SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

 

ARTYKUŁ SZLAK PIESZY SZESTNO - do modernizacji

⇒ Informacje ogólne

Rodzaj: szlak pieszy oznakowany kolorem czarnym
Długość: 8 km
Administrator: Referat Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie  

Na trasie znajduje się sporo ciekawych miejsc: Miasteczko westernowe Mrongoville, klimatyczne zabudowania ośrodka wypoczynkowego, plaża z nowymi pomostami oraz niszczejące budynki (nadgryzione czasem, ale nadal pełne uroku, bo łatwo wyobrazić sobie ich czasy świetności), Słowiczy Wąwóz z Diabelskim Kamieniem, stanowisko archeologiczne Czarny Las i ruiny po domostwach nieistniejącej już osady. A na sam koniec perełka - niewielkie Szestno z wieloma zabytkami. Wśród nich: dwór, ruiny jedynego w powiecie mrągowskim zamku i kościół z zabytkowym cmentarzem. Czarny szlak może być kłopotliwy w przejściu na ok. 2 kilometrowym odcinku wiodącym lasem nad jeziorem Czarnym. Po deszczu teren jest tam wyjątkowo błotnisty. Jest ślisko, w błocie tworzy się dużo małych strumyków. Trasa szlaku poprowadzona jest drogą technologiczną wykorzystywaną w gospodarce leśnej, stąd mogą występować okresowe utrudnienia. Warto jednak pokonać te utrudnienia, aby znaleźć się na pięknej drodze utwardzonej polnymi kamieniami prowadzącej do Czarnego Lasu - osady obecnie nie istniejącej. Jesienią widoki ubarwionych na czerwono i żółto drzew są niezapomniane. Warto!

Uwaga! Jeżeli spotkasz podczas spaceru jeżdżące quady lub motocrossy po drodze leśnej możesz zgłosić to do Komendanta Posterunku Straży Leśnej: 606 757 567.

⇒ Położenie

Szlak prowadzi z Mrągowa do pobliskiego Szestna.

⇒ Informacje szczegółowe 

Km

Km

Opis
0,0  

Szlak rozpoczyna się w Mrągowie przy Ekomarinie przy ul. Jaszczurczej Górze.

0,8  

Po 800 metrach docieramy do Miasteczka Westernowego Mrongoville.

1,1  

Po zejściu z drogi polbrukowej docieramy do asfaltu prowadzącego do miejscowości Popowo Salęckie. Skręcamy w prawo pod górkę, przy sporym kamieniu z oznaczeniem czarnej trasy. 

 
1,5  

Na wzniesieniu, za zakrętem z tabliczką końca miasta, skręcamy w lewo w szeroką drogę leśną. Idziemy wzdłuz malych stawów malowniczo położonych w lesie. Droga prowadzi w dół.

1,8  

 

W dole docieramy do j. Czarnego. Szlak prowadzi w prawo.

 
 2,3  

Docieramy do małego strumyka, który wpada do jeziora. Kierujemy się w prawo do góry. Po kilku metrach docieramy do małego skrzyżowania dróg szutrowych. Po prawej widzimy w niewielkim zagłębieniu strumyk. Tutaj warto zejść ze szlaku i udać się w górę w las, aby zobaczyć Słowiczy Wąwóz.

2,5  

Słowiczy Wąwóz.

 4,5  

Gdy wrócimy do skrzyżowania udajemy się w prawo oznakowanym szlakiem. Odtąd ok. 2 km idziemy wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Czarnego oraz rzeki Dajny, łączącej Czarne z jeziorem Kot. Na tym odcinku, jeśli wcześniej padał deszcz, może być bardzo ślisko i wyjątkowo błotniście! Przydałyby się kalosze. Ale widoki są piękne.

 5,4  

Mostek z betonowych kręgów nad Dajną. Nie przechodzimy na drugą stronę, choć zachęca pole kukurydzy, lecz kierujemy się w prawo brukiem pod górę.

5,9  

Droga szutrowa. Kierujemy się do lasu. Po drodze w lewo widoczna panorama wsi Szestno z górującym gotyckim kościołem. Droga utwardzona jest polnymi kamieniami. Odnosi się wrażenie, że prowadzi nas do dworu. A tak naprawdę prowadzi do lasku,  w którym znajduje się stanowisko archeologiczne Czarny Las, a dalej ruiny domostw po nieistniejącej już osadzie Czarny Las. A dwór podobno też się tam znajdował. Podczas wykopalisk archeologicznych odnaleziono w Czarnym Lesie wielkie cmentarzysko - okazało się, że dawniej prowadzone tam były pochówki ciałopalne, nowy w Prusach Wschodnich sposób żegnania zmarłych. Archeolodzy nazwali je nawet "typu Czarny Las".

 6,2  

Dochodzimy do rozwidlenia dróg. Zalesione wzgórze po prawej to stanowisko archeologiczne Czarny Las. Udajemy się na północ drogą przez las.  Po drodze po lewej mijamy ruiny domostw opuszczonej miejscowości Czarny Las. Aby je zobaczyć należy skręcić w lewo na ścieżkę. Z lewej będą ruiny, z prawej pasieka.

7,2  

Idziemy drogą szutrową w kierunku wsi. Dochodzimy do drogi z płyt betonowych. Dalej zielonym szlakiem rowerowym do kościoła gotyckiego.

8,6  

Szestno.

     
     

⇒ Historia

Szlak pieszy Szestno został oznakowany przez Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej w 2012.

⇒ Kontakt

Ref. Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie
ul. Ratuszowa 5
11-700 Mrągowo
tel. +48 89 544 40 90
www.it.mragowo.pl

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Ekomarina w Mrągowie

Miasteczko westernowe Mrongoville

Szlaki piesze

Szlaki rowerowe

Szestno

Fun Park

⇒ Nocleg w pobliżu

Mrągowo

Szestno

Młynowo