowe
Prowiant we własnym zakresie. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Dzieci i młodzież wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Rajd będzie tak poprowadzony, by zdążyć na czas do plaży miejskiej w Mrągowie na zakończenie sezonu morsowego (15.00)!

Mrągowo Rowerowo

Rajd organzowany jest w ramach akcji Mrągowo rowerowo!
Weź udział w wydarzeniach rowerowych, które liczą się do punktacji i zbieraj pieczątki na karcie. Karty są dostępne podczas wszystkich rajdów, a także w Urzędzie Miasta Mrągowa, Informacji Turystycznej oraz do pobrania z załącznika pod artykułem.

Punkty można otrzymać za udział w rajdach rowerowych organizowanych przez LOT, wydarzeniach rowerowych typu Mazury MTB czy Mrągowski Festiwal Rowerowy, a także w akcjach i aktywnościach rowerowych lub za indywidualne przejazdy, ale wyłącznie oznakowanymi szlakami rowerowymi, których początek jest na terenie Powiatu Mrągowskiego.
Wiecej...