SPIS TREŚCI

 

 

ARTYKUŁ

 

Mrągowa nie sposób jest pominąć zwiedzając Mazury. To miasto, które nie proponuje wszystkiego wszystkim, lecz wiele dla wielu. W Mrągowie i pośpiewasz na jednym z licznych koncertów i festiwali, i dobrze pojesz dzięki kulinarnym imprezom, i porządnie odpoczniesz. Miasto oferuje Tobie gwar i dobrą muzykę podczas Pikniku Country, Festiwalu Kultury Kresowej, Wieczoru Cygańskiego oraz licznych koncertów z serii „na deptaku”. Smakołyków popróbujesz na Festiwalu Golonki i Festiwalu Mięs Czerwonych. Jeśli najdzie Cię ochota na zabawę do rozpuku, Mrągowo zaprasza na Mazurską Noc Kabaretową – najlepsi polscy kabareciarze rozbawią Cię do łez. A od szalonego tempa zabawy odpoczniesz nad czystymi wodami jeziora Czos, w zadbanych mrągowskich parkach bądź skwerach usianych rabatami i zapewniających orzeźwienie dzięki fontannom. To wszystko tylko u nas, tylko w Mrągowie…

 

 Jeśli ktoś trafi tu z daleka,
(a będzie to czas wielkiego kłębowiska
zieleni i błyszczenia wody)
poniesie w oczach miasto-bukiet

Mrągowo położone jest pośród zieleni lasów i błękitu wód jezior Pojezierza Mrągowskiego. Piękne kamieniczki, parki posiadające swoją historię, aleje i kwieciste łąki okalające miasto, odbijają się w taflach kilku jezior, z których jeziora Juno, Czos oraz Czarne pojawiają się najczęściej we wspomnieniach turystów. Krajobraz miasta oraz okolicy wzbogacają wzgórza morenowe (Wzgórze Jaenicke, Góra Czterech Wiatrów, wzniesienia nad jeziorem Czarnym i w Polskiej Wsi) oraz bajkowe wąwozy (okolice jeziora Czarnego, Piecuda, Średniego, Głębokiego).

 

Najczęściej turyści decydują się na spacer uliczkami Starego Miasta, a ich centralnym punktem jest mrągowski  Ratusz. Jest to jeden z najcenniejszych w mieście zabytków, wybudowany w 1825 roku po wielkim pożarze trzy lata wcześniej. Wtedy to spłonęły najcenniejsze dokumenty, mówiące o historii miasta. Wędrówkę można rozpocząć właśnie tu. Warto wstąpić do  Muzeum Ziemi Mrągowskiej, które jako jedyne w regionie ma własne zbiory. Przed budynkiem rosną dwa charakterystyczne pomniki przyrody – dęby piramidalne. Przy ratuszu od strony pl. Kajki widoczny jest charakterystyczny szachulcowy budynek zwany Strażnicą Bośniacką. A przy niej bank mieszczący się w dawnej przyrynkowej karczmie. Targi miejskie odbywały się kiedyś na Wielkim Rynku, obecnym placu Kajki. Udajemy się w kierunku ul. Kościelnej, przy której stoi XVIII-wieczny  kościół ewangelicki. Jest to typowy przykład budownictwa sakralnego dawnych Prus Wschodnich. Podstawowym jego wyróżnikiem jest ścisła harmonia z otaczającym krajobrazem. Do 1786 r. kościół i jego bezpośrednie otoczenie były miejscami pochówku. W 1945 r. wkraczające oddziały Armii Czerwonej spaliły kościół. Jego odbudowa zaczęła się w 1952 r. Pierwsze nabożeństwo odprawiano w odbudowanym kościele 8 października 1961 r. Przy wieży kościelnej, od strony plebani rośnie piękny Cis - drzewo rzadko występujące w Polsce, objęte ochrona gatunkową.

tym miejscu można udać się do widocznego na ul. Roosevelta neogotyckiego budynku dawnej synagogi, obecnie  kościoła prawosławnego pw. Przemienienia Pańskiego.

Centrum miasta mocno ucierpiało podczas II wojny światowej. Świadczą o tym puste miejsca, oraz budynki wzniesione po 1945 roku. Niedaleko budynku parafii, przy ul. Żeromskiego mieści się piekarnia z XIX wieku. Idąc ulicą Królewiecką, można dojść do miejskiego  targowiska. Zachowana jest jeszcze stara jego część, wyłożona kamieniami. Dawniej w tej części sprzedawane były płody rolne, a gospodarze handlowali zwierzętami. Nowsza część była „miejska”.

Idąc dalej ulicą Królewiecką, mijamy  
kościół pw. św. Wojciecha, a potem okazały  budynek nr 41  – po wojnie, aż do czasu wybudowania nowego budynku, mieściła się tu spółdzielnia krawiecka im. Hanki Sawickiej.

Natomiast w  budynku nr 49  mieściła się pierwsza po wojnie poczta. W zabytkowym budynku nr 60, wybudowanym w 1912 roku mieszczą się:  Urząd Miejski,  Urząd Gminy  i  Starostwo Powiatowe, przed budynkiem stoi pomnik Patrona Miasta, Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.


Naprzeciwko mieści się  budynek sądu rejonowego  z 1898 roku. Ulicą Królewiecką można dojść do ulicy Wolności i zakończyć spacer trasą staromiejską.

 

Prawa miejskie Mrągowo, dawny Sensburg, otrzymało prawdopodobnie w latach 1404-1407. Przez wieki było to małe, pruskie miasteczko. Miasto początkowo było jedynie strażnicą, zabezpieczającą siedzibę zakonu krzyżackiego w sąsiednim Szestnie (kiedyś mieściła się tu siedziba powiatu).

 

treści artykułu.

 

Bezpłatnie.

 

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej
Ref. Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie
ul. Królewiecka 60A
11-700 Mrągowo
tel. +48 721 620 555
www.it.mragowo.pl

 

Mrągowo

Szlaki piesze

Szlaki rowerowe

Obiekty muzealne

Miasteczko westernowe Mrongoville

Całoroczny Ośrodek Sportowy "Góra Czterech Wiatrów"

Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

 

Mrągowo

Mikołajki

Kosewo

Młynowo

Piecki

Sorkwity

Marcinkowo