Wiosna to doskonały czas na aktywny wypoczynek, relaks, poprawę kondycji czy cieszenie się przyrodą. Zachęcamy mieszkańców i turystów na piesze i rowerowe wyprawy na szlaki turystyczne Mrągowa i okolic. Szlaki są atrakcyjne krajobrazowo, niejednokrotnie poruszamy się wzdłuż jezior, wśród pól i lasów, łagodnych pagórków, po mazurskich szutrach mając dużo czasu na kontakt z przyrodą.
Szlak pieszy "Góra Czterech Wiatrów", 8,2 km o przebiegu: Mrągowo (ratusz) - skwer Jana Pawła II - promenada nad j. Czos (ul. Nadbrzeżna) - plaża na os.Grunwaldzkim - ścieżka pieszo - rowerowa Mazurskiej Pętli Rowerowej - ul. Wojska Polskiego - droga przy ogródkach działkowych - ścieżki leśne - ścieżka Mazurskiej Pętli Rowerowej - Miejski Las (Góra Czterech Wiatrów).
Szlak prowadzi głównie brzegiem jeziora Czos. Spacerując nim mamy okazję podziwiać jezioro z innej perspektywy, mało znanej mieszkańcom i turystom - z drugiej strony miasta kierując się na Półwysep Czterech Wiatrów. Tereny, którymi prowadzi szlak są wyjątkowo malownicze. Zachwyca las i jezioro z zatoczkami. Miejscem docelowym jest Góra Czterech Wiatrów (182 m.n.p.m.), skąd roztacza się panorama na jezioro i miasto. Na szlaku znajdują się dwie wieże widokowe na plaży przy os. Grunwaldzkim i na Górze Czterech Wiatrów.
Szlak pieszy "Szlak pięciu jezior", 12,5 km o przebiegu: Mrągowo (ratusz) – promenada (ul. Krakowska) - Park Lotników Polskich - ul. Młodkowskiego - ścieżki leśne (Staw rybny – j. Piecuch – j. Średnie – j. Głębokie – j. Kociołek) - Marcinkowo – Mrągowo: ul. Torowa, os. Parkowe, Park Sikorskiego, ul. Spacerowa, j. Magistrackie - ratusz. Szlak przebiega wzdłuż małych, otoczonych lasami jezior położonych na zachód od Mrągowa: staw rybny, j. Piecuch, j. Średnie, j. Głębokie, j. Kociołek. Po drodze mijamy także długie rynnowe jezioro Juno. Teren jest bardzo urozmaicony. W okolicach Polskiej Wsi wędrujemy zalesionymi pagórkami. Atrakcją tego odcinka jest stromy i głęboki wąwóz, w którym płynie tzw. Czerwona Rzeczka łączący jez. Piecuch ze Stawem Rybnym. W Marcinkowie możemy kilkaset m zejść ze szlaku w kierunku południowym, żeby zwiedzić Ogrody z pasją lub Mazurską Izbę Regionalną. Na szlaku mamy jedną zabytkową wieżę widokową w Parku Sikorskiego.
Szlak polecany dla rodzin. Prowadzi morenowymi pagórkami wokół doliny rynnowej. W Popowie Salęckim warto zjechać 600 metrów ze szlaku i odkryć urokliwe miejsce, którym jest grobla na j. Salęt z roztaczającym sie widokiem. Warto zatrzymać się w Szestnie. Znajdują się tu kościół gotycki z okazałą wieżą obronną, ruiny zamku i zachowany średniowieczny układ ulicówki z charakterystycznym placem rynkowym przed kościołem. W Polskiej Wsi na zakręcie jest punkt widokowy na jezioro Juno i kościół w Szestnie. W Polskiej Wsi można zjechać z trasy by odwiedzić Mini Zoo. W zagrodach i wolierach zobaczą Państwo wiele gatunków ptaków i zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich. Są wśród nich owce, kozy, ptactwo ozdobne, kucyki, świnki peruwiańskie, bażanty, strusie emu i wiele innych.
