SPIS TREŚCI

 

 

ARTYKUŁ

 

Na Mazurach wszędzie dobrze, ale w Mrągowie najlepiej! To miasteczko oferujące w sezonie gwar i szaloną zabawę, a następnie – spokój i odpoczynek. Zainteresowany? To posłuchaj jeszcze… Sezon upływa w Mrągowie pod znakiem międzynarodowego Pikniku Country, refleksyjnego Festiwalu Kultury Kresowej i rozbawionej Mazurskiej Nocy Kabaretowej. Jeśli Mrągowo nie oczaruje Cię od pierwszego wejrzenia (bo od drugiego gwarantowane!), to oczarują Cię piękne Cyganki podczas Wieczoru Cygańskiego. A jakie jadło w Mrągowie… Te regionalne serwuje każda restauracja, a co jeszcze? Można posmakować golonki podczas Festiwalu Golonki i przeróżnego mięsiwa na Festiwalu Mięs Czerwonych. Koncertów, widowisk, wernisaży, imprez sportowych jest w sezonie bez liku. Nie każdy jednak lubi takie tempo i taki gwar. A dla tych co nie lubią, posezonowe i nadal atrakcyjne Mrągowo proponuje relaksujące wędkowanie, żeglowanie już bez większej konkurencji, odprężające grzybobranie, upiększające SPA. A jeśli zimą znuży Cię zgiełk panujący w górach, szusowanie po mrągowskich stokach Góry Czterech Wiatrów jest dla Ciebie. Przybywaj do Mrągowa o każdej porze roku! 

 

 Jeśli ktoś trafi tu z daleka,
(a będzie to czas wielkiego kłębowiska
zieleni i błyszczenia wody)
poniesie w oczach miasto-bukiet

Mrągowo położone jest pośród zieleni lasów i błękitu wód jezior Pojezierza Mrągowskiego. Piękne kamieniczki, parki posiadające swoją historię, aleje i kwieciste łąki okalające miasto, odbijają się w taflach kilku jezior, z których jeziora Juno, Czos oraz Czarne pojawiają się najczęściej we wspomnieniach turystów. Krajobraz miasta oraz okolicy wzbogacają wzgórza morenowe (Wzgórze Jaenicke, Góra Czterech Wiatrów, wzniesienia nad jeziorem Czarnym i w Polskiej Wsi) oraz bajkowe wąwozy (okolice jeziora Czarnego, Piecuda, Średniego, Głębokiego).

 

Trasa z „przymrużeniem oka”, której celem jest pokazanie turystom miejsc, gdzie mogą wyznać miłość swoim wybrankom lub… zawrzeć małżeństwo.

Jej początek mieści się wParku Sikorskiego, którego głównym punktem jestWieża Bismarcka. Spacer alejkami po parku na pewno pozwoli nam przenieść się w przedwojenne czasy. To właśnie to miejsce wybierali mieszkańcy Sensburga na codzienną rekreacją.

 

Schodząc w dół, ulicą Spacerową, mijamy budynek po dawnym internacie i wybudowany w modernistycznym stylubudynek Zespołu Szkół nr 2.

Stąd już blisko doJeziora Magistrackiego, wokół którego stoją ławeczki, a spacerowe alejki zachęcają do krótkiego odpoczynku w ramionach ukochanego.

Kolejne miejsce na trasie –Ratusz. To właśnie tu, na pierwszym piętrze mieści się Urząd Stanu Cywilnego. Młoda para, schodząc po ratuszowych stopniach, tu właśnie rozpoczyna wspólną drogę. W pobliżu Ratusza stoją zabytki przyrody unikatowe dęby piramidalne, na których tle często fotografują się młode pary.


Dalejkościół ewangelicko-augsburgski– tu zawierane są śluby ewangelików. A naprzeciwko, przy ulicy Roosevelta – niewielkacerkiew.

Promenadą można dojść do mrągowskiegomolo, którego ozdobą są kaczki i łabędzie. Tu również można spędzić wiele romantycznych chwil.


Idąc dalej promenadą w kierunkuAmfiteatru(widoczny z molo!), mijamy piękne kamienice.

Dochodzimy do połączenia promenady z ulicą Wyspiańskiego – tędy można dojść dokościoła św. Wojciecha, gdzie miłość ślubują sobie katolicy.

Idąc cały czas promenadą, widzimy z daleka budynek obecnego Zespołu Szkół Specjalnych. Przed wojną była to jedna z najpiękniejszych kamienic, zwanaWillą Markowski. Następnie mijamy miejską plażę, amfiteatr i dochodzimy doŹródełka Miłości– to główne miejsce, w którym spotykają się zakochani i oczywiście, cel naszej podróży.

 


Wroku 1348 w miejscu, gdzie obecnie leży Mrągowo, Krzyżacy założyli strażnicę zabezpieczająca siedzibę Zakonu Krzyżackiego, znajdującą się w odległym o 5 km Szestnie.

Nie zachował się dokument lokacyjny miasta, co nie pozwala określić dokładnej daty założenia. Na jednej z pieczęci miasta figuruje rok 1348. Obecnie uznaje się jednak, że jest to raczej data zbudowania wieży strażniczej mającej ostrzegać pobliskie Szestno. Dopiero z czasem w okolicy strażnicy powstała osada.

W
iadomo zaś, że w latach 1404-1407 komtur bałgijski Jan von Sayn, lokował miasto na prawie chełmińskim, a wielki mistrz krzyżacki Konrad von Jungingen nadał tej miejscowości prawa miejskie.


Poczytaj więcej...

 

Wtreści artykułu.

 

Bezpłatnie.

 

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej
ul. Warszawska 26
11-700 Mrągowo
tel. (89) 741 80 39
www.it.mragowo.pl

 

Mrągowo

Szlaki piesze

Szlaki rowerowe

Obiekty muzealne

Miasteczko westernowe Mrongoville

Całoroczny Ośrodek Sportowy "Góra Czterech Wiatrów"

Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

 

Mrągowo

Mikołajki

Kosewo

Młynowo

Piecki

Sorkwity

Marcinkowo