Mrągowskie Pogaduszki
Mrągowskie Pogaduszki

Muzeum w Mrągowie zaprasza na Mrągowskie Pogaduszki - Spotkanie z panią Barbarą Morawską "Z dawnych polskich kresów na Mazury..." - czwartek, 7 listopada 2024 r., godz. 17:00, Ratusz Miejski, sala ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, ul. Ratuszowa 5, 11-700 Mrągowo.

Wstęp wolny.
"Pani Barbara Morawska to postać niezwykła, której życiorys, działalność pedagogiczna i kulturalna jest świetnym materiałem na cenny dokument filmowy – czy nawet film fabularny. 
Z pochodzenia Wilnianka, od wielu lat związana z regionem Mazur a od roku 1990 mieszkanka Mrągowa. Rodzice po ślubie  zamieszkali w Wilnie i tam urodziło się jej starsze rodzeństwo. Po wybuchu II wojny światowej w poszukiwaniu bezpieczniejszego miejsca rodzina przeprowadziła się z Wilna do Pikieliszek, gdzie pod koniec wojny urodziła się pani Basia. Rodzice byli wielkimi patriotami i w tym duchu wychowywali swoje dzieci zaszczepiając  zamiłowanie do ojczyzny i polskich tradycji. 
Jako maleńkie dziecko przyjechała z rodziną na Mazury, które w nowej geopolitycznej sytuacji znalazły się w granicach Polski. Pierwszą miejscowością było Giżycko, jednak po 3 latach wybrali jako swoje miejsce do stałego zamieszkania Piecki. Tutaj zamieszkali w pięknym domu, poznali wielu wspaniałych przyjaciół , a jednym z nich był miejscowy proboszcz. W Pieckach  spędziła swoje dzieciństwo i młodość. Wyjątkowo ciepło wspomina czas przedszkola, szkoły podstawowej oraz działalność w harcerstwie. 
W 1959 zdała egzaminy do Liceum Pedagogicznego w Mrągowie o profilu muzycznym, gdzie uczyła się gry na skrzypcach, śpiewu, przedmiotów artystycznych - występując jednocześnie z chórem oraz zespołami  kameralnymi. Wykładowcami byli wspaniali nauczyciele  z Liceum Krzemienieckiego oraz szkół wileńskich. Zawsze lubiła scenę, taniec, śpiew oraz prowadzenie wszelkich wydarzeń kulturalnych. Pracę zawodową rozpoczęła w 1964 r. w Szkole Podstawowej w Nawiadach. Po roku wróciła do szkoły w Pieckach, gdzie uczyła różnych zajęć: j. rosyjskiego, polskiego, w-fu oraz prowadziła spotkania harcerskie. W 1967 r. otrzymała propozycję pracy w Hufcu w Mrągowie z którym związana była do 1970 r. Następnie wraca do miejscowości Piecki, gdzie zatrudniona została w szkołach podstawowych w pobliskich miejscowościach: Prusinowo i Krutyń. Kolejny etap pracy zawodowej związany jest z Gołdapią, gdzie otrzymała propozycje pracy jako komendantka szczepu harcerskiego. Studiując jednocześnie polonistykę na WSP w Olsztynie prowadziła również zajęcia z j. polskiego.
Po 16 latach wyjechała do Mrągowa. Tutaj rozpoczęła pracę w SP 4, którą kontynuowała aż do emerytury, jako polonistka i organizatorka wszelkich wydarzeń i imprez szkolnych.
30 lat temu zapisała się do Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, w którym obecnie pełni funkcje prezesa. Właśnie to Stowarzyszenie w 1995 r. zorganizowało I festiwal Kultury Kresowej w mrągowskim amfiteatrze na którym obecny był jeden z najwybitniejszych polskich twórców, muzyków - Czesław Niemen. Festiwal do dziś jest jednym z ważniejszych wydarzeń kultywujących tradycje, kulturę Kresów Wschodnich w Polsce."
Materiał opracowany przez Klaudiusza Woźniaka w oparciu o informacje uzyskane podczas wywiadu z Barbarą Morawską  w dniu 14 października 2024 r. w Muzeum w Mrągowie.