Koncert - Klasyką przez Polskę
Koncert - Klasyką przez Polskę

Mrągowskie Centrum Kultury zaprasza na koncert - Z KLASYKĄ PRZEZ POLSKĘ - czwartek, 28 września 2023, godz. 18:00, sala widowiskowa w Mrągowskim Centrum Kultury!

WSTĘP NA WYDARZENIE JEST BEZPŁATNY!
Ruszył kolejny sezon koncertów Z klasyką przez Polskę – projektu organizowanego przez Polski Impresariat Muzyczny działającego w ramach Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Dzięki niemu publiczność z mniejszych ośrodków kilkunastu regionów Polski ma niepowtarzalną możliwość spotkania z najwybitniejszymi artystami muzyki klasycznej oraz podziwiania ich wykonań na żywo.
Cykl jest odpowiedzią na zgłaszane potrzeby kontaktu z muzyką klasyczną na żywo w mniejszych miastach i miejscowościach. Dlatego koncerty odbywają się w muzeach, dawnych dworach i pałacach, w miejskich i gminnych ośrodkach kultury, a także w kościołach. Zapewnia to wyjątkowy i bezpośredni kontakt ze słuchaczami. W ramach cyklu najwybitniejsi polscy artyści przemierzają całą Polskę często trafiając do miejsc, gdzie taki koncert jest pierwszym w ich życiu spotkaniem z kulturą wysoką.
Publiczność w Mrągowie będzie miała okazję posłuchać suity orkiestrowej h-moll BWV 106 Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Aleksandra Dębicza (fortepian) oraz Michała Żaka (flet).
Aleksander Dębicz - jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów oraz kompozytorem. Punktem wyjścia dla działalności artystycznej Aleksandra Dębicza jest improwizacja oraz autorska muzyka, którą często łączy z repertuarem klasycznych mistrzów. W jego twórczości od lat przejawia zamiłowanie do sztuki filmowej i to właśnie w tym kierunku kompozytorskim obecnie podąża. Na debiutanckiej płycie „Cinematic Piano” wydał cykl 12 własnych kompozycji inspirowanych sztuką filmową. Od tego czasu skomponował muzykę do filmów, słuchowisk i przedstawień teatralnych. Dębicz współtworzy duety z wybitnymi muzykami, z którymi opracował już kilka oryginalnych programów opartych na muzyce klasycznej i improwizacji, m.in. z Marcinem Zdunikiem, Michałem Żakiem, Łukaszem Kuropaczewskim i Jakubem Józefem Orlińskim. Największym, jak dotąd, autorskim przedsięwzięciem artysty jest jego najnowszy album „Sideways” (2022), na który Dębicz skomponował utwory na większe składy instrumentalne: m.in. z kwintetem dętym i orkiestrą smyczkową. Znalazły się na nim również oryginalne interpretacje dwóch klasycznych dzieł Bacha i Gershwina. W trakcie swojej kariery zdobył wiele nagród, m.in. w 2013 roku zwyciężył w Transatlantyk Instant Composition Contest, jedynym na świecie konkursie symultanicznej improwizacji do filmu. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyk. W 2022 wygrał międzynarodowy konkurs Bridgerton Scoring Competition, komponując muzykę do fragmentu serialu „Bridgertonowie”. Dębicz nagrywa dla wytwórni Warner Music Poland (Warner Classics), z którą podpisał ekskluzywny kontrakt.
Michał Żak - jest multiinstrumentalistą, kompozytorem, producentem, miłośnikiem kultury wiejskiej, edukatorem i podróżnikiem. Gry na instrumentach dętych (flet drewniany, bansuri, klarnet, szałamaje) uczył się we Francji, Indiach, Armenii, na Radomszczyźnie i pod Kielcami. Jest wnukiem cymbalisty z Wileńszczyzny Jana Czarneckiego, spadkobiercą jego repertuaru, instrumentu i muzycznej myśli. Od ponad 20 lat zajmuje się muzyką tradycyjną, praktykując u ostatnich wiejskich muzykantów i tworząc żywe sytuacje. Dogłębnie studiuje sztukę mazurkową - gra ich wiejską odsłonę w niestylizowanej formie jak i współczesne kompozycje. Swobodnie porusza się w różnych stylistykach, dzięki czemu współpracuje z wieloma zespołami w kraju i za granicą. Od muzyki in crudo do awangardy, od wiejskich remiz do Carneggie Hall. W swojej twórczości sięga do muzyki Chopina, Szymanowskiego, Lutosławskiego czy Bacha jak i muzyki wiejskiej m.in. z Kielecczyzny i Lubelszczyzny. Inspiruje się podróżami do krain dalekich i bliskich. Swobodnie improwizuje w zespołach jazzowych czy szeroko pojętej world music. Jest współtwórcą grup Tęgie Chłopy, Janusz Prusinowski Kompania, Lautari, z którymi zagrał setki koncertów na całym świecie, prowadzi swój kwartet TRANSatlantyk. Gra w międzynarodowym Love Tree Ensemble, afrykańsko-europejskim kolektywie Maisha czy austriackim Tanzhausgeiger. Wziął udział w nagraniach ponad 30 albumów. Na przestrzeni swojej zawodowej kariery współpracował m.in. z Januszem Olejniczakiem, Grażyną Auguścik, Marcinem Pospieszalskim, Adamem Strugiem, Miguelem Czachowskim, Arturem Dutkiewiczem, Piotrem Damasiewiczem czy Aleksandrem Dębiczem. Jest laureatem wielu nagród w dziedzinie fonografii, kompozycji i kreacji scenicznej.