Festiwal Kultury Kresowej - impreza znana szerokiej Polonii i Kresowiakom, to spotkania tych, co Kresy opuścili, z tymi, co na nich trwają. To coroczne od 27 lat święto rodzin kresowych, to szereg spotkań, a przede wszystkim uznanie dla Rodaków, dla ich ciągłej wierności dla języka i kultury polskiej.
28. Festiwal Kultury Kresowej. Mrągowo 2023 przed nami.
Serdecznie zapraszamy - sobota, 19 sierpnia 2023 r. o godz. 17.00 do amfiteatru nad jezioro Czos, gdzie odbędzie się KONCERT GALOWY /koncert biletowany/
PROGRAM
18 sierpnia (piątek)
plac PCK
godz. 17:00 MALA GALA KRESOWA - uroczyste otwarcie Festiwalu połączone z występami zespołów, prezentacją rękodzieła i malarstwa, kiermasze,
Mrągowskie Centrum Kultury
godz. 18:00 HEMAR, SZLECHTER, FRIEDWALD, BUDZYŃSKI - Lwowscy twórcy najsłynniejszych szlagierów
- prezentacja multimedialna TOMASZA KUBY KOZŁOWSKIEGO z Domu Spotkań z Historią
19 sierpnia (sobota)
Mrągowskie Centrum Kultury
14.00 WSPÓŁCZESNA LITERATURA KRESOWA – prezentacje Twórców z Litwy, Ukrainy i Białorusi
Amfiteatr nad Jeziorem Czos
godz. 17:00 KONCERT GALOWY - koncert biletowany
Reżyseria: Edward Trusewicz Prowadzenie: Anna Adamowicz i Dominik Kuźniewicz
W tym roku gościć będziemy:
Z Białorusi:
Zespół Wokalny LIBER CANTE z Mińska
Zespół istnieje od 2018 r. Został założony w Mińsku, w Związku Polaków na Białorusi, przez dyrygent i kierownik artystyczną Katarzynę Mihal. To zespół amatorski skupiający artystów w różnym wieku. W repertuarze zespołu są pieśni patriotyczne i religijne oraz piosenki ludowe i biesiadne. Liber Cante bierze udział w okolicznościowych imprezach kulturalnych i religijnych na Białorusi (Mińsk, Baranowicze, Lida, Grodno) i w Polsce, dba o oprawę muzyczną mszy świętych w kościele św. Rocha w Mińsku.
Solistkę Bożenę Worono z akomponiatorem
Z Ukrainy:
Zespół dziecięco-młodzieżowy WOŁYŃSKIE SŁOWIKI z Łucka
Kierownicy artystyczni Antonina Antonowa i Piotr Miłogrodzki. Choreograf - Jarosław Smyrnow, wokalista - Lubow Bajgota.
Zespół został założony w 1998 roku. Uczestnikami zespołu są dzieci z polskich rodzin, które jednocześnie są uczniami szkoły działającej przy Towarzystwie. Dzieci zdobywają popularność zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce dzięki koncertom w Chełmie, Sosnowcu, Olsztynie, Gdańsku, Poznaniu i in.
„Wołyńskie Słowiki" mają interesujący repertuar, który obejmuje polskie pieśni religijne, ludowe, patriotyczne, nowoczesne, młodzieżowe.
Zespół wokalno-instrumentalny Jurek i Przyjaciele z Chmielnickiego
Zespół śpiewaczy POLSKIE KWIATY ze Zdołbunowa
„Śpiewa ci obcy wiatr Zachwyca piękny świat
A serce tęskni, bo gdzieś daleko stąd…”
To słowa z pięknej polskiej pieśni pt: „Polskie kwiaty”. A „Polskie kwiaty” to także zespół muzyczny, pochodzący z Ukrainy, dokładnie ze Zdołbunowa obw. rówieński. Kiedyś, czyli od roku 2006 pod nazwą Seniorki, a od 2020 roku właśnie „Polskie kwiaty”. Twórczość grupy opiera się na wpływach polskiej muzyki i dawnego repertuaru ludowego. Występowali na wielu festiwalach, m.in. w Przedborzu, i licznych konkursach, zdobywając przy tym zaszczytne miejsca i wyróżnienia.
Ten rozśpiewany zespół ma już 17 lat. Te lata wspólnego śpiewania i grania, jak sami mówią o sobie, zaowocowały nie tylko niezapomnianymi przeżyciami. Najbardziej wypełnia nas dumą fakt, że to właśnie nam przypadł udział w krzewieniu naszej, polskiej kultury. Panie działają pod kierownictwem Walerego Stelmaszczuka, który akompaniuje im na akordeonie.
Zespół WOŁYŃSKIE ZABAWY z kapelą z Łucka
Zespół powstał w lutym 1994r. i już od początku swego istnienia zespół prowadzi aktywną działalność koncertową. Od 2018 roku kierownikiem jest Daria Powstańska. W zespole, skupiającym obecnie ponad 35 osób, śpiewają m. in. studenci, nauczyciele, inżynierowie, lekarze, bibliotekarze i in. Chórzyści dopracowali się interesującego repertuaru (ponad 40 utworów), obejmującego polskie pieśni patriotyczne, religijne, biesiadne i ludowe oraz piosenki ukraińskie. Zespołowi przygrywa kapela: kontrabas, skrzypce, bajan (harmonia)
Przed polską publicznością chór zaprezentował się po raz pierwszy w 1995 roku na III Festiwalu Pieśni Religijnej, zdobywając jednocześnie coraz większą popularność na Ukrainie. Wiele razy uczestniczył w Dniach Kultury Polskiej w Ostrogu oraz w Nadbużańskich Spotkaniach Artystycznych. Chór brał aktywny udział w Międzynarodowym Festiwalu „Tobie Śpiewamy Ojczyzno”, w X Światowym Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie. W 2003 r. uzyskał nagrodę od Ministerstwa Kultury Ukrainy i został Narodowym Amatorskim Zespołem.
Z Litwy: czekamy na potwierdzenie uczestników
20 sierpnia (niedziela)
Kościół Świętego Wojciecha
godz. 10.30 Uroczysta Msza święta z udziałem zespołów kresowych
- zamknięcie 28. Festiwalu Kultury Kresowej. Mrągowo 2023
Ponadto:
Wystawa - Andrzej Poczobut. Prześladowany za POLSKOŚĆ!