Mazury to najpiękniejszy region naszego kraju. Urokliwa przyroda i wiele malowniczych ścieżek zachęcają do uprawiania turystyki rowerowej i pieszej.

Ziemia Mrągowska to atrakcyjny region turystyczno-krajoznawczy. Naszym atutem są przede wszystkim czyste jeziora, jak również urozmaicony krajobraz, rozległe lasy z licznym rezerwatami, zabytki, muzea oraz bogata oferta kulturalna. Pofałdowana rzeźba terenu, niezbyt długie, ale często zaskakująco strome zjazdy mogą dodać wielu wrażeń w jeździe na rowerze. Dotrzemy nim łatwo do najciekawszych zakątków – tam gdzie turyści zmotoryzowani nigdy nie dojadą.

Mamy przepiękne drogi o różnej nawierzchni (asfaltowej, gruntowej, żwirowej, utwardzone itd.) wspaniale nadającej się dla rowerzystów i piechurów, które często prowadzą krętymi zielonymi alejami.

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej oraz Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemi Mrągowska" opracowały projekt "System szlaków rowerowych Ziemi Mrągowskiej", według którego będą znakowane szlaki rowerowe w naszym regionie.

Krok 1
Najpierw przystąpiono do terenowego zanalizowania jakości dróg w powiecie mrągowskim. Z oczywistych względów pod uwagę brane były wyłącznie drogi lokalne. Drogi i ich odcinki zostały pogrupowane w kilka kategorii: asfaltowe, szutrowe, przeciwpożarowe nadleśnictw oraz nie nadające się dla rowerzystów.

Mapy naszego regionu nie uwzględniają zazwyczaj nawierzchni dróg, a jest to sprawa podstawowa dla turysty rowerowego, który pragnie możliwie komfortowo zwiedzić region. Zdarza się także, że mapy mimo że są nowe, nie ukazują stanu faktycznego, bo drogi już nie ma w terenie, np. na terenach popegeerowskich.

Krok 2

  • Opracowanie systemu wzajemnie się uzupełniających szlaków, tak by można było w razie potrzeby zjechać na inny szlak.
  • System został tak zaprojektowany, by turysta korzystał ze szlaków atrakcyjnych krajobrazowo oraz krajoznawczo.
  • Uwzględnione zostały drogi lokalne, na których ruch samochodowy jest możliwie najmniejszy, a jakość dróg jest możliwie najlepsza. Czyli drogi powinny być bezpieczne i wygodne.
  • Duża wagę miała spójność systemu, czyli zintegrowanie szlaków, które łączą miejscowości turystyczne z atrakcjami regionu.
  • Bezpośredniość połączeń, która zapewnia najkrótsze połączenia, bez zbędnego kluczenia.

Krok 3
Opracowana została mapa ”Szlaki rowerowa Mrągowa”, którą można nabyć w Mrągowskim Centrum Informacji Turystycznej. Złożona mapa jest wygodnego formatu 8x13 cm, czyli niewiele większa niż karta kredytowa. Po rozłożeniu mapa ma wielkość 52x38 cm. Format został tak dobrany, by podczas jazdy korzystanie z mapy było jak najbardziej proste.

Mapa „Szlaki rowerowe Mrągowa” przeznaczona jest dla rowerzystów. Zostały na niej zamieszczone wyłącznie  drogi, które nadają się do tej formy aktywności. Można przyjąć, że brak jakiegoś odcinka drogi na mapie oznacza złą nawierzchnię i dlatego został nieuwzględniony.

DMapa nie nadaje się do uprawiania turystyki pieszej, gdyż nie zawiera wszystkich dróżek, które pieszy może bez problemu pokonać.

Krok 4
Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej oraz Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Mrągowska" od kilku lat znakują szlaki turystyki aktywnej w naszym regionie. By oznakować wszystkie opracowane szlaki konieczne jest pozyskanie funduszów zewnętrznych, gdyż budżety obu organizacji są zbyt małe. Etap wdrażania może okazać się najbardziej pracochłonny.

Proponowane trasy wraz z kolorem projektowanego szlaku:

Trasa Czerwona Mikołajki - Mrągowo - Święta Lipka – ok. 60 km
Jest to kontynuacja już istniejącego szlaku z Giżycka – Gierłoż – Kętrzyn – Święta Lipka.
Św. Lipka – Reszel – Leginy – Widryny – Gizewo – Polska Wieś – Mrągowo – Muntowo – Użranki – Jora Wielka – Faszcze – Mikołajki

Trasa Czarna – ok. 48 km
Mrągowo – Brejdyny – Piecki – Piersławek – Jeziorko – Kosewo – Muntowo – Mrągowo

Trasa Niebieska „Krutyńska Trasa rowerowa”– ok. 64 km
Sorkwity – Jędrychowo - Grabowo – Dłużec – Bieńki – Machary – Nowy Zyzdrój – Spychowo – Uklanka – Cierzpięty – Krutyń – Gałkowo – Nowy Most – Galindia - Iznota – Mikołajki

Trasa żółta Pętla Mikołajska – ok. 38 km
Mikołajki – Lubiewo – Zełwągi – Wesołowo – Lipowo – Nadleśnictwo Strzałowo – Lisunie – Mikołajki

Niebieska Pętla  "Tałty" Mikołajki – Ryn – Mikołajki ok. 40 km
Mikołajki – Jora Wlk. – Wejdyki – Ryn – Rybical – Skorupki – Tałty – Mikołajki