SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Galeria
Cennik
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

 

ARTYKUŁ MUZEUM WARMII I MAZUR ODDZIAŁ W MRĄGOWIE

⇒ Informacje ogólne

Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie mieści się w centrum miasta w zabytkowym ratuszu. Placówka gromadzi pamiątki przeszłości regionu, powiatu i miasta Mrągowa z zakresu archeologii, etnografii, numizmatyki, historii, piśmiennictwa, sztuki współczesnej i ludowej.

Muzeum zaprasza do obejrzenia wystaw stałych: "Okolice Mrągowa w pradziejach i w średniowieczu" (wystawa archeologiczna), "Historia Mrągowa" (historyczna, regionalna), "Świat zwierząt Pojezierza Mazurskiego" (przyrodnicza), "Ernst Wiechert 1887-1950" (historyczna, regionalna) oraz wystawy czasowe.

⇒ Położenie

Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie znajduję się w centrum miasta przy ulicy Ratuszowej, między Placem Kajki, a Małym Rynkiem.

⇒ Informacje szczegółowe

Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie stawia na naukę poprzez zabawę i przygodę. Przy placówcę działa Bractwo Rycerskie: Rota Zaciężna Strażnicy Sensburg z Mrągowa. Zakuci w stal rycerze i ich giermkowie, damy serca zdradzają tajemnicze historię, który wydarzyły się w ruinach monumentalnych zamków, opowiadają mroczne opowieści o krwawych podbojach, walkach i pojedynkach, a także pokazują jak wygląda średniowieczne życie codzienne pełne bitew o sławę i honor. 

⇒ Historia

W roku 1966 w Dużym Domu Kultury w Mrągowie pod opieką kierownika Biblioteki Publicznej Wacława Gołowicza, powstał i został zrealizowany pomysł utworzenia Izby Regionalnej. W dniu 1 września 1969r powstało samodzielne Muzeum Ziemi Mrągowskiej pod opieką Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Mrągowie, gromadzące zbiory dotyczące historii Mrągowa i powiatu mrągowskiego. Pierwszą niewielka siedzibą muzeum była tzw. Strażnica Bośniacka jeden z najstarszych i najpiękniejszych budynków Mrągowa.

W 1975 r. z powodu reformy administracyjnej, Urząd Miejski został przeniesiony do nowej siedziby, a pomieszczenia w Ratuszu Miejskim zostały oddane do użytkowania dla Muzeum Ziemi Mrągowskiej. Decyzja Wojewody Olsztyńskiego z dn. 27.08.1975r Muzeum Ziemi Mrągowskiej zostało przekształcone w Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

W roku 1992 nastąpiła zmiana nazwy na Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie oraz czasowa zmiana siedziby muzeum z powodu remontu Ratusza do roku 1996. Po okresie remontowym placówka wróciła na swoje miejsce w Ratuszu Miejskim zajmując jego pierwszą kondygnację do dnia dzisiejszego.

⇒ Galeria

⇒ Cennik

Godziny otwarcia Muzeum od 1 października do 31 maja Muzeum w Mrągowie będzie czynne od 9 do 16  od poniedziałku do soboty

kasa czynna do godziny 15:30

 


Ceny biletów:

bilet normalny - 11 zł

bilet ulgowy - 7 zł

rodzinny (rodzice lub prawni opiekunowie + dzieci do lat 18)

2+1 lub 1+2 - 20 zł

2+2,2+3,1+3 - 30 zł

Przewodnik - 50 zł

⇒ Kontakt

Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie
ul. Ratuszowa 5
11-700 Mrągowo
tel. +48 89 741 28 12
e-mail: mragowo@muzeum.olsztyn.pl
www.mragowo.muzeum.olsztyn.pl

⇒ Atrakcje w pobliżu

Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

Westernowe Miasteczko Mrongoville

Zabytkowe centrum Mrągowa

⇒ Nocleg w pobliżu

Mrągowo