SPIS TREŚCI

 

 

ARTYKUŁ

 

Mrągowa nie sposób jest pominąć zwiedzając Mazury. To miasto, które nie proponuje wszystkiego wszystkim, lecz wiele dla wielu. W Mrągowie i pośpiewasz na jednym z licznych koncertów i festiwali, i dobrze pojesz dzięki kulinarnym imprezom, i porządnie odpoczniesz. Miasto oferuje Tobie gwar i dobrą muzykę podczas Pikniku Country, Festiwalu Kultury Kresowej, Wieczoru Cygańskiego oraz licznych koncertów z serii „na deptaku”. Smakołyków popróbujesz na Festiwalu Golonki i Festiwalu Mięs Czerwonych. Jeśli najdzie Cię ochota na zabawę do rozpuku, Mrągowo zaprasza na Mazurską Noc Kabaretową – najlepsi polscy kabareciarze rozbawią Cię do łez. A od szalonego tempa zabawy odpoczniesz nad czystymi wodami jeziora Czos, w zadbanych mrągowskich parkach bądź skwerach usianych rabatami i zapewniających orzeźwienie dzięki fontannom. To wszystko tylko u nas, tylko w Mrągowie…

 

 Jeśli ktoś trafi tu z daleka,
(a będzie to czas wielkiego kłębowiska
zieleni i błyszczenia wody)
poniesie w oczach miasto-bukiet

Mrągowo położone jest pośród zieleni lasów i błękitu wód jezior Pojezierza Mrągowskiego. Piękne kamieniczki, parki posiadające swoją historię, aleje i kwieciste łąki okalające miasto, odbijają się w taflach kilku jezior, z których jeziora Juno, Czos oraz Czarne pojawiają się najczęściej we wspomnieniach turystów. Krajobraz miasta oraz okolicy wzbogacają wzgórza morenowe (Wzgórze Jaenicke, Góra Czterech Wiatrów, wzniesienia nad jeziorem Czarnym i w Polskiej Wsi) oraz bajkowe wąwozy (okolice jeziora Czarnego, Piecuda, Średniego, Głębokiego).

 

Trasa (ok. 3,5 km) prezentuje te miejsca w Mrągowie, które związane są z organizowanymi tu festiwalami. Miejsca te ożywają wtedy, gdy w mieście odbywa się impreza, warte są jednak obejrzenia o każdej porze roku

Piknik Country Mazurska Noc Kabaretowa
Festiwal Kultury Kresowej Festiwal Golonki

 
Trasa rozpoczyna się w  Mrągowskim Centrum Kultury, gdzie obejrzeć można wystawy ze zdjęciami mrągowskich festiwali: Mazurskiej Nocy Kabaretowej, Pikniku Country oraz Festiwalu Kultury Kresowej. 

Niedaleko znajduje się  plac PCK z fontanną-rzeźbą  Mrągowskiej Syrenki, autorstwa brukselskiego artysty, Filipa Brodzkiego. 

Niedaleko widać zejście w dół, do nowo wybudowanych, przy wsparciu UE,  promenady i amfiteatru. To kolejne „koncertowe” miejsce,które przyciąga turystów jak magnes. Promenadą można dojść do  Jeziora Magistrackiego. To ważne dla miasta miejsce. Przed wojną teren ten był jednym z najpiękniejszych miejsc w Mrągowie – mieszkańcy spacerowali tu i bawili się, schodząc z dawnego Wzgórza Jäenike, na którym stoi Wieża Bismarcka. Dzięki pozyskanym przez miasto unijnym funduszom udało się to miejsce zrewitalizować.


Idąc wzdłuż brzegu jeziora dochodzi się do ulicy Warszawskiej, która prowadzi do  Ratusza. To tu mieścił się mrągowski rynek, dziś pozostały po nim szeregi kamienic. Naprzeciwko Ratusza mieści się  deptak, wzdłuż którego dochodzi się do mrągowskiego  molo. To tutaj latem odbywają się tak zwane „Koncerty na Deptaku”. Z jeziorem, żaglówkami i biciem ratuszowych kurantów w tle występują tu znani i mniej znani muzycy i artyści.


Przy molo, nad brzegiem jeziora Czos trzeba skręcić w lewo w  promenadę. Idąc nią, podziwiamy najpiękniejsze miejsca w Mrągowie: kościół ewangelicki i katolicki, szeregi kamienic, widziane z innej, niż z centrum perspektywie. Widok miasta od strony jeziora jest niepowtarzalny również nocą, kiedy promenada oświetlona jest stylowymi latarniami. Promenadą dochodzimy do  plaży miejskiej, następnie do plaży hotelu Mrągowo i do  amfiteatru nad jeziorem Czos, gdzie co roku odbywają się najważniejsze dla miasta koncerty.

Idąc pod górę, dochodzimy do bramy, a z niej prosto na Jaszczurczą Górę. Ulica ta podczas licznych koncertów organizowanych w amfiteatrze, zamienia się w handlowy pasaż. Przecinamy ulicę Giżycką i dochodzimy do  Miasteczka Westernowego Mrongoville  – jedynej tego typu atrakcji w całym regionie, wybudowanej przy wsparciu UE specjalnie dla miłośników mrągowskich Pikników Country.

 


Zobacz także  Piknik Country we wspomnieniach


 


W  roku 1348 w miejscu, gdzie obecnie leży Mrągowo, Krzyżacy założyli strażnicę zabezpieczająca siedzibę Zakonu Krzyżackiego, znajdującą się w odległym o 5 km Szestnie.

Nie zachował się dokument lokacyjny miasta, co nie pozwala określić dokładnej daty założenia. Na jednej z pieczęci miasta figuruje rok 1348. Obecnie uznaje się jednak, że jest to raczej data zbudowania wieży strażniczej mającej ostrzegać pobliskie Szestno. Dopiero z czasem w okolicy strażnicy powstała osada.

Wiadomo zaś, że w latach 1404-1407 komtur bałgijski Jan von Sayn, lokował miasto na prawie chełmińskim, a wielki mistrz krzyżacki Konrad von Jungingen nadał tej miejscowości prawa miejskie.


Poczytaj więcej...
 

treści artykułu.

 

Bezpłatnie.

 

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej
Ref. Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie
ul. Królewiecka 60A
11-700 Mrągowo
tel. +48 721 620 555
www.it.mragowo.pl

 

Mrągowo

Szlaki piesze

Szlaki rowerowe

Obiekty muzealne

Miasteczko westernowe Mrongoville

Całoroczny Ośrodek Sportowy "Góra Czterech Wiatrów"

Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

 

Mrągowo

Mikołajki

Kosewo

Młynowo

Piecki

Sorkwity

Marcinkowo