SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Galeria
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

  

ARTYKUŁ SZLAK PIESZY PIĘCIU JEZIOR

⇒ Informacje ogólne

Rodzaj: szlak pieszy oznakowany kolorem czerwonym

Pieszy „Szlak pięciu jezior” należy do jednego z najatrakcyjniejszych na Pojezierzu Mrągowskim.

Długość szlaku wynosi 12,5 km. Szlak przebiega wzdłuż małych, otoczonych lasami jezior położonych na zachód od Mrągowa:staw rybny, j. Piecuch, j. Średnie, j. Głębokie, j. Kociołek. Po drodze mijamy także długie rynnowe jezioro Juno. Bliskość wody zachęca latem do odpoczynku i kąpieli.

Teren jest bardzo urozmaicony. W okolicach Polskiej Wsi wędrujemy zalesionymi pagórkami. Atrakcją tego odcinka jest stromy i głęboki wąwóz, w którym płynie tzw. Czerwona Rzeczka łączący jez. Piecuch ze Stawem Rybnym.

Obecny czerwony „Szlak pięciu jezior” był już przed II wojną światową atrakcyjną trasą wędrówkową. W folderze "Sensburg der Luftkurort im Kranze der masurischen seen und Walder/Sensburg. Uzdrowisko otoczone mazurskimi jeziorami i lasami" wydanym przez ówczesną Informację Turystyczną stanowi on jedną z propozycji dla turysty aktywnego. Opis trasy stał się inspiracją do oznakowania go w roku 2009. Więcej o folderze...

Administrator: Urząd Miejski w Mrągowie, Referat Promocji i Rozwoju

⇒ Położenie

Trasa: Mrągowo (ratusz) – promenada (ul. Krakowska) - Park Lotników Polskich - ul. Młodkowskiego - ścieżki leśne (Staw rybny – j. Piecuch – j. Średnie – j. Głębokie – j. Kociołek) - Marcinkowo – Mrągowo: ul. Torowa, os. Parkowe, Park Sikorskiego, ul. Spacerowa, j. Magistrackie - ratusz.
Długość: 12,5 km

Pobierz plik gpx...

 

⇒ Informacje szczegółowe

Km Km Opis
0,00 12,5  Szlak rozpoczyna się w centrum miasta, przy ratuszu obok Informacji Turystycznej (ul. Ratuszowa 5). Wraz z tym szlakiem swój początek i koniec mają następujące szlaki: rowerowy niebieski „Duża Pętla Mrągowska”, rowerowy zielony „Wokół jeziora Juno”,  pieszy żółty „Góra Czterech Wiatrów. Kierujemy się do molo (po drugiej stronie jeziora Czos widoczny jest amfiteatr), promenadą kierujemy się na północ.
1,0  11,5 Park Lotników Polskich przy Urzędzie Miasta.Przechodzimy przez Park, po czym należy przejść przez skrzyżowanie przy Policji, potem na drugą stronę ulicy do stacji benzynowej  i dalej ul. Młodkowskiego.
 2,0  10,5 Ścieżką pieszo - rowerową idziemy wzdłuż ul. Młodkowskiego.

3,7

8,8

Przed cmentarzem komunalnym skręcamy w lewo w las. Po prawej widoczna jest tabliczka "Droga przeciwpożarowa nr 19". 

  3,9   

8,6

Po lewej stronie mijamy niewielki staw rybny.

4,0  8,5

Następnie szlak prowadzi ponad 900 m przez las. Idziemy ścieżką wzdłuż tzw. czerwonej rzeczki płynącej malowniczym jarem.

5,3 7,2

Dochodzimy do jeziora Piecuch o powierzchni 8 ha, długości 0,4 km i szerokości 230 m. Jego maksymalna głębokość to 3,9 m. Przechodzimy przez rzeczkę. Na początku jeziora idziemy ścieżką wzdłuż malowniczego podtopionego terenu nad jeziorem. Jezioro Piecuch łączy się z jeziorem Średnim.

5,6 6,9 Po 200 m skręcamy w lewo i idziemy pod górę, następnie wychodzimy na asfaltową drogę (ul. Leśna Droga) prowadząca do Mrągowa. Skręcamy w prawo i udajemy się w kierunku lasu (400 m).
6,0 6,5 Wchodzimy na piaszczystą drogę leśną nr 17. Następnie po 300 metrach skręcamy w lewo w drogę leśną nr 18.
6,3 6,2 Idąc drogą leśną mijamy po lewej stronie jezioro Średnie. Dochodzimy do miejscowości Lasowiec, mijamy zabudowania.
6,7 5,8

Dochodzimy do skrzyżowania z drogą żużlową, na którym skręcamy w lewo oraz po chwili w prawo kierując się w stronę wschodniego brzegu jeziora Głębokiego.

7,0 5,5

Po około 300 m szlak prowadzi wzdłuż jeziora Głębokiego (długość 750 m, szerokość 600 m, maks. głębokość 38,8 m). Idziemy ścieżką nad wschodnim brzegiem jeziora. Na chwilę wyjdziemy z lasu. Rozciąga się widok na pola uprawne i os. Mazurskie w oddali. Skręcamy w prawo w las.

 7,5  5,0 Po prawej widać kanał łaczący j. Kociołek z j. Głębokim. Szlak prowadzi wzdłuż wschodniego brzegu małego jeziora Kociołek.
 8,2  4,3 Za obiektem hotelarskim skręcamy w lewo, idziemy aż do przejazdu kolejowego.
8,8 3,7

Przejazd kolejowy w Marcinkowie - skręcamy w lewo.

10,0 2,5 Przechodzimy pod wiaduktem drogowym i idziemy drogą asfaltową pod górkę.
10,5 2,00

Po 500 m skręcamy w lewo, a po chwili wchodzimy na drogę szutrową.Po prawej mijamy niewielki cmentarzyk. Najprawdopodobniej w tym miejscu został pochowany pierwszy starosta dawnego powiatu mrągowskiego (w połowie XIX wieku) oraz jeden z mrągowskich burmistrzów. Jesteśmy w Mrągowie. Idziemy prosto ul. Torową. Po prawej widać biały kościół św. Honorata Koźmińskiego.

11,0 1,5  Dochodzimy do nasypu kolejowego, przechodzimy przez przejście i schodzimy w dół na ścieżkę pieszo - rowerową.
11,5 1,0  Przechodzimy przez os. Parkowe do ul. Brzozowej. Przechodzimy na drugą stronę do Parku Sikorskiego. Idziemy pod górkę w kierunku Wieży Bismarcka. Mijamy ją i schodzimy ul. Spacerową w kierunku ul. Mrongowiusza. Po lewej mijamy zabytkowy cmentarz ewangelicki.
 12,0 0,5  ul. Mrongowiusza.Przechodzimy na drugą stronę ulicy w kierunku jeziorka Magistrackiego. Kierujemy sie do ratusza.
 12,5  0,0 Ratusz (początek/koniec szlaku)

 

⇒ Historia

Szlak pięciu jezior został oznakowany przez Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej w 2009 roku. W 2014 r. był odnawiany. W 2023 r. został on całkowicie odnowiony i został zmodyfikowany jego przebieg.

⇒ Galeria

 

fot. Beata Gida, Robert Wróbel

⇒ Kontakt

Ref. Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie
ul. Ratuszowa 5
11-700 Mrągowo
tel. +48 89 544 40 90
www.it.mragowo.pl

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Wędkarstwo na Ziemi Mrągowskiej

Szlaki piesze

Szlaki rowerowe

⇒ Nocleg w pobliżu

Mrągowo

Marcinkowo