Szlak rowerowy "Duża Pętla Mrągowska", 28,6 km o przebiegu: Mrągowo (ratusz) - Miejski Las - Wierzbowo - Żabieniec - Jakubowo - Probark - Nowy Probark - Czerwonki - Tymnikowo - Mrągowo (ratusz).
To malownicza trasa ukazująca głównie walory przyrodnicze okolic Mrągowa. Jadąc na wschód od miasta szlak prowadzi przez dziewicze tereny rzadko zamieszkałe przez ludzi. Pagórkowaty teren jest szczególnie malowniczy, gdyż nieduże kępy lasów kontrastują z łąkami. Przed Wierzbowem na wzniesieniu rozciąga się jeden z najwspanialszych widoków na Mazurach, na j. Wierzbowskie. Jeżeli chcemy odpocząć to w Wierzbowie możemy zjechać ze szlaku nad Dajnę, gdzie znajdują się pozostałości młyna zbożowego. Miejsce jest wyposażone w drewniane koło młyńskie, stojaki rowerowe, ławki, miejsce na ognisko, tablicę turystyczną. Niezapomniane widoki będziemy mogli podziwiać nad j. Probarskim i Juksty. Na trasie znajduje się jedna wieża widokowa na plaży przy os. Grunwaldzkim. Za wiaduktem prowadzącym na Górę Czterech Wiatrów (182 m n.p.m.) szlak prowadzi w prawo, ale warto zjechać 2 km na północ i wjechać na to najwyższe wzniesienie w okolicy z wieżą widokową, skąd rozciąga się widok na miasto i gminę Mrągowo. Trasa została utworzona w oparciu o dawną linię kolejową łączącą Krutyń z Mrągowem, przez Piecki. Jest to idealna propozycja “na spotkanie z przyrodą”, gdyż szlak prowadzi m.in. przez teren Obszaru Chronionego Krajobrazu Otuliny Mazurskiego Parku Krajobrazowego i sam Park. W Nikutowie (początek szlaku) warto odwiedzić prywatny zbiór “Uratować od zapomnienia”. W Gwiazdowie znajduje się tzw. zwalony most - konstrukcja została wysadzona przez wycofujące się wojska niemieckie pod koniec II wojny światowej. W Pieckach: Muzeum Regionalne z bogatą kolekcją sztuki ludowej i ścieżkę edukacyjną “Wokół stawu w Pieckach”. Szlak kończy się w miejscowości Krutyń, gdzie możemy zwiedzić Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej, pospacerować ścieżkami MPK lub popływać łodziami lub kajakami po Krutyni.
Mazurska Pętla Rowerowa, która przebiega m.in. w Mrągowie i gminie Mrągowo.
300 km malowniczej trasy rowerowej wraz z infrastrukturą wspierającą rowerzystów umożliwia poznanie Mazur z perspektywy dwóch kółek. Na trasie znajdziemy informacje o lokalnych atrakcjach turystycznych, ciekawych wydarzeniach oraz miejscach cennych przyrodniczo. Na północy Mazurska Pętla Rowerowa łączy się ze Wschodnim Szlakiem Green Velo.Na trasie Mazurskiej Pętli Rowerowej przygotowane zostały specjalne Miejsca Obsługi Rowerzystów (MOR), które umożliwią organizację postojów, wyposażonych w wiaty, zadaszenia, sanitariaty oraz teren przystosowany do wypoczynku. Dodatkowo szlak uatrakcyjnia 9 wież widokowych, z których można podziwiać panoramę Mazur, a także tablice informujące o lokalnych atrakcjach, ciekawych wydarzeniach czy miejscach cennych przyrodniczo. Na terenie Mrągowa i Gminy Mrągowo na szlaku znajdują się trzy wieże widokowe: nad j. Sołtyskim, na plaży przy os. Grunwaldzkim i na Górze Czterech Wiatrów. Miejscem widokowym jest również grobla na j. Salęt w Popowie Salęckim.